HTS :: O nas ... :: News :: The Himalaya Master :: Biblioteka :: Uniwersytet Himalaya :: Galeria
Multimedia :: Podcast :: Z³oty Brzask :: Warsztaty :: Zajêcia cykliczne :: Kalendarz Ezoteryczny
Prezenty dla sponsorów :: Tablica Og³oszeñ :: Linki :: Kontakt :: Wp³aæ dotacjê :: Mapa Strony
» HTS » Biblioteka » Kim jest siddha, rishi, deva i czym siê ró¿ni¹?

Follow us on:
UNIWERSYTET HIMALAYA
NAUKI MISTRZÓW
Ezoteryczny Uniwersytet
Duchowy HIMALAYA
Zapraszamy wszystkich chętnych do podjęcia duchowych studiów korespondencyjnych.
Po zarejestrowaniu będziesz otrzymywać dwa razy w tygodniu Duchowe Orędzie Himalajskich Mistrzów w postaci lekcji i wykładów.
Liczba studentów: 878
Zarejestruj się
Biblioteka Wiedzy Ezoterycznej - katalog
SATSANG on WEB
Himalaya Master - odpowiedzi na pytania Uczniów, Studentów
Zbiory nauk duchowych:
Sûtry: HRIDAYA (Apokryfy)
Udâny: PMH
Æakramy
Tajemna Wiedza o Æakramach - oœrodkach œwiadomoœci i duchowych mocy!
Jogasutra
Ksiêga Jogi - Ryszi PatañdŸali. Komentarze
Gematria
Mistyczna Numerologia
Kosmogram Gematryczny
Listy od Mistrza
Duchowe nauki i rady zawarte w listach od Himalaya Master do Uczniów
Gâthâ
Nauki wierszem, poematy i powiedzenia metryczne
Słownik
Himalaya Wiki
 
 


KSI¥¯KI, SKRYPTY, CD
PREZENTY DLA SPONSORÓW
Nowoœci:
Devanagari
praca zbiorowa
blok do æwiczeñ
kaligrafii sanskrytu
Czohanija 2008
Himalaya Tirtha Sangha
Pieœni duchowe, bhad¿any, hymny wedyjskie, mantramy nagrane podczas Festiwalu Czohanija 2008.
Sukha Sutra
The Himalaya Master
P³yta CD, 42 afirmacje piosenki, które pomagaj¹ rozwin¹æ cechy bogactwa duchowego i materialnego.
Przekazy Mistrza Himalaya TOM 2
Himalaya Master
Per³y Duchowej Wiedzy. Kolejne odpowiedzi na nurtuj¹ce pytania, porady i wskazóowki. Autor prostuje wiele zagmatwanych zagadnieñ z dziedziny Rozwoju Ducha, Jogi, Medytacji, Religii, Mistyki.
Aktualna lista prezentów
 
 
Licznik odwiedzin: 7019948
Ostatnia aktualizacja strony:
06-11-2022, 22:28
1. Siddha jako stan wy¿szej Å“wiadomoÅ“ci i osi¹gu duchowego jest przez tysi¹clecia atrakcyjnym tematem oddawanym po polsku s³owem cudotwórca. Jednak¿e Siddha to nie tylko „owocuj¹cy”, „spe³niony” czy „doskona³y” jak chc¹ ró¿ne s³ownikowe t³umaczenia. Siddha to rodzaj pó³boskiej czy lepiej pó³anielskiej duszy, która jest znacz¹co bardziej rozwiniêta i udoskonalona ni¿ najlepsi z ludzi. Opisuje siê w wielu ksiêgach siddhów jako istoty ponadludzkie, osoby o nadludzkich, pozazmys³owych mo¿liwoÅ“ciach, jako dzieci Boga o wielkiej mocy i m¹droÅ“ci, ucieleÅ“nienia ³aski i potê¿nej woli. Poprzez m¹droϾ, ascezê (tapaz) oraz jogê ludzka istota mo¿e wznosiæ siê do stanu udoskonalenia, w którym pojawiaj¹ siê rozmaite cudowne moce, ³aski i charyzmaty. Nie nale¿y jednak pochopnie próbowaæ okreÅ“laæ siê jako siddha ani próbowaæ bezmyÅ“lnie imitowaæ cudów charyzmatycznych osób pos³uguj¹c siê zwyk³ymi sztuczkami iluzjonistycznymi. Nie nale¿y te¿ joginów – siddhów uwa¿aæ za bogów czy boginie, bo sam stan siddha to dopiero po³owa drogi do pe³ni boskoÅ“ci, stan klasyfikowany jako Upadeva, pó³boski, pó³anielski! Istnieje wiele rodzajów istot, które przejawiaj¹ boskoϾ (daivam) po³owicznie i z tej racji uchodz¹ za wielkich duchem i boskich, choæ joga ostrzega, ¿e manifestowanie cudów to tylko jeden z wielu wy¿szych etapów, które prowadz¹ do celu. Dobrze jak siddha, cudotwórca, charyzmatyk bardzo du¿o pracuje i s³u¿y swemu anielskiemu mistrzowi, inaczej utknie w pó³ drogi spoczywaj¹c na laurach. Lila to gra i zabawa z u¿yciem cudów, ale nie powinna byæ celem samym w sobie, chocia¿ etap siddha, cudownego maga jest bardzo kusz¹cy.

