HTS :: O nas ... :: News :: The Himalaya Master :: Biblioteka :: Uniwersytet Himalaya :: Galeria
Multimedia :: Podcast :: Z³oty Brzask :: Warsztaty :: Zajêcia cykliczne :: Kalendarz Ezoteryczny
Prezenty dla sponsorów :: Tablica Og³oszeñ :: Linki :: Kontakt :: Wp³aæ dotacjê :: Mapa Strony
» HTS » Biblioteka » Czy tylko raz ¿yjemy na Ziemi » Wstêp

Follow us on:
UNIWERSYTET HIMALAYA
NAUKI MISTRZÓW
Ezoteryczny Uniwersytet
Duchowy HIMALAYA
Zapraszamy wszystkich chętnych do podjęcia duchowych studiów korespondencyjnych.
Po zarejestrowaniu będziesz otrzymywać dwa razy w tygodniu Duchowe Orędzie Himalajskich Mistrzów w postaci lekcji i wykładów.
Liczba studentów: 878
Zarejestruj się
Biblioteka Wiedzy Ezoterycznej - katalog
SATSANG on WEB
Himalaya Master - odpowiedzi na pytania Uczniów, Studentów
Zbiory nauk duchowych:
Sûtry: HRIDAYA (Apokryfy)
Udâny: PMH
Æakramy
Tajemna Wiedza o Æakramach - oœrodkach œwiadomoœci i duchowych mocy!
Jogasutra
Ksiêga Jogi - Ryszi PatañdŸali. Komentarze
Gematria
Mistyczna Numerologia
Kosmogram Gematryczny
Listy od Mistrza
Duchowe nauki i rady zawarte w listach od Himalaya Master do Uczniów
Gâthâ
Nauki wierszem, poematy i powiedzenia metryczne
Słownik
Himalaya Wiki
 
 


KSI¥¯KI, SKRYPTY, CD
PREZENTY DLA SPONSORÓW
Nowoœci:
Devanagari
praca zbiorowa
blok do æwiczeñ
kaligrafii sanskrytu
Czohanija 2008
Himalaya Tirtha Sangha
Pieœni duchowe, bhad¿any, hymny wedyjskie, mantramy nagrane podczas Festiwalu Czohanija 2008.
Sukha Sutra
The Himalaya Master
P³yta CD, 42 afirmacje piosenki, które pomagaj¹ rozwin¹æ cechy bogactwa duchowego i materialnego.
Przekazy Mistrza Himalaya TOM 2
Himalaya Master
Per³y Duchowej Wiedzy. Kolejne odpowiedzi na nurtuj¹ce pytania, porady i wskazóowki. Autor prostuje wiele zagmatwanych zagadnieñ z dziedziny Rozwoju Ducha, Jogi, Medytacji, Religii, Mistyki.
Aktualna lista prezentów
 
 
Licznik odwiedzin: 7000865
Ostatnia aktualizacja strony:
06-11-2022, 22:28
Wstêp
1. Niepokój ludzkoÅ“ci
2. Co to jest reinkarnacja
3. Cel reinkarnacji
4. Proces reinkarnacji
5. Dowody reinkarnacji
6. Dowody reinkarnacji - pamiêæ minionych wcieleñ
7. Nadzieja ludzkoœci




W Palestynie, na stokach Hermonu, 45 mil na pó³noc od Morza Martwego, mo¿emy jeszcze dziÅ“ ujrzeæ ruiny staro¿ytnego miasta, Cezarei Filipowej. Pewnego dnia, przed wiekami, zbli¿aj¹c siê do tego grodu Chrystus, je¿eli mamy wierzyæ opowiadaniu Ewangelii, zada³ uczniom pytanie donios³oÅ“ci tak wielkiej, ¿e gdyby nastêpne pokolenia zrozumia³y by³y rzeczywiste jego znaczenie ca³a religijna historia cywilizacji zachodniej inn¹ potoczy³aby siê kolej¹.
    
„Kim¿e miê byæ powiadaj¹ ludzie?”

Dla nas pytanie to jest prawie zagadkowe, lecz uczniowie zdawali siê rozumieæ s³owa Mistrza, gdy¿ jeden z nich odpowiada: „Janem Chrzcicielem”. Jan niedawno zosta³ Å“wiêty; inni uczniowie mówi¹, ¿e widz¹ w Nim wcielenie Eliasza lub Jeremiasza, którzy obaj zmarli setki lat temu. A drudzy mówi¹, i¿ prorok niektóry z onych starych zmartwychwsta³. By³ wiêc Jezus wedle przekonania wspó³czesnych, jednym z dawnych proroków, co wskazuje jak rozpowszechnione by³o w owych czasach pojêcie reinkarnacji.
     
