HTS :: O nas ... :: News :: The Himalaya Master :: Biblioteka :: Uniwersytet Himalaya :: Galeria
Multimedia :: Podcast :: Z³oty Brzask :: Warsztaty :: Zajêcia cykliczne :: Kalendarz Ezoteryczny
Prezenty dla sponsorów :: Tablica Og³oszeñ :: Linki :: Kontakt :: Wp³aæ dotacjê :: Mapa Strony
» HTS » Biblioteka » IÅ“warapranidhana - Duchowa Praktyka Oddania

Follow us on:
UNIWERSYTET HIMALAYA
NAUKI MISTRZÓW
Ezoteryczny Uniwersytet
Duchowy HIMALAYA
Zapraszamy wszystkich chętnych do podjęcia duchowych studiów korespondencyjnych.
Po zarejestrowaniu będziesz otrzymywać dwa razy w tygodniu Duchowe Orędzie Himalajskich Mistrzów w postaci lekcji i wykładów.
Liczba studentów: 878
Zarejestruj się
Biblioteka Wiedzy Ezoterycznej - katalog
SATSANG on WEB
Himalaya Master - odpowiedzi na pytania Uczniów, Studentów
Zbiory nauk duchowych:
Sûtry: HRIDAYA (Apokryfy)
Udâny: PMH
Æakramy
Tajemna Wiedza o Æakramach - oœrodkach œwiadomoœci i duchowych mocy!
Jogasutra
Ksiêga Jogi - Ryszi PatañdŸali. Komentarze
Gematria
Mistyczna Numerologia
Kosmogram Gematryczny
Listy od Mistrza
Duchowe nauki i rady zawarte w listach od Himalaya Master do Uczniów
Gâthâ
Nauki wierszem, poematy i powiedzenia metryczne
Słownik
Himalaya Wiki
 
 


KSI¥¯KI, SKRYPTY, CD
PREZENTY DLA SPONSORÓW
Nowoœci:
Devanagari
praca zbiorowa
blok do æwiczeñ
kaligrafii sanskrytu
Czohanija 2008
Himalaya Tirtha Sangha
Pieœni duchowe, bhad¿any, hymny wedyjskie, mantramy nagrane podczas Festiwalu Czohanija 2008.
Sukha Sutra
The Himalaya Master
P³yta CD, 42 afirmacje piosenki, które pomagaj¹ rozwin¹æ cechy bogactwa duchowego i materialnego.
Przekazy Mistrza Himalaya TOM 2
Himalaya Master
Per³y Duchowej Wiedzy. Kolejne odpowiedzi na nurtuj¹ce pytania, porady i wskazóowki. Autor prostuje wiele zagmatwanych zagadnieñ z dziedziny Rozwoju Ducha, Jogi, Medytacji, Religii, Mistyki.
Aktualna lista prezentów
 
 
Licznik odwiedzin: 7018183
Ostatnia aktualizacja strony:
06-11-2022, 22:28
I. Duchowa Praktyka Oddania

DziÅ“ chcia³bym siê z wami podzieliæ tym, co mam najcenniejszego. ¯yciem w zgodzie z Wol¹ Boga (Sanskr. IÅ“warapranidhana). Jak ¿yæ w Bogu, jak sprawiæ, aby Bóg prawdziwie mieszka³ w was wszystkich. Chcia³bym opowiedzieæ o tym, jak mo¿na doÅ“wiadczyæ mocy Bo¿ej i jak rozpocz¹æ ¿ycie pe³ne uÅ“wiêcenia i chwa³y Bo¿ej. Nawo³uj¹ do tego przywódcy ró¿nych religii i Å“wiêci ró¿nych czasów. Chcia³bym, aby wszyscy ludzie byli przyjació³mi Boga i znali Go, i doÅ“wiadczali w swym codziennym ¿yciu.

A Ty przyjacielu jak myœlisz? Czy to jest mo¿liwe? Jeœli dla jednych ludzi jest to mo¿liwe, to podpowiem ci, te mo¿liwym te¿ mo¿e byæ dla Ciebie. Opowiem wam dziœ, jak zanurzyæ siê w mocy Boga i jak poddaæ siê Jego woli, aby w nim œwiadomie ¿yæ, poruszaæ siê i dzia³aæ.

Jeden jest Bóg i Ojciec (Baba) wszystkich, który jest i dzia³a ponad wszystkimi, przez wszystkich i we wszystkich. Dla nas istnieje tylko Jeden Bóg, Ojciec, od którego wszystko pochodzi i dla którego my istniejemy, przez którego wszystko siê sta³o i dziêki któremu tak¿e my jesteÅ“my. Bóg, który stworzy³ Å“wiat i wszystko, co na nim jest, On, który jest Panem nieba i ziemi, nie mieszka w Å“wi¹tyniach zbudowanych rêk¹ ludzk¹. W rzeczywistoÅ“ci jest On niedaleko od ka¿dego z nas. W Kim ¿yjemy, poruszamy siê i jesteÅ“my. Jeden jest Pan wszystkich i On rozdziela swe bogactwa wszystkim, którzy Go wzywaj¹.

Przystêpuj¹cy do Boga musi wierzyæ (ufaæ), ¿e Bóg jest i ¿e wynagradza tych, którzy Go szukaj¹. Przez wiarê poznajemy, ¿e s³owem Boga (AUM) Å“wiaty zosta³y stworzone, i ¿e to, co widzimy nie powsta³o z rzeczy widzialnych. Bez wiary nie mo¿na podobaæ siê Bogu. Wiara jest porêk¹ tych dóbr, których siê spodziewamy, dowodem tych rzeczywistoÅ“ci, których nie widzimy. B¹dŸcie poddani Bogu, przyst¹pcie bli¿ej Boga, to i On zbli¿y siê do was. Uni¿cie siê przed Panem, a wywy¿szy was. Dla tego, kto wierzy wszystko jest mo¿liwe, bo Bóg wszystko mo¿e.

Nauka pochodz¹ca od Boga nie jest w sumie teori¹, ale jest ukazywaniem ducha i mocy Bo¿ej. Wiara nasza nie powinna opieraæ siê na m¹droœci ludzkiej, zmys³owej, lecz na mocy Bo¿ej. Duch przenika wszystko, nawet g³êbokoœci samego Boga. Tego co boskie nie zna nikt, tylko Duch Bo¿y.

Otrzymujemy Ducha, który jest z Boga dla poznania darów Bo¿ych. Cz³owiek zmys³owy nie pojmuje tego, co jest z Bo¿ego Ducha. Ci, którzy ¿yj¹ wed³ug cia³a, d¹¿¹ do tego, czego chce cia³o. Ci, którzy ¿yj¹ wed³ug Ducha, d¹¿¹ do tego, czego chce Duch Bo¿y (Brahman). ¯yjemy wed³ug Ducha, jeÅ“li tylko Duch Bo¿y mieszka w nas. Ten, kto nie ma w sobie Ducha Bo¿ego, ten do Boga nie nale¿y i nie zna Boga.

Bóg z tymi, którzy Go mi³uj¹ (prema) i wierz¹ (Å“raddha) w Niego wspó³dzia³a we wszystkim dla ich dobra. Wszyscy ci, którzy przyjmuj¹ do siebie Ducha Å’wiêtego staj¹ siê dzieæmi Bo¿ymi. Duch Bo¿y wspiera swym Å“wiadectwem naszego ducha, nasze wnêtrze (duszê, serce, umys³), gdy¿ jesteÅ“my dzieæmi Bo¿ymi. Dla tych, którzy otrzymali Ducha, jest on moc¹, m¹droÅ“ci¹ i mi³oÅ“ci¹ Bo¿¹. Duch prowadzi nas przez ¿ycie i Å“wiat zgodnie z wol¹ Bo¿¹.

JesteÅ“my Å“wi¹tyni¹ Boga ¿ywego, jeÅ“li tylko Duch Bo¿y mieszka w nas. Cia³o nasze jest Å“wi¹tyni¹ Ducha Å’wiêtego, który w nas jest, a którego otrzymujemy od Boga. Nie nale¿ymy wiêc ju¿ do samych siebie, ale jesteÅ“my w³asnoÅ“ci¹ i dziedzictwem Boga i Ojca naszego. Å’wi¹tynia Boga jest Å“wiêta dziêki Duchowi Bo¿emu.

Wszyscy w jednym Duchu Bo¿ym zostajemy zanurzeni, aby stanowiæ jedno Cia³o Bo¿e - cia³o dzieci Boga. Wszyscy zostajemy napojeni jednym Duchem, który jest wod¹ ¿yw¹, pochodz¹c¹ od Boga i Ojca naszego.

Królestwo Bo¿e (Dewaczan, aram. Malkutha) to sprawiedliwoϾ, pokój i radoϾ w Duchu Å’wiêtym. Królestwo Bo¿e przejawia siê nie w s³owie, ale w mocy (siddhi), któr¹ daje Bóg Wszechmog¹cy. Chwalcie wiêc Boga w waszych cia³ach i w waszych wnêtrzach. PrzyjdŸ Królestwo Twoje i b¹dŸ wola Twoja Bo¿e i Ojcze nasz.

Prawo Ducha (Ryta) daje ¿ycie (prañah) w Bogu i wyzwala spod w³adzy grzechu i œmierci. D¹¿noœci Ducha prowadz¹ do ¿ycia i pokoju. D¹¿noœci cia³a nie podporz¹dkowuj¹ siê ³atwo Prawu Bo¿emu (Karmanah). Duch Bo¿y posiada jednak ¿ycie i jeœli przy pomocy Ducha uœmiercaæ bêdziemy sk³onnoœci i d¹¿noœci cia³a - bêdziemy ¿yli.

Dla ¿ycia potrzeba nam, aby to, co Å“miertelne przyodzia³o siê w niezniszczalnoϾ. Cia³o i krew bowiem jako zniszczalne nie mog¹ posi¹œæ Królestwa Bo¿ego. Dlatego wszyscy musimy byæ odmienieni. Za spraw¹ Ducha Pañskiego, coraz bardziej jaÅ“niej¹c (dŸjoti), upodabniamy siê do Jego obrazu. Na obraz i podobieñstwo Bo¿e jesteÅ“my bowiem przez Niego stworzeni. Pan jest Duchem, dlatego i my ci¹gle nape³niamy siê Duchem.

Najmilsi, oczyϾmy siê z wszelkich brudów cia³a i ducha naszego, dope³niajmy naszego uÅ“wiêcenia. Å’wiêtymi b¹dŸmy, bo Bóg jest Å’wiêty. B¹dŸmy pomocnikami (Brahmaæarja) Boga jako Jego anio³owie (dewau). Usi³ujcie doÅ“wiadczaæ Ducha Bo¿ego, którzy przemawia przez was, o ile Go otrzymaliÅ“cie. Bóg ukazuje w was moc swoj¹ i wolê poprzez Ducha Å’wiêtego. Siebie samych badajcie czy trwacie w wierze, siebie samych doÅ“wiadczajcie.

Wszyscy, którzy zostaj¹ zanurzeni w Bogu, przyoblekaj¹ siê w Boga. Oni s¹ w Bogu, a Bóg jest w nich. Przed Bogiem i w Bogu wszyscy s¹ równi. Bóg bowiem nie ma wzglêdu na osoby (nie rozró¿nia). Na dowód tego, ¿e jesteÅ“my dzieæmi Bo¿ymi, Bóg wysy³a do serc naszych Ducha swego, który wo³a: Ojcze! Bóg jest naszym Ojcem i W³adc¹, i Panem (IÅ“wara = W³adca, Pan, Ojciec), a Duch Å’wiêty (Brahman), którego nam daje jest nasz¹ Matk¹, która nas pielêgnuje jako dzieci Bo¿e, abyÅ“my wzrastali w Bogu.

Owocami Ducha Bo¿ego s¹: mi³oϾ, radoϾ, pokój, cierpliwoϾ, uprzejmoϾ, dobroæ, wiernoϾ, ³agodnoϾ, opanowanie, prawoϾ, sprawiedliwoϾ, prawda, prawdomównoϾ, szczeroϾ i ¿yczliwoϾ. Musimy pielêgnowaæ w sobie drzewo ¿ycia, aby wydawa³o w³aÅ“ciwe owoce.

Badamy w Duchu co jest mi³e Panu i Bogu naszemu. JesteÅ“my naÅ“ladowcami Boga, jako Jego dzieci umi³owane. Wzrastamy w Duchu, abyÅ“my przeszli okres niemowlêctwa i stopniowo dorastaj¹c stali siê Synami i Córkami Bo¿ymi.

Nape³nijmy siê Duchem Bo¿ym, aby nasze wnêtrze i zewnêtrze zosta³o oczyszczone i przemienione przez Boga. Duch Bo¿y pozwala nam przemawiaæ do siebie w pieœniach i hymnach (bhadŸany) pe³nych mocy. Duch uczy nas œpiewaæ Bogu w naszych sercach, wys³awiaæ Boga i Ojca w naszym wnêtrzu. Dziêkujemy zawsze za wszystko Bogu i Ojcu naszemu. Staramy siê byæ mocni w Panu, Bogu naszym poprzez si³ê i moc Jego potêgi.

Duch Bo¿y jest pieczêci¹ (jantra), któr¹ zostajemy naznaczeni przez Boga i Ojca naszego jako Jego dzieci. Niech nasze czyny i s³owa dokonuj¹ siê w mocy Ducha Å’wiêtego. Otrzymuj¹c kontakt z Bogiem poprzez Ducha Jego oddajemy siê (dhana) Mu na s³u¿bê (sewa), a jako owoc zbieramy uÅ“wiêcenie (Å“aktipath).

Moc¹ Boga zostajemy stopniowo wyzwoleni (wairagja) od grzechu poprzez ca³kowite oczyszczenie (Å“uddhi) cia³a, duszy, serca i umys³u. Nasze wnêtrze i zewnêtrze musi zostaæ oczyszczone z wszelkich brudów, a nasze cia³o i nasz ludzki duch musi zostaæ przemieniony (parinama) moc¹ Ducha Bo¿ego i przyodziany w czystoϾ, nieskazitelnoϾ i nieÅ“miertelnoϾ.

Przy ka¿dej sposobnoÅ“ci modlimy siê w Duchu. Prawdziwi czciciele oddaj¹ Bogu czeϾ w Duchu i Prawdzie (satja). D¹¿ymy do tego, co w górze, do poznania g³êbokoÅ“ci Boga samego. Duch przyodziewa nas w szatê serdecznego mi³osierdzia, dobroci, pokory, cichoÅ“ci, cierpliwoÅ“ci, przebaczenia, pokoju Bo¿ego i mi³oÅ“ci. Cokolwiek czynimy lub mówimy, czynimy to tak, jakbyÅ“my wykonywali to Bogu lub mówili do Boga. Trwajmy gorliwie w duchowej praktyce (sadhana), czuwaj¹c wÅ“ród dziêkczynienia i modlitwy (dŸapa).

Bóg daje nam swego Ducha Å’wiêtego. Bóg sam nas naucza wszystkiego i oczyszcza poprzez Ducha. Stawajmy siê wiêc coraz doskonalsi, bo Bóg jest doskona³y. Wol¹ Bo¿¹ jest nasze uÅ“wiêcenie, bo Bóg nam daje swego Ducha, aby nas uÅ“wiêciæ i abyÅ“my byli Jego dzieæmi. Bóg stworzy³ cz³owieka czystym i powo³a³ go do Å“wiêtoÅ“ci, przeto poprzez Ducha mo¿emy utrzymywaæ swe cia³o i wnêtrze w Å“wiêtoÅ“ci i we czci dla Stwórcy i Ojca Naszego.

Wszyscy ci, którzy maj¹ w sobie Ducha Bo¿ego s¹ dzieæmi Å“wiat³oÅ“ci. Dlatego nie gaÅ“my w sobie Ducha poprzez powrót do grzechu. Niech Å“wiat³o, które jest w nas Å“wieci przed ludŸmi przyk³adem ¿ycia Bo¿ego. Celem Bo¿ego nakazu jest mi³oϾ nieob³udna, p³yn¹ca z czystego serca, dobrego sumienia i wiary nieob³udnej. Pobo¿noϾ przydatna jest do wszystkiego, dlatego jako dzieci Bo¿e pod¹¿amy za ni¹.

Do³ó¿my starania, aby ka¿dy z nas sam, osobiÅ“cie stan¹³ przed Bogiem jako godny uznania pracownik (sewaka), który trzyma siê prostej linii prawdy. Ci, którzy wierz¹ w Boga, niech staraj¹ siê usilnie o pe³nienie dobrych czynów (satwakarmah). Jest to dobre i po¿yteczne dla ludzi. Uwa¿ajmy, aby nikt z nas nie odst¹pi³ od Boga ¿ywego i nie zgasi³ Å“wiat³oÅ“ci w sobie. Zachêcajmy siê wzajemnie ka¿dego dnia dla wspólnego ¿ycia w Duchu Å’wiêtym.

Niemo¿liwym jest tych, którzy zajaÅ“nieli Å“wiat³em Ducha, a nawet zakosztowali darów Bo¿ych i mocy przysz³ego wieku, a jednak odpadli, odnowiæ ku nawróceniu (zawróciæ do Boga). Wystawiaj¹ oni bowiem Boga na poÅ“miewisko. Dlatego te¿ wszyscy ponosz¹ wielk¹ odpowiedzialnoϾ za siostry i braci, którzy otrzymuj¹ kontakt z Bogiem poprzez Ducha, a jednak odpadaj¹. Wszyscy, którzy otrzymaliÅ“my kontakt z moc¹ Boga jesteÅ“my Jego pomocnikami i przyjació³mi.

Nie opuszczajmy naszych wspólnych zebrañ, ale zachêcajmy siê nawzajem do wspólnych spotkañ i wspólnej duchowej praktyki. Potrzebujemy wytrwa³oÅ“ci, aby spe³niaj¹c wolê Bo¿¹ dost¹piæ obietnicy, któr¹ jest zbawienie - przyodzianie siê w bia³¹ szatê nieskazitelnoÅ“ci i nieÅ“miertelnoÅ“ci duchowej i cielesnej, a w koñcu i ca³kowite wyzwolenie. Wspólnota, wspólne d¹¿enie i jednoϾ w praktyce pozwala nam przyoblec siê w zbrojê wytrwa³oÅ“ci i cierpliwoÅ“ci. Zachêta do praktyki w trudnych chwilach jest wielk¹ i nieocenion¹ pomoc¹ dla tych, którzy Ducha Bo¿ego otrzymali.

Je¿eli dobrowolnie grzeszymy, znaczy dzia³amy niezgodnie z prawem Bo¿ym (Ryta), albo te¿ wbrew w³asnemu sumieniu po otrzymaniu kontaktu z moc¹ Boga, nie ma dla nas ofiary przeb³agalnej za grzechy, ale jest ¿ar ognia trawi¹cego, który spalaæ nas bêdzie i trawiæ. Tym ¿arem ognistym s¹ siedmiokrotnie wielkie cierpienia i kary za przestêpstwo. Moc Bo¿a karze tych, którzy wystawiaj¹ Jedynego na poÅ“miewisko. Cierpienie dosiêgnie wiêc takiego cz³owieka i ¿adna ofiara nie mo¿e go zmazaæ. Powstrzymuje to Pielgrzyma na drodze do Domu Pana.

Starajcie siê o pokój i zgodê ze wszystkimi i o uÅ“wiêcenie swego wnêtrza i zewnêtrza, bez którego nikt nie mo¿e zobaczyæ Boga. Baczcie, aby nikt nie pozbawi³ siê ³aski Bo¿ej (Å“aktipath). Bóg jest dla wszystkich dobrotliwy i daje chêtnie tym, którzy Go poprosz¹ czystym sercem. £aski Boga s¹ niezliczone, bowiem u Niego wszystko jest mo¿liwe. Ka¿dy dar jest przeznaczony dla ciebie - dzieciêcia obietnicy.

Po tym poznajemy, ¿e trwamy w Bogu, a Bóg w nas, bo On w swej dobrotliwoÅ“ci udziela nam dary ze swego Ducha. Po darach duchowych, znakach ³aski (siddhi) poznajemy, ¿e Bóg nas zna i nas mi³uje jako dzieci swoje. Dary s³u¿¹ce uÅ“wiêceniu i oczyszczeniu s¹ pierwszymi, które daje nam Bóg dla naszego dobra i dla naszego rozwoju. Jest to zreszt¹ przedmiot naszej praktyki duchowej.

Po tym, i¿ nie wyrz¹dzamy z³a, jakiejkolwiek krzywdy, równie¿ poznajemy, ¿e trwamy w Bogu, a Bóg w nas. Owocem Ducha jest czynienie dobra innym. Wyrz¹dzaj¹c krzywdê innym wyrz¹dzamy krzywdê nasieniu Bo¿emu, które jest w nich, a w sumie i temu, który wszystko stworzy³.
Trwanie w Bogu poznamy i po tym, i¿ przestrzegamy Bo¿ego prawa, które opisane jest w Przykazaniach (Jama i Nijama). Chocia¿ mo¿e to byæ czasem trudne do zrozumienia, jest to w istocie prawo, które zapewnia dla nas wszystkich wolnoϾ i swobodê, istnienia, a szczególnie wolnoϾ od cierpieñ, bólu i z³a, czyli ca³ej zas³ony wiecznego Ÿród³a radoÅ“ci (mudhita) i szczêœliwoÅ“ci (ananda), które s¹ w Bogu. Przykazania: Nie zabijaj, Nie cudzo³ó¿, Nie po¿¹daj, Nie kradnij, Nie oszukuj, Nie k³am, Czcij Ojca i Matkê swoj¹, to przedsmak wype³niania mi³oÅ“ci i ¿ycia zgodnie z wol¹ Boga. Jest to margines bezpieczeñstwa i swobody ¿ycia dla wszystkich stworzeñ. Kto wype³nia przykazania, ten trwa w mi³oÅ“ci, a kto Boga mi³uje, ten wype³nia Jego przykazania. Duch Å’wiêty Wszechmog¹cego Boga uczy jasno, jak ¿yæ zgodnie z Wol¹ Boga i przestrzegaæ Jego praw.

Chcia³bym, aby wszyscy bracia i siostry, którzy pragn¹ otrzymaæ od Boga w darze Ducha Å’wiêtego wiedzieli o darach duchowych, znakach ³aski od Ojca naszego. Duch objawia siê wszystkim poprzez dary wspólnego dobra, gdy tylko jesteÅ“my wystarczaj¹co oczyszczeni, aby je otrzymaæ. Starajmy siê wiêc i troszczmy o dary duchowe. Ka¿dy dar otrzyma czciciel (bhakta) Jedynego Boga, o ile tylko bêdzie gwarancja przed Bogiem, i¿ jest gotowy na jego otrzymanie. Duchowe w³adze winny byæ stosowane dla dobra Å“wiata i zgodnie z wol¹ Boga. I to jest pieczêæ gwarancji.