Mo¿na by w prawdzie zauwa¿yæ, i s³usznie, ¿e Jezus nie potwierdza ¿adnego z tych przypuszczeñ, a zgadza siê na s³owa  i¿ jest Synem Bo¿ym. Musimy jednak przyznaæ, ¿e nigdy nie zaprzecza istnienia reinkarnacji, raczej stwierdza jej prawdziwoϾ tymi znanymi, ale jak¿e ma³o rozumianymi s³owy: „Ale powiadam Wam i¿ Eliasz ju¿ przyszed³, wszak¿e nie poznali go, ale uczynili mu co chcieli...  Tedy zrozumieli uczniowie, ¿e o Janie Chrzcicielu mówi³ do nich”.
    
Józef Flawiusz w swej Historii Wojny ¯ydowskiej daje do zrozumienia, ¿e wiara w powrót duszy by³a powszechna w tym narodzie. Potwierdzenie tego znajdujemy w niektórych ustêpach Ewangelii, prócz tych któreÅ“my ju¿ przytoczyli.
    
Reinkarnacja dobrze by³a znana Rzymianom, wielu poetów wspomina o niej. W Grecji wyk³adana by³a przez kilku filozofów, doϾ wspomnieæ Platona. W staro¿ytnej religii egipskiej mo¿emy znaleŸæ jej Å“lady, choæ w nieco zmienionej formie; póŸniej w Aleksandrii Neo-Platoñczycy, a potem Gnostycy studiowali powa¿nie tê ideê. Opiewa³y j¹ Sagi pó³nocy i powtarza³y legendy Galii, stanowi³a te¿ czêœæ wiedzy mistycznej druidów i dziÅ“ mo¿na jeszcze spotkaæ wÅ“ród Celtów Irlandii i Bretanii wiarê w wielokrotny powrót dusz na ziemiê.
    
I (rzecz zdawa³oby siê dziwna) idea reinkarnacji dobrze by³a znana znikaj¹cym dziÅ“ powoli plemionom Indian Czerwonoskórych w Ameryce; od Alaski do Peru, u Eskimosów, Siuksów i Zunisów, a przede wszystkim Inków, wszêdzie kap³anie ucz¹ o reinkarnacji, wszêdzie lud j¹ przyjmuje, nawet tubylcom wysp Hawajskich i Australii oraz wysp Morza Po³udniowego nie jest obca.
    
Ale najszerzej jest znana i najwiêkszy wp³yw wywar³a na Wschodzie. Stanowi podstawê prawie wszystkich systemów religijnych i filozoficznych Indii. I w dobie obecnej na ca³ym Wschodzie, oko³o 650 milionów ludzi przyjmuje reinkarnacjê, mniej wiêcej tak, jak my prawo ci¹¿enia za niewzruszone i stwierdzone prawo przyrody, które poddawaæ w w¹tpliwoϾ by³oby absurdem.
    
Czy prawdziw¹ wiêc jest, czy te¿ nie, musimy j¹ uznaæ za jedn¹ z podstawowych idei religijnych ludzkoÅ“ci. Jest ona prawie tak powszechna, jak wiara w moc Boga. Pochodzenie jej jest nieznane, tak daleko cofa siê w mrok wieków, tak g³êboko siêga w liczne warstwy myÅ“li ludzkiej, gromadzone powoli w przeci¹gu tysi¹cleci, i¿ niemo¿liwe jest dotarcie do Ÿród³a, ani odnalezienie pocz¹tków tej idei.
    
Mo¿emy przypuszczaæ, ¿e wiara w reinkarnacjê istnia³a na d³ugo przed historyczn¹ epok¹; we wszystkich bowiem religiach i mitach ludów pierwotnych odnajdujemy jej Å“lady; ale w³aÅ“nie dziêki swemu niezmiernie staro¿ytnemu pochodzeniu, na nieszczêœcie dociera ona do nas czêsto spaczona, przekrêcona z dodatkiem ró¿nych przes¹dów, a myÅ“l zachodnia odwracaj¹c siê z niechêci¹ od tych zabobonów i nielogicznych koncepcji, nie umie oddaæ sprawiedliwoÅ“ci g³êbokim wartoÅ“ciom filozoficznym idei zasadniczej.
    