Chcia³bym, abyÅ“cie wszyscy mówili jêzykami. Dar jêzyków jest jednym z pierwszych znaków. Nie przeszkadzajcie w korzystaniu z daru jêzyków. Kto mówi jêzykiem, mówi Bogu i buduje siebie samego, aby siê uÅ“wiêcaæ. Wspólne uÅ“wiêcanie, to w³aÅ“nie nasza wspólna praktyka. Chcia³bym te¿, abyÅ“cie potrafili t³umaczyæ jêzyki, a jest to kolejny dar Ducha. Szczególnym darem jest prorokowanie, które wspaniale buduje wspólnotê duchow¹. Duch objawia siê te¿ poprzez takie dary, jak ³aska Å“piewania hymnów i pieÅ“ni dziêkczynnych, dar nauczania, objawiania rzeczy skrytych, rozpoznawania duchów, dar m¹droÅ“ci s³owa, uzdrawiania chorych, rozumienia cudzych myÅ“li, wskrzeszania umar³ych, wytwarzania po¿ywienia, jak i poprzez wiele innych darów, znaków ³aski i dojrza³oÅ“ci naszego oddania Bogu i oczyszczenia.

Duch Prawdy doprowadza ka¿dego do ca³ej Prawdy. Bóg uczy swoje dzieci i wychowuje je. We wspólnocie duchowej (dharmasanghah) Bóg i Ojciec nasz jest naszym mistrzem, nauczycielem i przewodnikiem (GURU). Przed Bogiem ka¿dy z nas jest równy. Szczególny dar jaki jest ukazany, to testowanie swych zamiarów z wol¹ i zamiarem Boga. Testowanie pokazuje jak mamy ¿yæ w pe³ni poddania i pos³uszeñstwa Bogu, który przejawia siê poprzez nas.

Tak mocno doÅ“wiadczamy kontaktu z moc¹ i wol¹ Boga, z Duchem Å“wiêtym jak mocno sami otworzymy siê na boskie dzia³anie (krija) w swoim wnêtrzu. Cia³o i dusza (psychika) ma mo¿liwoϾ trwania w bezpoÅ“redniej jednoÅ“ci z Duchem, który jest tym, co boskie w naszym wnêtrzu. Duch mo¿e przeÅ“wietliæ nasze ziemskie jestestwo, jeÅ“li tylko mu na to pozwolimy.

Wszyscy narodzeni z Boga (upanajani) zostaj¹ napojeni jednym Duchem, bo jeden jest Duch i jedna wiara, i jedno tylko zanurzenie w Duchu. Dzieci Boga s¹ poprzez Ducha Jego cia³em na ziemi, s¹ Jego poszczególnymi cz³onkami. Bóg sam jest Duchem, a pierwiastek, który Å“pi w nas utajony czekaj¹c dnia przebudzenia nale¿y do Niego. Wszyscy posiadaj¹cy Ducha s¹ kimÅ“ jednym w Bogu.

Nam nie potrzeba poÅ“rednika w postaci ludzkiej, bo Bóg jest Jeden i sam poÅ“redniczy Duchem. My sami w swej praktyce duchowej, a w koñcu ca³ym ¿yciem stajemy przed Bogiem. Manifestujemy swoj¹ boskoϾ w ka¿dej chwili swego ¿ycia, a to, co nie jest boskie w nas zostaje odrzucone i spalone w ogniu. Pozwólmy siê wiêc w ca³ej pe³ni prowadziæ Duchowi Bo¿emu, abyÅ“my ¿yli zgodnie z wol¹ Bo¿¹. Zbierzemy plon tego, co posiadaliÅ“my w przesz³oÅ“ci i ca³kowicie uÅ“wiêceni wejdziemy do Królestwa Bo¿ego (Dewaczan).

Jesteœmy budowani jako duchowa œwi¹tynia, by stanowiæ œwiête kap³añstwo, tak ka¿dy z nas jak i wszyscy razem. Jest to skutkiem tego, i¿ Duch chwa³y, Bo¿y Duch na nas spoczywa. B¹dŸmy wiêc poddani i pos³uszni Bogu i Ojcu naszemu. Przystêpujemy bowiem bli¿ej Boga, aby On przyst¹pi³ bli¿ej nas.

Wiedzmy, i¿ ka¿dy, kto siê narodzi³ z Boga, nie grzeszy, gdy¿ trwa w nim nasienie Bo¿e. On nie mo¿e zgrzeszyæ (zb³¹dziæ, z³o-czyniæ) , bo siê narodzi³ z Boga. Narodzony z Boga - Duch - strze¿e Go, a Z³y (Szatan, Diabe³, PiÅ“aæa) go nie dotyka. Ci, którzy trwaj¹ w grzechu, w oddzieleniu od Boga s¹ dzieæmi z³a, dzieæmi grzechu. Dzieci Å“wiata przemijaj¹ tak jak Å“wiat i jego po¿¹dliwoÅ“ci. Dzieci Bo¿e ¿yj¹ na wieki, a ostatni wróg ich, którego pokonuj¹, to Å“mieræ, wzorem wielu Å“wiêtych i proroków.


II. Przezwyciê¿anie sk³onnoœci

Od³ó¿my na bok sk³onnoÅ“ci naszej duszy, naszego serca i myÅ“li, naszego umys³u. Nasze cia³o jest Å“wi¹tyni¹ Ducha, wiêc spróbujmy odczuæ wewn¹trz siebie t¹ moc. Wszystko, co potrzebujemy zrobiæ, to ca³kowicie i szczerze poddaæ siê Bogu. Si³y i sk³onnoÅ“ci naszego cia³a i naszej psychiki, wszelkie namiêtnoÅ“ci musz¹ zostaæ odsuniête, abyÅ“my mogli swobodnie trwaæ w poddaniu. Dlatego dobrze jest gdy jesteÅ“my wÅ“ród innych braci i sióstr, których kontakt z moc¹ Boga jest mocny, silny i pewny. Jest to gwarancja, i¿ si³y psychiki i cia³a bêd¹ pos³usznie poddane przeÅ“wietleniu Ducha - Bo¿ej Å“wiat³oÅ“ci.

Oto, czego chce od nas Bóg, jaka jest Jego wola, o której mówi¹ wszyscy Jego czciciele, a równie¿ i wyznawcy. Bêdziesz mi³owa³ Boga swego ca³ym sercem swoim, ca³¹ dusz¹ swoj¹, ca³ym umys³em swoim i ca³¹ swoj¹ moc¹. Bóg pragnie, aby Go mi³owaæ wnêtrzem i zewnêtrzem. Bóg czeka na ciebie, abyÅ“ okazywa³ czeϾ Jemu, swemu Panu, abyÅ“ chodzi³ tylko Jego drogami, abyÅ“ s³u¿y³ tylko Jemu z ca³ego serca i z ca³ej duszy, abyÅ“ przestrzega³ Jego przykazañ i praw. Wybierz ¿ycie, abyÅ“ ¿y³ mi³uj¹c Pana, Boga swego, s³uchaj¹c Jego g³osu i lgn¹c do Niego.

Tak jawi nam siê ca³kowite poddanie Bogu (total surrender). Bogu, swemu Ojcu oddajemy czeϾ, Jemu s³u¿ymy i Jego mi³ujemy. Chodzimy Jego drogami i przestrzegamy Jego przykazañ. Lgniemy do Niego i s³uchamy Jego g³osu. W milczeniu naszym, Bóg zaczyna do nas przemawiaæ. Strze¿cie siê, abyÅ“cie nie stawiali oporu Temu, który do was przemawia.

Bóg naprawdê nie ma wzglêdu na osoby ani na wyznania, ani na sekty. W ka¿dym narodzie mi³y Mu jest ten, kto siê Go boi i postêpuje sprawiedliwie. BojaŸñ Bo¿a jest oderwaniem siê od z³a, wyrwaniem z niewoli ska¿enia i grzechu. SprawiedliwoϾ, to postêpowanie zgodnie z wol¹ i zamiarem Wszechmocnego Boga. Nape³niajmy siê wiêc nasz¹ pociech¹ i obietnic¹ - Duchem Bo¿ym.

Kto doznaje pokusy, niech nie mówi, ¿e Bóg go kusi. Bóg bowiem, ani nie podlega pokusie ku z³emu, ani te¿ nikogo nie kusi. W³asna po¿¹dliwoϾ wystawia na pokusê i nêci ka¿dego. Po¿¹dliwoϾ gdy pocznie rodzi grzech, a skoro grzech dojrzewa, przynosi cierpienie, choroby i Å“mieræ. ReligijnoϾ czysta i bez skazy wobec Boga i Ojca wyra¿a siê w zachowaniu siebie samego nieskalanym od wp³ywów Å“wiata.
Mi³oϾ Bo¿a (Premah) rozlana zostaje w serach naszych przez Ducha Å’wiêtego, który zosta³ nam dany. Mi³oϾ zaÅ“ polega na tym, abyÅ“my postêpowali wed³ug Jego przykazañ. Zatem Mi³oϾ jest wype³nieniem przykazañ i praw Bo¿ych. Przez Ducha otrzymujemy mo¿liwoϾ doskona³ego trwania w Prawie Bo¿ym i poznajemy Jego Zasady. S³uchajmy wiêc g³osu Boga, który mówi do nas przez Ducha. Bóg jest prawdziwym i Jedynym Bogiem, i nie ma innego. Jest On ¿yciem wiecznym, tym, co nieÅ“miertelne, niezniszczalne i wszechmocne. O ile trwamy w Bogu, nie grzeszymy, ¿aden zaÅ“ z tych, którzy grzesz¹, nie widzia³ Go, ani nie pozna³. Bóg strze¿e swoje dzieci, narodzonych z Ducha, o ile tylko tego pragn¹ szczerze i odwracaj¹ siê od grzechu. Uporczywy powrót do grzechu Å“ci¹ga karê w formie cierpieñ i powodowaæ mo¿e zagaszenie p³omienia Ducha, co jest powtórnym grzechem oddzielenia siê od mocy Bo¿ej.

Nasza po¿¹dliwoœæ (raga) pochodz¹ca od cia³a, nasze si³y psychiczne tkwi¹ce w duszy, sercu i umyœle mog¹ buntowaæ siê przeciw Bogu i ci¹gn¹æ do grzechu (kleœa). ¯¹dze te jednak maj¹ byæ umartwione i poskromione, czemu s³u¿y przeœwietlenie Duchem. Moc Bo¿a oczyszcza i spala nasienie grzechu. To, co cielesne ma przemieniæ siê w to, co duchowe. Duch ludzki, dusza i cia³o ma zintegrowaæ siê z Duchem Bo¿ym. W sumie przejawiamy sob¹ coraz pe³niej nasz¹ boskoœæ. Jesteœmy bowiem na obraz Boga i na Jego podobieñstwo stworzeni.

Cz³owiek ma w sobie kilka p³aszczyzn. Pierwsz¹ jest nasze cia³o, drug¹ psychika (dusza), trzeci¹ jest Duch Bo¿y. Czwart¹ p³aszczyzn¹ jest Chrystus, Wisznu albo Buddha (Kalkin) w nas, a pi¹t¹ i najwy¿sz¹ to Bóg i Ojciec nasz Stwórca (Parambrahma). Plany czy p³aszczyzny cia³a i psychiki dzieli siê czêsto na cztery elementy: poziom mineralny (cia³o, si³a, ruch, reakcje, ziemia), roÅ“linny (dusza, instynkty, emocje, morze, woda), zwierzêcy (pragnienia, myÅ“lenie, obrazy, ogieñ) i ludzki (myÅ“lo-czucie, wyobra¿enia, powietrze, wiatr). Mamy tu wiêc odpowiednio cia³o (si³a, moc), duszê, umys³ i serce. Psychika jest wnêtrzem, a cia³o zewnêtrzem. Co jest ponad tym czy mo¿e w g³êbi tego, to Duch Bo¿y, Chrystus i Bóg Ojciec. Psychika bywa nazywana te¿ podÅ“wiadomoÅ“ci¹ albo ni¿sz¹ jaŸni¹ (trójc¹). Duch, Chrystus i Ojciec (Duch, Syn, Ojciec) nazywa siê Wy¿sz¹ JaŸni¹ albo NadÅ“wiadomoÅ“ci¹. W sumie jest to nierozdzielna Trój jednoϾ. Bóg sam wszak jest Duchem. Istot¹ poddania jest to, aby Wy¿sze Trzy przelewa³o swoje Å“wiat³o w Ni¿sze Trzy i aby ta podwójna trójca dzia³a³a zgodnie i w harmonii, jako ca³oϾ.