Któ¿ z nas pragn¹³by odrodziæ siê pod postaci¹ muchy lub psa? A o takiej mo¿liwoÅ“ci mówi¹ na Wschodzie ludzie ciemni i bez wykszta³cenia. Jednak jakaÅ“ ¿ywa podstawowa prawda musi tkwiæ na dnie wszystkich legend, krzewi¹cej siê bujnie wokó³ wiary w powrót dusz; w przeciwnym bowiem razie idea reinkarnacji nie mog³aby siê utrzymaæ przez tysi¹ce wieków, ani te¿ zdobyæ uznania tylu wielkich myÅ“licieli Å“wiata.
    
Jednym z zadañ ludzi którym le¿y na sercu prawdziwy postêp ludzkoÅ“ci jest przedstawienie zasadniczej prawdy reinkarnacji w postaci czystej, wolnej od wszelkich przes¹dów i fa³szywych pojêæ. Mo¿emy zaobserwowaæ prawie ze zdziwieniem, jak prêdko kulturalne warstwy naszych spo³eczeñstw zainteresowa³y sie reinkarnacj¹ powa¿nie w ostatnim pó³wieczu.
    
Przed czterdziestu laty mo¿e zaledwie setka osób powa¿nie traktowa³aby tê ideê, a jeszcze mniejsza iloϾ czyni³a z niej podstawê swej filozofii ¿yciowej; dziÅ“ mamy na Zachodzie najmniej oko³o miliona ludzi, którzy w idei reinkarnacji znaleŸli najlogiczniejsz¹ odpowiedŸ na ca³y szereg zagadnieñ, tak religijnych i filozoficznych, jak i spo³ecznych. Wiara w reinkarnacje rozprzestrzenia siê dziÅ“ coraz bardziej wÅ“ród myÅ“l¹cych grup wszystkich narodów.
    
Nie w pragnieniu powrotu na ziemiê nale¿y szukaæ tego przyczyny; bynajmniej - gdy¿ wiêkszoϾ wzdraga siê na razie przed t¹ myÅ“l¹; pojêcie reinkarnacji narzuca siê samo dziêki swej jasnej logice, dziêki odpowiedzi¹ jakie daje na zagadnienia najbardziej ludzkoϾ niepokoj¹ce. Wielu z tych, którzy badaj¹ pr¹dy myÅ“li wspó³czesnej jest przekonanych, ¿e wkrótce idea reinkarnacji zostanie przyjêta przez wiêkszoϾ myÅ“licieli, nie z powodu jej chwilowej popularnoÅ“ci, a dla tego, ¿e posiada ona moc przekonywuj¹c¹, ¿e rozwi¹zuje szereg najbardziej z³o¿onych, a przez religiê nie wyjaÅ“nionych zagadnieñ i zagadek, rozjaÅ“niaj¹c przez to ¿ycie i daj¹c now¹ si³ê do walki i postêpu.

Bêdzie ona bez w¹tpienia „Wielk¹ Ide¹” naszego wieku, podobnie jak ewolucja by³a twórcz¹, przewartoÅ“ciowuj¹c¹ wszystkie pojêcia ide¹ wieku ubieg³ego.

Wanda Dynowska
Jeœli podoba³ Ci siê artyku³
dodaj do niego swój g³os
Zobacz ranking najbardziej popularnych artyku³ów na naszej stronie
SZUKAJ na naszej stronie


OGŁOSZENIA
 
Poszukujemy T£UMACZA
z jêzyka polskiego na
CHIÑSKI
.
Prosimy o kontakt
na adres mailowy:
info@himalaya-tirtha.org

Poszukujemy T£UMACZA
z jêzyka polskiego na
HISZPAÑSKI
.
Prosimy
o kontakt na adres mailowy: 
sadadeva@yahoo.es
Tablica og³oszeñ
 
   
 

© 2005-2010 by Himalaya Tirtha Sangha.
Wszystkie prawa zastrze¿one. Wykorzystywanie materia³ów
zawartych na stronie bez zgody jej autorów jest ZABRONIONE.
Engine by CodaTeam

Kontakt: info@himalaya-tirtha.org


Firefox 3  Submit your website to 20 Search Engines - FREE with ineedhits!
 
strona zaprojektowana
i zarządzana na platformie
Apple Macintosh
komunikację oraz wymianę
danych z serwerem ftp
obs³uguje TRANSMIT 3