Si³y psychiczne w szczególnoÅ“ci lubi¹ zwodziæ nas i odci¹gaæ od praktyki duchowej, od nape³niania siê Duchem Bo¿ym, bo w³aÅ“nie to uÅ“mierca je, oczyszcza i przemienia, tak aby by³y poddane i pos³uszne Bogu. Ca³ym bowiem sob¹, cia³em, dusz¹, sercem i umys³em powinniÅ“my uskuteczniaæ nasze autentyczne duchowe poddanie.

Niekiedy mówi siê, i¿ spocznie na nas Duch Pana, Duch m¹droÅ“ci i rozumu, Duch rady i mocy, Duch poznania i bojaŸni oraz Duch jednoÅ“ci. Duch Bo¿y dojrzewa w nas daj¹c swoje cechy, czyli duchowe owoce i Å“wiadczy w ten sposób o g³êbi duchowej, w któr¹ wnikamy. Tak te¿ mówimy o Duchu woli, mocy, Å“wiat³a, inteligencji, mi³oÅ“ci, m¹droÅ“ci i pokoju czy o Duchu sprawiedliwoÅ“ci, pokory, i nadziei. Je¿eli u kogoÅ“ dojrzewa jeden z owoców tego drzewa ¿ycia jakim jest Duch, niech uwa¿a, aby nie pos¹dza³ kogoÅ“ u kogo dojrzewa inny owoc o to, ¿e jest innego Ducha. To siê nie raz ju¿ zdarzy³o wÅ“ród pocz¹tkuj¹cych, nowonarodzonych dzieci Bo¿ych. Wtedy nastêpuj¹ konflikty i rozdarcia wÅ“ród sióstr i braci, a niedojrza³e owoce odpadaj¹ od wiary (dharma).


III. Duchowe Wyrzeczenie (Renuncjacja)

Ca³kowite poddanie Bogu, a tego On od nas pragnie, abyÅ“my s³u¿yli Mu, wymaga odsuniêcia wszystkiego co w³asne w naszym wnêtrzu. Kto chce iϾ za Mn¹ niech siê zaprze samego siebie i niech Mnie naÅ“laduje. Nikt, kto nie wyrzeka siê wszystkiego co posiada, a nadto i siebie samego, nie mo¿e byæ uczniem moim. Dzieci chodz¹ za swymi rodzicami, tak i my musimy pójϾ za g³osem naszego Boga i Ojca, który mówi przez Ducha Å’wiêtego, mówi o naszych wnêtrzach. Duch doprowadzi nas do pe³nej doros³oÅ“ci w Bogu, do synostwa Bo¿ego.

Kto pe³ni wolê Ojca, który jest w niebie, ten jest mym bratem, siostr¹ i matk¹. Tak mawiaj¹ ci, którzy ¿yj¹ prowadzeni Duchem Å’wiêtym. Jedyn¹ drog¹ dla cz³owieka, aby uzyskaæ kontakt z Duchem Bo¿ym, z czynn¹ moc¹ Boga jest szczere i ¿arliwe poddanie siê. Inne drogi przybli¿aj¹ ten kontakt, ale poddanie, ca³kowite oddanie Bogu daje ten kontakt, który w istocie jest manifestowaniem wewnêtrznego Ÿród³a boskoÅ“ci. Pozwala to doÅ“wiadczyæ Ducha Bo¿ego, moc Å’wiêtych proroków wszystkich czasów.

Nasze poddanie musi byæ ca³kowite i szczere, i ¿arliwe (tapah) i musi obejmowaæ ca³¹ nasz¹ osobê (swah). W koñcu poczujemy, i¿ ca³ym sob¹ wierzymy, wys³awiamy i wielbimy Jedynego, Wszechmog¹cego Boga i Ojca naszego.

Na kontakt z moc¹ Bo¿¹, na doœwiadczanie Ducha Œwiêtego winniœmy spokojnie, cierpliwie i ufnie oczekiwaæ. Musimy trwaæ w ufnoœci (œraddha), poddaniu (dhana) i szczeroœci (sathja) wzglêdem Boga, bo kontakt z Duchem Œwiêtym jest darem dobrotliwoœci i mi³osierdzia Bo¿ego.


Rozwa¿enie Duchowego Oddania (Samoofiarowania).

Zanim zdecydujemy siê oddaæ siebie Bogu i otrzymaæ prowadzenie Ducha, warto odpowiedzieæ sobie na kilka pytañ. Czy aby ja naprawdê chcê ¿yæ tak jak ¿yje Bóg, manifestowaæ sob¹ boskoϾ na ziemi, czy chcê byæ Å“wiêtym Bo¿ym? Czy pragnê duchowego ¿ycia, duchowej m¹droÅ“ci? Bóg mo¿e zmieniæ mój sposób ¿ycia na ziemi i mój charakter. Czy ja siê na to zgadzam? Czy chcê przejawiaæ sw¹ czyst¹, pierwotn¹ naturê? Czy chcê mieæ ³¹cznoϾ z tym, co boskie we WszechÅ“wiecie i z tymi, którzy tworz¹ wielkie duchowe Braterstwo? Na takie i podobne pytania warto sobie odpowiedzieæ, zanim zechcemy stan¹æ przed Bogiem, który jest w nas i nape³niaæ siê Nim w Duchu.

Pomocnik (Sadguru, Aæarja) jest tym, który prosi Boga, aby osoba pragn¹ca tego, otrzyma³a kontakt z Duchem Bo¿ym. Pomocnik sam ma kontakt z tym wielkim ¿yciem i dziêki temu jego proÅ“ba dociera do Boga, a Bóg w mi³osierdziu swoim doÅ“wiadcza tych, którzy w Niego uwierzyli i pragn¹ byæ Mu poddani ca³ym sob¹. Pomocnikiem winien byæ cz³owiek, u którego Duch zrodzi³ ju¿ swoje owoce, i który jest ci¹gle prowadzony Duchem. Jego oczyszczenie i uÅ“wiêcenie winno byæ przez Boga poÅ“wiadczone dobrymi darami - znakami przynale¿noÅ“ci do grona Å“wiêtych w duchowym Braterstwie.

Dla dzieci Bo¿ych, nowonarodzonych z Ducha nie ma ¿adnych szczególnych rad ani regu³ co do duchowej praktyki. To Bóg uczy i prowadzi tych, co s¹ Jemu poddani. Praktyka w Duchu Bo¿ym nie narzuca ¿adnych regu³, gdy¿ dzieci Bo¿e powo³ane s¹ ³ask¹ Boga do wolnoÅ“ci. Tylko Bóg ma Ojcowsk¹ w³adzê nad swoimi dzieæmi. Duch Bo¿y, nasza matka prowadzi nas. Wszystko co czyni pomocnik, to przekazanie kontaktu z moc¹ Boga, a Å“ciÅ“lej proÅ“ba wyra¿ona przed Bogiem, aby w swej ³askawoÅ“ci tego kontaktu udzieli³. Mo¿e on te¿, jak i ka¿dy praktykuj¹cy opowiedzieæ braciom i siostrom o swoim doÅ“wiadczaniu, jeÅ“li jest to u¿yteczne dla wspólnego budowania i umacniania w praktyce.

Bóg uczy nas swego Prawa, Duch uczy jak wielbiæ i czciæ Ojca, jak postêpowaæ w³aÅ“ciwie, jak ¿yæ w³aÅ“ciwie, jak mówiæ w³aÅ“ciwie. Bóg - prowadzi nas przez Å“wiat za r¹czkê, jako swoje dzieci, pomaga nam przezwyciê¿aæ wszelkie przeszkody. Cokolwiek mo¿emy powiedzieæ o praktyce, to doÅ“wiadczenie, to, co Bóg nam pokazuje abyÅ“my czynili i za czym postêpowali. Zawsze dobrze jest testowaæ, badaæ czy dana rzecz jest tak¹ jakiej Bóg, by sobie dla nas ¿yczy³.


IV. Zasady Praktykowania SAÆINDAH (SUBUDH)

DoÅ“wiadczenie tych, którzy ¿yj¹ w Duchu jest takie, aby od pocz¹tku praktykowaæ poddanie Bogu dwa lub trzy razy w tygodniu przez kilkanaÅ“cie minut. DoÅ“wiadczenie prowadzi do praktyki na stoj¹co z zamkniêtymi lub przymkniêtymi oczyma tak, aby nie zwracaæ uwagi na otoczenie, mieæ swobodê ewentualnego poruszania, prost¹ godn¹ postawê i odczuwaæ Ducha Bo¿ego w sobie. DoÅ“wiadczenie pomocników i Bogu poddanych pokazuje, ¿e najefektowniejsze s¹ grupy spotkaniowe kilku osobowe (3 - 12 osób) spoÅ“ród ludzi, którzy dobrze siê na codzieñ znaj¹ i w miarê mo¿liwoÅ“ci mieszkaj¹ blisko siebie.

Niech grupa (gana, æakra) buduje siê w gronie przyjació³, którzy pragn¹ przejawiæ boskoϾ. To fundament Braterstwa i wielka pomoc dla tych, którzy zaczynaj¹ praktykê. Kiedy rozwijamy siê bowiem w Duchu po pewnym czasie wzrasta potrzeba praktyki, a¿ dochodzimy do codziennych spotkañ na wielbienie Boga w czci, bojaŸni i poddaniu (bhakti). BliskoϾ u³atwia czêstsze spotkania, pomaga zachêcaæ siê wzajemnie do wspólnych spotkañ, u³atwia wymianê doÅ“wiadczeñ, które s¹ nauk¹ przekazan¹ przez Ducha. BliskoϾ u³atwia te¿ okazjonalne spotkania ró¿nych cz³onków grupy, co wzmaga nasze oddanie i s³u¿bê Bogu.

DoÅ“wiadczenie wielu dzieci Boga wskazuje, ¿e od pocz¹tku praktyki lepiej, gdy kobiety odbieraj¹ moc Bo¿¹ osobno i mê¿czyŸni osobno, acz nie wszystkich grup to dotyczy. Wspólne spotkania mieszane mog¹ powodowaæ, ¿e niektórzy bêd¹ nêkani w³asnymi namiêtnoÅ“ciami, co przeszkadza w ca³kowitym poddaniu. Równie¿ przychodz¹ce ruchy cia³a mog¹ czasem byæ uznane za gorsz¹ce p³eæ przeciwn¹. Trzeba wtedy wiêcej zrozumienia i zaufania, trzeba wiedzieæ, i¿ jest to wstêpne oczyszczenie brudów cia³a i psychiki i mocniej siê poddaæ. W praktyce duchowej akceptuje siê wszystko jeÅ“li ma ona byæ prawdziwa.

Dopiero po wstêpnym okresie oczyszczania, co trwa zwykle kilka lat, wspólne spotkania osób obu p³ci s¹ ³atwiejsze, chocia¿ zdarza siê czêsto, i¿ grupa mo¿e praktykowaæ razem od pocz¹tku. Czêsto Duch wskazuje, aby oczyszczanie z namiêtnoÅ“ci i wstydu, i tym podobnych brudów przechodzone by³y osobno. Sprzyja to swobodzie, zaufaniu i wyluŸnieniu u wszystkich braci i sióstr.

Zbiorowe praktyki wiêkszej liczby dzieci Bo¿ych jak pokazuje doœwiadczenie wskazane s¹ raz lub dwa razy w tygodniu. Wtedy spotykaj¹ siê cz³onkowie, bracia i siostry z wielu grup w danym mieœcie czy okolicy.

Ci, którzy otrzymali od Boga dar pomagania w otrzymywaniu prowadzenia Duchem (Sadguru), winni spotykaæ siê dwa, trzy razy w miesi¹cu dla wspólnej praktyki o charakterze oczyszczaj¹cym oraz dla wymiany w³asnych doÅ“wiadczeñ w tym jak pomagaj¹ wytrwaæ innym na duchowej drodze przemiany. Nie jest to regu³¹, ale jest dobre dla nich i dla braci, i sióstr ze wspólnot i grup, do których nale¿¹.

OczywiÅ“cie pomocnicy nie maj¹ ¿adnej w³adzy nad grup¹, s¹ bowiem wyznaczeni przez Boga dla przekazywania kontaktu i dla pomocy w ¿yciu duchowym. Jak pokazuje doÅ“wiadczenie, jeÅ“li w grupie pojawiaj¹ siê przywódcy i osoby próbuj¹ce nad ni¹ dominowaæ, to Bóg doprowadzi szybko tak¹ grupê do rozk³adu. Owoce Ducha nie bêd¹ siê w niej pojawiaæ, a zamiast tego bêd¹ ci¹g³e spiêcia i konflikty. Bóg jest jedynym panem, w³adc¹ i nauczycielem.

Pomocnik jest tym, który ma du¿o obowi¹zków wobec cz³onków grupy, jest ich s³ug¹, pomaga im ¿yæ w zgodzie z wol¹ Boga, rozwi¹zywaæ trudne sprawy, testowaæ. Celem bowiem praktyki jest doskonalenie charakteru, ¿ycia, ca³ego siebie w zgodzie z wol¹ Najwy¿szego Boga. Dlatego te¿ kontakt z moc¹ Boga jest Duchowym prze¿yciem i doÅ“wiadczeniem. DuchowoϾ jest prawdziwie wolna od impulsów cia³a, od wp³ywów namiêtnoÅ“ci serca i umys³u, od instynktów, uczuæ, po¿¹dañ, wyobra¿eñ. DuchowoϾ, jak uczy Bóg, jest czysta i nieskalana, i wszystkoogarniaj¹ca.

Jednym z doÅ“wiadczeñ jest to, i¿ trzeba byæ ostro¿nym w przekazywaniu kontaktu ludziom uwik³anym w na³ogi, szczególnie zaÅ“ w narkomanie, alkoholizm, nikotynizm i miêso¿erstwo. Wielu z tych ludzi szuka bowiem tylko ciekawych prze¿yæ, ¿¹dni s¹ doÅ“wiadczeñ i sensacji, i cudownych mo¿liwoÅ“ci, a nie ¿ycia w poddaniu i s³u¿bie Bogu Wszechobecnemu. £atwo wiêc mog¹ potem odpaϾ i Å“ci¹gn¹æ na siebie surow¹ karê, Bo¿¹ karê za odstêpstwo, powtórne po grzechu pierworodnym odstêpstwo od Boga ¯ywego.

Pomocnik przed otwarciem musi dowiedzieæ siê, czy kandydat na dzieciê Bo¿e jest akceptowany przez Boga i czy Bóg zechce Go otworzyæ. DoÅ“wiadczenie pokazuje, ¿e wielu ludzi powinno czekaæ i ugruntowaæ siê w wierze w Boga i w chêci poddania tak, aby by³y szczere przez kilka miesiêcy. Zwykle jest to nie d³u¿ej ni¿ trzy miesi¹ce, ale bywa i kilka lat. Przez okres oczekiwania, nadziei na ³askê Boga w postaci daru Ducha Å’wiêtego kandydat ma czas na zapoznanie siê z pomocnikami, otrzymanie niezbêdnych wyjaÅ“nieñ i zapoznanie z cz³onkami grupy.

Kontakt z moc¹ Boga powinni otrzymaæ ludzie, którzy mog¹ Å“wiadomie tego pragn¹æ i wyraziæ w³asn¹ wolê do praktyki. Nie mo¿e to byæ naÅ“ladownictwo ani igraszka. Wymagana jest doros³oϾ, niewolnikiem i poddanym Boga mo¿na staæ siê tylko z w³asnego wyboru. Dlatego te¿ nie otwiera siê dzieci i co wiêcej, Bóg na to nie pozwala. Wolna wola przyst¹pienia do Boga jest niezbêdna. Poziom dojrza³oÅ“ci i doros³oÅ“ci do praktyki winien byæ testowany przez pomocników. DoÅ“wiadczenie pokazuje, ¿e wiek 16-19 lat jest tym minimum, które wystarczy, a to jest zale¿ne od skali rozwoju i jego tempa ró¿nego w ró¿nych regionach Å“wiata czy wrêcz u poszczególnych ludzi. Kontakt z moc¹ Boga jest dany dla praktyki oczyszczania i uÅ“wiêcania. Nie mo¿e on byæ igraszk¹ ani zabawk¹ w rêkach nierozwa¿nych lub niedojrza³ych osobników.

Pomocnicy jak pokazuje doÅ“wiadczenie powinni dzia³aæ w grupie po dwóch lub wiêcej. Ich rady i pomoc jest wtedy bardziej wywa¿ona i wszechstronna. Oprócz tego równowa¿¹ siê w swoich punktach widzenia i gdy zachodzi koniecznoϾ mog¹ testowaæ. Dobre jest jak grupa posiada dwóch lub wiêcej pomocników. Uniemo¿liwia to te¿ odstêpstwo od zasady duchowej drogi, i¿ uczy nas Bóg, gdy¿ jeden drugiego bidzie napomina³. Jest to w³aÅ“ciwe w oczach Boga.

Przekazywanie kontaktu winno byæ dokonywane dla kobiet przez kobiety, a dla mê¿czyzn przez mê¿czyzn. Na ogó³, choæ nie jest to regu³¹, Bóg ¿yczy sobie takiego sposobu przekazywania kontaktu. Powód jest ten sam jak przy rozdzielaniu praktyki w pocz¹tkowym okresie. Jest wiêksza swoboda i wiêksza zdolnoϾ akceptacji tego, co przychodzi od Boga. Poczucie nieskrêpowania w pod¹¿aniu za pojawiaj¹cymi siê ruchami cia³a jest wiêksze. Równie¿ nowy cz³onek Braterstwa nie jest nara¿ony na wp³yw si³ psychicznych, pochodz¹cych z namiêtnoÅ“ci do przeciwnej p³ci. O ile Bóg na to pozwala, mo¿liwe jest odst¹pienie od regu³y p³ci i otwieranie w grupach mieszanych. Wymaga to ka¿dorazowo testowania.

Wspólna praktyka kobiet i mê¿czyzn mo¿e byæ przyjêta, gdy tylko ka¿da z osób jest naprawdê zdolna chroniæ siê, odgradzaæ od wp³ywu si³ psychicznych. Si³y te mog¹ dostarczaæ czegoÅ“ niezgodnego z poczuciem moralnoÅ“ci lub budz¹cego niesmak, szczególnie w pocz¹tkowym okresie oczyszczenia. Trzeba rozwin¹æ wysoki stopieñ tolerancji albo osi¹gn¹æ wolnoϾ pochodz¹c¹ z oczyszczania i przemiany tych si³ i energii, które pochodz¹ z namiêtnoÅ“ci. Wspólna, okazjonalna praktyka braci i sióstr mo¿e byæ nawet wskazana dla osób bliskich lub praktykuj¹cych dla pog³êbienia oczyszczenia swoich zwi¹zków karmicznych.

Grupa wspólnie praktykuj¹ca oczyszcza te¿ swoje wiêzi karmiczne, zwi¹zki zawarte w przesz³oÅ“ci. St¹d mog¹ pojawiæ siê awersje poszczególnych ludzi do siebie lub jakieÅ“ sk³onnoÅ“ci czy upodobania. Wszystko to jest oczyszczeniem i potrzeba to rozumieæ, odsuwaæ od siebie i przetrwaæ. W niektórych przypadkach osoby o silnie prze¿ywanych zwi¹zkach powinny dodatkowo robiæ praktykê oczyszczaj¹c¹ zwi¹zek z pomocnikiem. Zrozumienie, sk¹d przychodz¹ reakcje negatywne do poszczególnych osób pozwala im wyp³yn¹æ na powierzchniê i odejϾ, przez co zwi¹zki z przesz³oÅ“ci zostan¹ oczyszczone.

DoÅ“wiadczenie pokazuje te¿, i¿ kandydat powinien wyznaæ swoj¹ wiarê w Boga i wyraziæ wolê wielbienia Go. Wierzê w Jedynego Wszechmog¹cego Boga i wyra¿am wolê wielbienia tylko Boga - oto, co dobrze jest, jeÅ“li wypowie kandydat do otwarcia w obecnoÅ“ci pomocników. Pomocnicy s¹ jednoczeÅ“nie Å“wiadkami woli wielbienia Boga. Praktyka otwieraj¹ca, kontynuowana jest tak d³ugo, a¿ osoba otrzymuj¹ca kontakt zacznie odbieraæ moc Boga. Zwykle trwa to godzinê do pó³torej godziny. JeÅ“li jednak osoba nie odbiera, nie czuje odbioru, to przez kolejne dni praktyka jest ponawiana, a¿ osoba bêdzie mog³a odbieraæ bez w¹tpliwoÅ“ci, czy jest duchowo otwarta i czy ma kontakt z moc¹ Bo¿¹. Zanurzenie w Duchu musi byæ odbierane i wiadome.

Praktykuj¹cy poddanie Bogu oczyszczaj¹ swoje wnêtrza, oczyszczaj¹ duszê, serce i umys³ oraz cia³o. ZawartoϾ zaÅ“, wszelkie brudy wymiatane s¹ z wnêtrza na powierzchniê, a w koñcu i spalane. Wiele osób przechodzi to jako intensywne, ciê¿kie doÅ“wiadczenie. Ze wzglêdu te¿ na oczyszczanie praktyka jest zamkniêta i nikt, kto nie jest dzieckiem Bo¿ym przez nowonarodzenie - otrzymanie kontaktu nie mo¿e w niej uczestniczyæ. Zreszt¹ pierwsza praktyka ma charakter oczyszczaj¹cy. Dlatego te¿ i dzieci nie powinny znajdowaæ siê w pomieszczeniu praktyki. Z tego samego powodu te¿ unika siê raczej praktyk na otwartej przestrzeni, o ile osoby nie potrafi¹ ograniczyæ miejsca swego przebywania. Zanieczyszczenia naszych wnêtrz, wyp³ywaj¹ce na powierzchniê mog³yby dotkn¹æ osób trzecich czy dzieci, gdy¿ tylko kontakt z moc¹ Boga daje przed tym ochronê.


V. O Rozwoju Duchowym

Nie trzeba nam wiele mówiæ o tym, czym jest rozwój Duchowy, rozwój Å“wiadomoÅ“ci, ale trzeba nam tego doÅ“wiadczaæ poprzez dzia³anie zgodne z wol¹ Boga. DuchowoÅ“ci nie mo¿na nikogo nauczyæ. Musi ona wyp³yn¹æ z naszego wnêtrza jako pe³nia manifestacji naszej boskoÅ“ci. Tego trzeba doÅ“wiadczaæ ca³ym sob¹.

Å’wiêtych nie kszta³ci siê na ¿adnych uczelniach. Bóg doprowadza do Å“wiêtoÅ“ci tych, którzy ¿yj¹ w zgodzie z Jego Wol¹ i przemieniaj¹ siê przez ca³kowite zanurzenie w Duchu Bo¿ym. Ostatnim etapem rozwoju dzieci Bo¿ych jest ich ci¹g³e trwanie w Duchu i ca³kowite zanurzenie w Jedynym przez ka¿de dwadzieÅ“cia cztery godziny ka¿dej doby.

Duchowe ³akomstwo jak pokazuje doÅ“wiadczenie jest te¿ niewskazane. Szybko sp³yca praktykê i powoduje odpadniêcie od Boga. Cia³o, dusza i Duch rozwijaj¹ siê nierówno. Cia³o wolniej od duszy, a dusza wolniej od Ducha. Przerost jest wiêc niewskazany w praktyce i niech, ktoÅ“ po otwarciu nie mniema, i¿ periodyczne praktyki s¹ mu niepotrzebne, bo jego ca³y czas Duch prowadzi. Cia³o jednak i dusza s¹ bardziej oporne i praktyka jest g³ównie dla nich, aby by³y przeÅ“wietlane.

Wspólne praktyki, szczególnie przez pierwszych, kilka lat wzmacniaj¹ kontakt poszczególnych braci i sióstr, oczyszczaj¹ Ÿród³o Ducha, który w nas tryska strumieniem wody ¿ywej. Ci, których kontakt jest mocniejszy, pomagaj¹ te¿ wzmocniæ swój przewód pozosta³ym braciom i siostrom. Jest to bardzo wa¿ne w kilkuletnim okresie niemowlêctwa.

Ka¿dy odbiera duchowe prawdy wed³ug mo¿liwoÅ“ci swojego pojmowania, a w miarê praktyki mo¿liwoÅ“ci te zwiêkszaj¹ siê. Ka¿dy cz³owiek jawi siê jako inny od drugiego, choæ wszyscy s¹ stworzeni przez tego samego Boga i w Nim równi. Dlatego te¿ nie ma regu³y na to, co czyniæ w praktyce, ani jak wielbiæ Boga i nie ma duchowych regu³. Swoj¹ praktykê i naukê ka¿dy sam w swym wnêtrzu odbiera bezpoÅ“rednio od Boga. WolnoϾ w Bogu nie zna ograniczeñ. Zna tylko wybór tego, co w³aÅ“ciwe i pomocne, i rady, które przybli¿aj¹ duchowy cel.

Duch daje nam to czego my potrzebujemy, a nasze prze¿ycia i sposób wielbienia Boga jest osobisty, tak samo jak i dary duchowe czy sposób oczyszczania. Tak samo nasz sposób odbioru Ducha Å’wiêtego i odczucia z tym zwi¹zane s¹ indywidualne. W DuchowoÅ“ci rozwija siê indywidualnoϾ, która jednak nie odrzuca innych od siebie, ani nie próbuje dominowaæ. Co jest dobre dla jednego cz³owieka, mo¿e byæ z³ym dla drugiego. Prawid³owe dla jednego mo¿e okazaæ siê b³êdnym dla drugiego!

W duchowej praktyce nie rozró¿niamy wiêc tego, co dobre i tego co z³e, tego co prawid³owe i tego co b³êdne. Duchowa praktyka pokazuje tylko to, co jest w³aÅ“ciwe i odpowiednie. Bóg bowiem nie jest uwik³any w dobro i z³o, gdy¿ by³by ska¿ony tak jak cz³owiek. Grzech pierworodny jawi siê jako ska¿enie poznawaniem i rozró¿nianiem dobra i z³a. Jest to wielkie oddzielenie siê od Boga. On zaÅ“ czyni to, co jest w³aÅ“ciwe, a reszta dla Niego nie istnieje.

Dlatego te¿ dzieci Boga nie powinny k³óciæ siê ze sob¹ ani spieraæ o koncepcje duchowoÅ“ci, ani o prawdy wzglêdne, ani o cokolwiek. Wystarczy spytaæ Boga czy coÅ“ jest w³aÅ“ciwe. Pamiêtajmy jednak, aby nie wykorzystywaæ testingu dla udowadniania w³asnych racji. Co jest dla nas w³aÅ“ciwe i stosowne, to jest zgodne z wol¹ Boga. Na nic wiêcej Bóg nie pozwala. Taki jest sens poddania woli Bo¿ej.

Innym doÅ“wiadczeniem praktykuj¹cych w Duchu Bo¿ym jest post - ca³kowite powstrzymanie siê od pokarmów, a nawet i napojów. Umacnia on nasz¹ wiarê, i dodatkowo oczyszcza cia³o. Nie mo¿emy byæ ociê¿ali wskutek ob¿arstwa. Przez doÅ“wiadczenie postne, jak pokazuje nasza praktyka, odbiór mocy Bo¿ej staje siê mocniejszy, ¿ywszy i czystszy. Praktykuje siê posty jednodniowe, trzydniowe i tygodniowe, a równie¿ d³u¿sze, do czterdziestu dni - wzorem Å“wiêtych wszystkich czasów. Dajemy tym Å“wiadectwo wyrwania siê z niewoli pokarmów dla ca³kowitego oddania siebie Bogu. W czasie postu zaleca siê wstrzemiêŸliwoϾ i ograniczenie wszelkich przyjemnoÅ“ci zmys³owych.

Post wzmacnia w nas w³asn¹ wiarê oraz wiarê naszych braci i sióstr, którzy widz¹ ofiarê dla Wszechmog¹cego Boga. Poprzez post ³atwiej te¿ zapanowaæ nad po¿¹dliwoÅ“ci¹ i pokusami w³asnej ni¿szej natury. Jednodniow¹ przerwê w jedzeniu mo¿na praktykowaæ raz lub dwa razy w tygodniu, niekoniecznie w czasie wspólnych praktyk, choæ mo¿e to byæ powi¹zane. Trzydniowy post mo¿e byæ robiony raz lub dwa razy w miesi¹cu, a siedmiodniowy dwa lub trzy razy w roku. D³u¿sze okresy postu zaleca siê nie czêœciej, ni¿ raz na rok, chocia¿ jest to spraw¹ indywidualn¹ i mo¿na j¹ testowaæ.

Poprzez post mo¿emy te¿ jasno zobaczyæ jak silne s¹ w nas si³y psychiczne, które przeciwstawiaj¹ siê Duchowi i czy potrafimy je ju¿ przezwyciê¿yæ. Widzimy swoj¹ w³asn¹ wolnoϾ lub niewolê w sid³ach po¿¹dañ, sk³onnoÅ“ci, nawyków i namiêtnoÅ“ci. Post jest wiêc lustrem i sprawdzianem wiary i postêpów w praktyce. Ostatecznym zaÅ“ punktem praktyki jest zupe³na obojêtnoϾ i wolnoϾ od pokarmów i trosk Å“wiatowych. Jest to zerwanie kajdan nawyków jedzenia i picia.

W czasie postu nie tylko ukraca siê jedzenie, picie czy palenie, o ile ktoÅ“ z na³ogiem takim zosta³ dopuszczony do praktyki. Równie¿ ukraca siê plotkowanie, oszczercz¹ mowê, krytykowanie innych, myÅ“lenie o sobie i w³asnych interesach, i tym podobne sprawy. Takie postêpowanie oznacza szczeroϾ poszczenia i ca³kowite odsuniecie wp³ywów ni¿szej natury na nasz¹ osobê. Przez post poznajemy, czy nasze postêpy duchowe nie s¹ samo - oszustwem, czy praktyka jest naprawdê szczera.

Post, to æwiczenie i doskonalenie siebie, tak, abyÅ“my poznali i odczuwali jak si³y ni¿sze dzia³aj¹ na wnêtrze nasze i na nasze cia³o. Przez post uczymy siê te wp³ywy odrzucaæ od siebie, odsuwaæ tak, aby Duch Bo¿y móg³ prawdziwie w nas zamieszkaæ, a nie byæ tylko goÅ“ciem w swej Å“wi¹tyni dwa lub trzy razy w tygodniu.

DoÅ“wiadczeniem dzieci Boga praktykuj¹cych w Duchu Bo¿ym jest równie¿ to, ¿e spo¿ywanie alkoholu we wszelkiej postaci (piwo, wino, wódka, likiery, etc.) jak równie¿ za¿ywanie narkotyków czy palenie papierosów jest niewskazane. Å’rodki te pobudzaj¹ ni¿sze si³y, si³y z³e i demoniczne, wszelk¹ po¿¹dliwoϾ, namiêtnoϾ, z³oϾ i nienawiϾ. Å’rodki te s¹, i owszem, zewnêtrzn¹ manifestacj¹ wewnêtrznych psychicznych brudów. Cz³owiek Bo¿y winien siê od tego uwolniæ i nigdy ku temu nie sk³aniaæ. Alkohol, papierosy i inne narkotyki niszcz¹ w znacznej mierze owoce Ducha, efekty praktyki duchowej. Jaka¿ korzyϾ oczyszczaæ siê i brudziæ, i znów oczyszczaæ, i znów brudziæ. Te korzenie z³a w ciele te¿ wiêc dobrze jest jak najszybciej odci¹æ, aby Duch przynieϾ móg³ rzeczywiste owoce i ca³kowit¹ przemianê.

Trudno odbieraæ kontakt, trudno nape³niaæ siê moc¹ Bo¿¹, jeÅ“li niszczymy efekty praktyki. Jest to dzia³anie przeciwko Duchowi Bo¿emu i przynosi nam szkodê. Å’rodki takie jak narkotyki czêstokroæ niszcz¹ wewnêtrzn¹ zdolnoϾ odbierania kontaktu, dlatego s¹ szczególnie niedobre. Pomocnicy winni wszystkim takim osobom szczególnie pomagaæ w wyzbyciu siê tych szkodliwych na³ogów, aby przez nie nie gasiæ wewnêtrznego Å“wiat³a. Poprzez narkotyki, w tym alkohol i papierosy, wiele braci i sióstr ponownie odpada, co czyni ich ¿ycie bolesnym. O ile osoba z na³ogami w ogóle zosta³a otwarta, to niech praktyka s³u¿y te¿ ku jak najszybszemu porzuceniu tych nawyków.

Innym doÅ“wiadczeniem pomocników i wszystkich prowadzonych Duchem jest to, ¿e przy znacznym rozwoju duchowym, kiedy osoba bardzo przybli¿a siê do pola duchowego w swym ¿yciu, wszelkie pokarmy obci¹¿aj¹ce cia³o staj¹ siê niew³aÅ“ciwe. Ciê¿kimi pokarmami s¹ wszystkie te, które pochodz¹ z cia³ zabitych zwierz¹t. Duch prowadzi cz³owieka do jego naturalnego, roÅ“linnego pokarmu i nie nale¿y siê temu przeciwstawiaæ, wrêcz przeciwnie, dla efektywnoÅ“ci praktyki lepiej w tym sobie pomóc. Ka¿da chwila jest dobra, aby porzuciæ miêso¿erstwo, zwyczaj niew³aÅ“ciwy w oczach Boga. Zabijanie zwierz¹t jest przeciwne naturze boskiej i obce ludziom Ducha, jak i obcy jest jakikolwiek w tym udzia³.

Inn¹ pomocn¹ spraw¹ jest to, i¿ wszystkie te efekty i pu³apki, o których mówimy, bywaj¹ doÅ“wiadczane przez dzieci Boga i jest lepiej, je¿eli osoba rozpoczynaj¹ca praktykê poddania jest z nimi zaznajomiona. Nie trzeba nic wymuszaæ na si³ê, ale warto wiedzieæ jakie s¹ znamiona postêpu i jakie s¹ znamiona upadku. Na pocz¹tku najwa¿niejszym zdaje siê byæ ca³kowite i szczere poddanie Bogu, jak równie¿ pos³uszne i ufne pod¹¿anie za wskazaniami Ducha. Pamiêtajmy, i¿ wolnoϾ (wairagja) od po¿¹dañ si³ psychicznych i trosk o sprawy materialne, wolnoϾ od na³ogów, wolnoϾ od nawyku miêso¿erstwa, to znamiona postêpu w oczyszczaniu ca³ej naszej osobowoÅ“ci na równi ze wszystkimi pojawiaj¹cymi siê owocami Ducha i darami ³aski Bo¿ej.


Trzy Oczyszczaj¹ce Kryzysy/Kuszenia

Ka¿dy z poddanych Bogu, jak zauwa¿ono, przechodzi przez trzy etapy, które nazwaæ mo¿na kryzysami albo kuszeniami. Pierwszy etap - to ten, w którym wnêtrza osób eksponuj¹ siê w sposób gwa³towny. Osoby jakby zapomnia³y o dobrych manierach i zachowaniu w spo³eczeñstwie. Cz³owiek wydaje siê byæ gorszym i z³ym. Ukazana zostaje prawda o nieczystoÅ“ci wewnêtrznej, o bagnie, które jest w nim. Jednak wewnêtrzne zanieczyszczenia wyp³ywaj¹ na zewn¹trz, wymywane czystym strumieniem mocy Bo¿ej. Trwa to od kilku miesiêcy do kilku lat w ró¿nych przypadkach.

Drugi etap powoduje, ¿e osoba staje siê jakby spokojniejsza, opanowana i zachowuje siê raczej poprawnie. Si³y ni¿sze nie s¹ jednak wytêpione, po prostu drzemi¹ i czyhaj¹ na stosowny moment do ataku na nas. Wskazana jest czujnoœæ w tym momencie. Wysubtelnia siê nasza wra¿liwoœæ i czujnoœæ, i czucie wewnêtrzne. Praktyka bywa s³abo odczuwalna i st¹d ³atwoœæ odpadniêcia w tej fazie rozwoju samoœwiadomoœci.

Trzeci etap przynosi poczucie prawdy i mocy p³yn¹cej z Ducha. Jest on subtelny i delikatny z natury. Osoba zaczyna zachowywaæ siê jak nauczyciel lub mistrz, lub doradzaæ i pouczaæ. Rady zreszt¹ bywaj¹ s³uszne i poprawne. Osoba czêsto wpada w fanatyzm i zaœlepienie na punkcie swojej osoby i praktyki, ma sk³onnoœci do izolacji od grupy, co powoduje odpadniecie. Osoba czêsto usi³uje dominowaæ duchowo nad innymi, czym zra¿a do siebie rozwijaj¹ce siê dusze, szkodzi im i czêsto rozbija grupê.

Ka¿dy z tych etapów w naszym duchowym niemowlêctwie jest form¹ kryzysu. Szczególnie trzeci kryzys jest subtelny. Co innego dar wiedzy i m¹droÅ“ci, i m¹dre go stosowanie, a co innego duchowa dominacja. Trzeba uwa¿aæ, aby nie popaϾ w Å“lepe zau³ki. Przy pierwszym kryzysie ktoÅ“ mo¿e mieæ wra¿enie, i¿ duchowa praktyka czyni go z³ym, i ¿e sama w sobie jest czymÅ“ z³ym, a to tylko w³asne wnêtrze pokazuje prawdê o sobie. Rol¹ pomocnika duchowego jest, poprzez wspóln¹ praktykê, pomóc osobie kryzys, kuszenie przezwyciê¿yæ, a¿ wszystko powróci do normy.

Etapy te w jakiejÅ“ skali natê¿enia przebywa ka¿dy z praktykuj¹cych, który odbiera kontakt z Duchem Bo¿ym. Fazy te Å“wiadcz¹ tylko o prawid³owoÅ“ci i prawdziwoÅ“ci naszego rozwoju duchowego. Dary duchowe mog¹ nam byæ ukazane w ka¿dej fazie praktyki. Jêzyki Ducha pojawiaj¹ siê zwykle ju¿ od pocz¹tku praktyki duchowej. Dary Ducha nale¿y pielêgnowaæ i u¿ywaæ z pokor¹, inaczej bowiem mog¹ zanikn¹æ. Trzeba je bardzo szanowaæ i na ka¿dy objaw £aski Wszechmog¹cego Boga zwracaæ subtelnie uwagê.


VI. Zasady poddawania Intencji i testowanie

DoÅ“wiadczeniem dzieci Bo¿ych jest i to, ¿e kiedy pojawiaj¹ siê trudne do rozwi¹zania sytuacje i problemy w naszym ¿yciu, a których rozwi¹zania nie znajdujemy, to nale¿y sprawê poddaæ Bogu i poprosiæ o Jego interwencjê w praktyce duchowej. Intencje i proÅ“by trzeba testowaæ czy s¹ zgodne z wol¹ Boga. Potem przedk³adamy je tu¿ przed rozpoczêciem duchowej praktyki. Wtedy nasze b³êdy i zagmatwane sytuacje zostan¹ w³aÅ“ciwie przez Boga rozwi¹zane. Musimy byæ przy tym cierpliwi i ufnie oczekiwaæ na realizacjê woli Bo¿ej.

Osoba praktykuj¹ca powinna jednak najpierw przejœæ pocz¹tkowy okres oczyszczania, by umocniæ siê w wiernoœci Bogu i poddaniu, i umocniæ kontakt z Duchem Œwiêtym. Dlatego wszelkie sprawy nale¿y poddawaæ Bogu z pomocnikami, b¹dŸ z innymi cz³onkami grupy, Nale¿y na to przeznaczyæ osobn¹ praktykê. Doœwiadczenie te¿ pokazuje, i¿ jednorazowo tylko jedn¹ sprawê nale¿y Bogu poddawaæ.

Z doÅ“wiadczenia te¿ wynika, a tego sam Bóg nas uczy, te ka¿dorazowo przez zasadnicz¹ nasz¹ praktyk¹ dobrze czyniæ krótkie poddanie z intencj¹ odprê¿enia i zrelaksowania naszego cia³a i naszego wnêtrza. Trwa to zwykle dwie do piêæ minut, a rzadko d³u¿ej. Odsuwa to wp³ywy si³ ni¿szych od naszego wnêtrza, aby mog³o staæ siê ono Ÿród³em wody ¿ywej, jak¹ jest Duch Å’wiêty.

Kiedy podstaw¹ ¿ycia staje siê Bóg i duchowe Jego wielbienie, wtedy we wszystkich sprawach ¿ycia pojawiaj¹ siê rozwi¹zania zawsze najlepsze z mo¿liwych. Jest to cudowny dar prowadzenia dla dzieci Bo¿ych od ich Ojca. Dobrym jest stan¹æ na w³asnych nogach. Kiedy przejdziemy okres niemowlêctwa i kryzysy, zaczynamy staæ na w³asnych nogach i polegaæ na w³asnym odbiorze mocy Boga, jego przewodnictwie. DuchowoϾ jest indywidualnym rozwojem samoÅ“wiadomoÅ“ci i dlatego wskazane jest uzyskanie samodzielnoÅ“ci w praktyce. Trwa to od kilku miesiêcy do kilku lat, nigdy jednak nie powinniÅ“my zrywaæ wiêzi z grup¹, a raczej dbaæ o budowanie Braterstwa.

Kiedy jut potrafisz praktykowaæ samodzielnie i twój odbiór jest dobry i czysty, mo¿esz spróbowaæ wstaæ wczeÅ“nie rano i nape³niæ siê Duchem, i prosiæ Boga o ochronê i przewodnictwo. Bóg jest Wszechmocny i mo¿e On zmieniæ bieg Twojego ¿ycia tak, aby wszystko znajdowa³o siê na w³aÅ“ciwym miejscu. Tak mo¿na otrzymywaæ prowadzenie i kierownictwo na ka¿dy dzieñ naszego ¿ycia. Podjecie takiej praktyki mo¿na testowaæ te¿, czy jest ona zgodna dla ciebie z wol¹ Boga i rozpoczêta we w³aÅ“ciwym momencie ¿ycia.

Modlitw¹ dzieci Bo¿ych jest odbiór tego, co przychodzi w praktyce poddania i ró¿ne rodzaje wielbienia Boga czy oczyszczenia mog¹ siê pojawiaæ. Nie jest to modlitwa czy w ogóle praktyka w³asnowolna, ale najodpowiedniejsza dla Ciebie. Bóg wie dobrze, czego Tobie najbardziej potrzeba i Ty mo¿esz to otrzymaæ. Równie¿ Ty mo¿esz prosiæ Boga, aby odmieni³ bieg twojego ¿ycia, czy interweniowa³ w ró¿nych sprawach, o ile tylko testing pokazuje, i¿ Bóg zamiar akceptuje.

Pomocnicy powinni udzielaæ rad i wskazówek tylko wtedy, gdy s¹ o takowe proszeni przez grupê czy osobê. Gdy jakaÅ“ osoba prowadzi styl ¿ycia niegodny dzieci Bo¿ych (kradnie, k³amie, popada w alkoholizm, etc.) powinno siê w grzeczny sposób uÅ“wiadomiæ, i¿ takie dzia³ania powstrzymuj¹ rozwój duchowy, a w koñcu mog¹ i zgasiæ Å“wiat³o Ducha. Trzeba staraæ siê pomóc zrzuciæ nagromadzony brud poprzez praktykê, ale to mo¿e byæ robione w kó³ko bez postêpu przy niew³aÅ“ciwym stylu ¿ycia.

Bóg uczy swe dzieci, i¿ wszystkie takie dzia³ania, jak palenie papierosów, narkotyki, spo¿ywanie alkoholu, miêso¿erstwo, homoseksualizm, z³odziejstwo, szerzenie oszczerstw, miotanie przekleñstw i tym podobne zatrzymuj¹ duchowy rozwój, uniemo¿liwiaj¹c postêp. S¹ to dzia³ania wymierzone przeciwko prowadzeniu Duchem Å’wiêtym. Jedynie usilne robienie praktyki z pe³n¹ ufnoÅ“ci¹ i poddaniem, i wiar¹ w wielkoϾ, moc i potêgê Wszechmog¹cego Boga pomo¿e komuÅ“, kto b³¹dzi, poprawiæ te dzia³ania i zaprzestaæ ich. Jest to naprawianie swojej osobowoÅ“ci.

Moc Bo¿¹ odbieramy w pokoju i ciszy. Nasze wnêtrze nie powinno byæ zak³ócane przez pragnienia serca i duszy, i umys³u. ObecnoϾ kogoÅ“, kto u¿ywa si³ psychicznych jest odczuta zwykle jako przeszkoda. Wszystko, co mo¿na zrobiæ, to jeszcze wiêcej nape³niæ siê Duchem, aby ta przeszkoda u brata czy siostry zniknê³a. Wystarczy byæ wyciszonym, aby móc dobrze odbieraæ, a wtedy pojawia siê ochrona przed wszelkimi dziwnymi zjawiskami i z³ymi si³ami. W czasie praktyki nie nale¿y usi³owaæ oddzia³ywaæ na nikogo, kto znajduje siê w grupie, ka¿dy sam bowiem staje przed Bogiem.


VII. Rady i pouczenia koñcowe.

Ka¿de Dzieciê Królestwa Bo¿ego niech uwa¿a na siebie ka¿dego dnia. Nie mówmy Ÿle o innych i nie os¹dzajmy ich, nie b¹dŸmy zazdroÅ“ni czy poirytowani, ani nie plotkujmy. Nie bierzmy siê za sprawy, które nas nie dotycz¹. To trzeba robiæ codziennie, znaczy trzeba unikaæ tych stanów emocji i tego rodzaju niepotrzebnego gadania. Nie jest dobrym ci¹gle od nowa siê brudziæ. Duchowa praktyka s³u¿y temu, aby siê od tych brudów uwolniæ.

Je¿eli czujesz siê zaniepokojony, rozdra¿niony, obawiasz siê czegoÅ“, jeÅ“li czujesz siê skrzywdzony czy uwielbiony przez ludzi, jeÅ“li k³ócisz siê z kimÅ“ albo smucisz, to wchodzi w twoje serce i duszê, rani wnêtrze i ska¿a je. Jest to brudzenie. Nie jest dobrze brudziæ siê i czyÅ“ciæ - w ten sposób psychika siê zu¿ywa, a Ty siê starzejesz i chorujesz. Ka¿da nasza czêœæ ma staæ siê czysta. Trzeba mieæ ca³y czas czyste serce. Nawet jeÅ“li ktoÅ“ krzywdzi Ciebie, zostaw to, przebacz tej osobie i zapomnij o tym. Nie pozwól, aby cokolwiek dostawa³o siê do twego wnêtrza.
W Tobie niech bêdzie radoϾ i szczêœliwoϾ. Wtedy bêdziesz móg³ prawdziwie uwielbiaæ Boga, Kiedy ¿adne brudy nie bêd¹ kala³y twego wnêtrza, nic nie bêdzie w stanie Ciê os³abiæ i zawsze mo¿esz zachowaæ spokój, harmoniê i szczêœliwoϾ.

DoÅ“wiadczenie pokazuje tez, i¿ przez pewien czas osoby nowonarodzone w Duchu przechodz¹ cierpienie. Z jednej strony jest to próba cierpliwoÅ“ci i szczerego d¹¿enia. Cierpienie z drugiej strony oznacza, i¿ brud z naszego wnêtrza usuniêty jest na powierzchniê i spalony zostaje ogniem. Odczucie cierpienia jest w³aÅ“nie tym ogniem spalaj¹cym brudy. To skutki naszych przesz³ych czynów, s³ów lub myÅ“li, daj¹ teraz swoje owoce. To, co by³o wewn¹trz jest usuniête przez Duchowe Å’wiat³o, które teraz zajmuje centrum naszej istoty. To nasze grzechy (Punja, b³êdy i winy) daj¹ w efekcie cierpienie (dukha). Dlatego tak wa¿nym jest, abyÅ“my zdali sobie sprawê z tego, czym jest grzech i odsunêli go od siebie.

Wielu ludzi ci¹gle grzeszy, brudzi swoje wnêtrza, czy to Å“wiadomie, czy nieÅ“wiadomie, gdy plotkuje o innych ludziach, nie lubi ich, odczuwa awersje czy antypatie; odczuwaj¹c zazdroϾ, wchodz¹c w konflikty, kradn¹c, narkotyzuj¹c siê czy na wiele innych sposobów. Sensem praktyki jest uwolnienie od wszelkich tego typu rzeczy, od wszelkich uwik³añ w sprawy materialne i Å“wiatowe. Oznacza to wolnoϾ od grzechów albo wewnêtrzn¹ czystoϾ. Dobrze jest wiêc cierpliwie znosiæ te cierpienia, aby oczyszczenie zosta³o dope³nione.

W koñcu osoba dochodzi do stanu ca³kowitej czystoœci, wolnoœci od ska¿eñ i œwiata, do pe³nej szczêœliwoœci i wewnêtrznego spokoju. Ca³y czas wtedy w sobie modli siê w Duchu, uwielbiaj¹c Boga ca³ym sob¹. Oto cel i sens praktyki w Duchu Bo¿ym. Przez poddanie i wiarê, i mi³oœæ do Wszechmog¹cego Boga.

Najwa¿niejsz¹ dla dzieci Boga jest mi³oϾ ku Niemu, przejawiaj¹ca siê w ufnym pod¹¿aniu za Nim i w ¿yciu zgodnym z Jego wol¹. Na drugim miejscu jest mi³oϾ do siebie samego i mi³oϾ do siebie nawzajem. Jak kochasz siebie, tak kochasz innych. Je¿eli mi³ujesz tych, którzy s¹ wokó³ ciebie, odsuniesz siê te¿ od wyrz¹dzania krzywdy im i sobie w taki sposób jak to ju¿ opisaliÅ“my. Mi³oϾ bowiem poznaæ po tym, i¿ usuwa wszelkie z³o spoÅ“ród nas.

Pamiêtajmy o starej prawdzie. JeÅ“li ludzie walcz¹ ze sob¹ wzajemnie i tworz¹ konflikty - znajduj¹ siê ca³kowicie poza boskim dzia³aniem. Konflikty i walki, tak wewn¹trz jak i na zewn¹trz oddzielaj¹ od duchowego centrum, którym jest sam Bóg. Unikajmy wiêc konfliktów i wszelkich nieporozumieñ, które s¹ znamionami walki.

Jedynie mê¿nie przeciwstawiajmy siê si³om psychicznym, które kusz¹, aby oddzieliæ siê od Boga, popaϾ w grzech i zbrukaæ nasze uÅ“wiêcane duchowym Å’wiat³em wnêtrza. Natur¹ duchowej praktyki jest odbieranie, otrzymywanie (prathjaja) od Boga tego, co dla nas w³aÅ“ciwe i niezbêdne. Wszystko, co mamy zrobiæ, to pod¹¿aæ za tym, cokolwiek siê dzieje w praktyce. Musimy byæ czujni i uwa¿ni na Bo¿e dzia³anie. Musimy uwa¿nie s³uchaæ g³osu Boga, który przemawia do nas i prowadzi nas.

Praktykê duchow¹ robimy z cierpliwoÅ“ci¹, oddaniem i wytrwa³oÅ“ci¹ (sahan). Niechaj zawsze jest w nas wiara we Wszechmoc Boga. Dla nas jest tylko On Jeden - którego uwielbiamy, w którego m¹droϾ, pokój i mi³oϾ wierzymy. Od Niego otrzymujemy duchowy pokarm i On prowadzi nas do swego Domu - do Królestwa Bo¿ego, do Dewaczanu. Od Niego pochodzi s¹d - bêd¹cy kar¹ za grzechy, które zosta³y pope³nione. Dziêki Niemu odwracamy siê od grzechu i wszelkiej nieczystoÅ“ci, by ¿yæ po Bo¿emu w pe³nym uÅ“wiêceniu. On udziela nam darów swej ³aski w postaci znaków i mo¿liwoÅ“ci duchowych oraz w postaci wszelkich owoców Ducha, których szczerze pragniemy.

Bóg pokazuje te¿ nam, co powinniÅ“my prawdziwie robiæ na tym Å“wiecie. W³aÅ“ciwa praca pojawia siê, gdy tylko cia³o, psychika i Duch trwaj¹ w równowadze i harmonii. Wtedy mo¿na byæ, w powierzonej przez Boga pracy, szczêœliwym i bezpiecznym. PilnoϾ i szczeroϾ w praktyce duchowej ka¿dego do tego doprowadzi. Zdaæ siê w ¿yciu na przewodnictwo samego Boga Ojca i pos³usznie pod¹¿aæ za Nim - oto, co jest do uczynienia. Moc Bo¿a doprowadza ka¿dego do jego celu - pe³nego przejawienia boskoÅ“ci na ziemi.

Najwy¿szy rodzaj religii (dharma), to bycie w Bogu ca³y czas, zjednoczenie siê z Nim, co jest osi¹gane przez poddanie swej woli tej, która pochodzi od Boga. Ja i Ojciec jedno jesteÅ“my - oto znamiê prawdziwego zjednoczenia z Bogiem. Kiedy Bóg dzia³a i Ja dzia³am, kiedy Ojciec mój mówi, ja mówiê - oto pe³na zgodnoϾ woli ludzkiej i woli Bo¿ej. Oto znamiona ca³kowitego oddania.

Na tym poziomie praktyki, wszyscy aktywnie i prawdziwie Bogu poddani, tworz¹ Duchowe Braterstwo. Wtedy przychodzi moc natychmiastowej realizacji ka¿dego ¿yczenia i zamiaru. Ka¿de zaÅ“ dzie³o Syna czy Córki Boga jest Jego dzie³em i zamiarem. Jest to te¿ Królestwo WolnoÅ“ci, Prawdy i Potêgi (Waikuntha). Ludziom zmys³owym, zdogmatyzowanym mo¿e wydaæ siê to jak bajka, ale dla ludzi Ducha jest to prawdziwe i rzeczywiste doÅ“wiadczenie.

Trwajmy mê¿nie i czujnie przy Panu, naszym Bogu (IÅ“warah). Manifestujmy siebie jako boskie przejawienie na ziemi. B¹dŸmy ca³kowicie Å“wiêtymi, wolnymi od z³udzeñ, grzechów i cierpieñ. B¹dŸmy wolni od Å“mierci na wieki przez obudzenie duchowego pierwiastka, który jest w ka¿dym z nas. Wiele systemów i wyznañ stawia obudzenie w³asnej, pierwotnej natury (swarupa) - duchowego nasienia za swój cel. Jest to dla nich najprawdziwszym duchowym oÅ“wieceniem. £ask¹ Jedynego Boga jest, aby ka¿dy, kto szczerze pragnie duchowego pokarmu, móg³ go otrzymaæ. St¹d i przekazywanie kontaktu, które jest centralnym duchowym doÅ“wiadczeniem wszystkich religii.

Duchowe p/oddanie i praktykowanie tego jest rdzeniem religijnego, duchowego doœwiadczenia i jako takie przynale¿y do wszystkich wyznañ i religii, bêd¹c dla nich obietnic¹ i dziedzictwem. Joga nazywa to Iœwarapranidhan¹, co objaœnia 23-ci werset Jogasutr wed³ug Patañd¿alego. Praktyka prowadz¹ca do urzeczywistnienia p/oddania ¯ywemu Bogu zwana jest w tradycji Himalaya (w laja jodze) Saæindah, a w jogach zwi¹zanych z aœram¹ Guru Morja jest to Subudh.


Niech Was Bóg Prowadzi!

Niniejsze opracowanie polecane jest wszystkim zainteresowanym Duchow¹ Praktyk¹ (Sadhana, Latihan Ked¿iwan) P/oddania ¯ywemu Bogu (IÅ“warapranidhanah). W szczególnoÅ“ci wiele skorzystaj¹ osoby praktykuj¹ce Pierwsz¹ Krija, Jogê (Krija Sadhana) w Zakonie Misterium (Laja Joga), gdzie Saæinda jest podstawow¹ prac¹ inicjacyjn¹ pozwalaj¹c¹ postêpowaæ po tej Å’cie¿ce Duchowej (Marga). Wielce skorzystaj¹ te¿ osoby studiuj¹ce Poddanie Oddechu Bogu, gdy¿ ta forma jogicznej pracy bazuje na wiedzy o tym i¿ Prana, to esencja ¿ycia wch³aniana wraz z oddechem, a Dhana to p/oddanie siê. Mamy zatem p/oddanie siê oddechowi/¿yciu Boga w Nas, gdy¿ IÅ“wara to po prostu Bóg Wewn¹trz Nas.

HUM !!!

The Himalaya Master


Jeœli podoba³ Ci siê artyku³
dodaj do niego swój g³os
7
Zobacz ranking najbardziej popularnych artyku³ów na naszej stronie
SZUKAJ na naszej stronie


OGŁOSZENIA
 
Poszukujemy T£UMACZA
z jêzyka polskiego na
CHIÑSKI
.
Prosimy o kontakt
na adres mailowy:
info@himalaya-tirtha.org

Poszukujemy T£UMACZA
z jêzyka polskiego na
HISZPAÑSKI
.
Prosimy
o kontakt na adres mailowy: 
sadadeva@yahoo.es
Tablica og³oszeñ
 
   
 

© 2005-2010 by Himalaya Tirtha Sangha.
Wszystkie prawa zastrze¿one. Wykorzystywanie materia³ów
zawartych na stronie bez zgody jej autorów jest ZABRONIONE.
Engine by CodaTeam

Kontakt: info@himalaya-tirtha.org


Firefox 3  Submit your website to 20 Search Engines - FREE with ineedhits!
 
strona zaprojektowana
i zarządzana na platformie
Apple Macintosh
komunikację oraz wymianę
danych z serwerem ftp
obs³uguje TRANSMIT 3