2. Deva to anio³, bóstwo, bóg jako istota mieszkaj¹ca w niebiosach a lepiej niebianin. A przecie¿ istnieje dziewiêæ stopni ewolucyjnego rozwoju bogów, bytów anielskich zwi¹zanych z najwy¿sz¹ istot¹. Siddha osi¹gn¹³ boskoϾ jedynie po³owicznie i nie mo¿e mówiæ o sobie, ¿e jest bogiem czy anio³em, chocia¿ boskoϾ jako stan bytu zna w znacz¹co wielkim stopniu. Deva to niebiañska Å“wiat³oϾ, anielskie jaÅ“nienie, a samo pojêcie sk³ada siê z pierwiastka „Da”, oznaczaj¹cego wzrost i rozwój, co pokazuje, czym rdzennie zajmuje siê boska, anielska istota oraz z pierwiastka „Eva”, który wskazuje na totalne ¿ycie w Jednym, poch³oniêcie Jedyn¹ Najwy¿sz¹ Istot¹. „Da” jako rdzeñ pojêcia „dana” oznacza dawanie, oddanie, poÅ“wiêcenie, zaÅ“ pojêcie „dama” oznacza wielk¹ si³ê woli i kontrolê swoich myÅ“li. DŸwiêk „E” pokazuje wielkie wspó³czucie i si³ê têsknego d¹¿enia, a dŸwiêk „Va” oddaje naturê i w³aÅ“ciwoÅ“ci czystej wody, której tajemnice ods³ania nauka. Deva to istota pe³na oddania i poÅ“wiêcenia, poch³oniêta s³u¿b¹ dla jedynej najwy¿szej istoty, a natur¹ pracy anielskiego bytu jest przyk³ad u¿ytecznoÅ“ci czystej wody, która gasi pragnienie stworzeñ, wiernie przenosi strukturalne informacje, a nawet jest podstaw¹ ¿ycia. Eva to jednoϾ  przez wspó³odczuwanie, zjednoczenie przez wspóln¹ wra¿liwoϾ i naturê otwart¹, która doskonale zachowuje prawdziwie bosk¹ wiedzê. Rodzaj ¿eñski, devÎ tworzy siê poprzez dodanie d³ugiego „î” do sylaby „va”, co podkreÅ“la odbiorczoϾ i zdolnoϾ „Å“wiecenia”, „Å“wietlistoϾ”, st¹d boginie, anielice bardziej kojarzy siê z niebiañskim blaskiem, aur¹ i aureol¹ boskoÅ“ci. DŸwiêki „Da” plus „E” plus „Va” daj¹ totalne poÅ“wiêcenie jedynemu i najwy¿szemu oraz substancjonaln¹ jednoϾ, podobnie jak i jednoϾ co do wspólnoty energii, Å“wiadomoÅ“ci, czystoÅ“ci myÅ“li. Kto nie jest zjednoczony z duchow¹ wspólnot¹ i z guruh, z mistrzem drogi, ten nie jest dev¹. A ci, którzy wytwarzaj¹ animozje i awersje s¹ raczej totalnymi demonami w ludzkich cia³ach ni¿ ludŸmi, którzy znani s¹ ze zdolnoÅ“ci do jednoczenia choæ w czêœciowy sposób. Po³owiczn¹ „devaicznoϾ”, „anielskoϾ” przejawiaj¹ siddhowie a to z powodu manifestowania niezwyk³ych, cudownych zdolnoÅ“ci.

3. Siddha to natura bêd¹ca w czêœci anio³em, bóstwem, st¹d zwana pó³bogiem, upadev¹ a w³aÅ“ciwie pó³anio³em, jeÅ“li ogó³ mieszkañców niebios zwaæ anio³ami a bogami tylko najwy¿sz¹ sferê niebian, wielce arystokratyczn¹ hierarchiê superanio³ów, stanowi¹cych dwór Boga Najwy¿szego. „Sa” to sylaba przynosz¹ca promieñ uzdrowienia, st¹d podstaw¹ cudów i rozwoju cudownych zdolnoÅ“ci jest wzrost mocy uzdrowienia, chocia¿ sylaba „Sa” to rdzeñ tak istotnego pojêcia jak sangha/h – bractwo, wspólnota, a tak¿e idea stowarzyszania siê zgromadzania. Siddha zwykle jest inicjatorem czy odnowicielem duchowego ruchu, szko³y czy tradycji i mo¿e wykonywaæ nawet wielkie zadanie zlecone przez mistrzów o naturze deva! Dodany dŸwiêk krótkiego „i” zamienia „sa” w sylabê „si”, która implikuje cudown¹ wiedzê, charyzmatyczny dar m¹drej i rozleg³ej wiedzy, która powinna towarzyszyæ mocom uzdrawiania i naprawiania ¿ycia, jakie przejawia siddha poÅ“ród joginów. Sylaba „dha” implikuje dobro i wy¿sze wzorce etyczno-moralne, wy¿sze zasady i perfekcyjn¹ ich znajomoϾ oraz skuteczne stosowanie w ¿yciu siddha. Sylaba „dha” jest rdzeniem pojêcia dharma/h, oznaczaj¹cego wy¿szy, boski wzorzec moralnego porz¹dku, zbiór regu³ dyscypliny duchowej dla uczniów Niebios a sylaba „da”, z której w pojêciu jest samo „d” w „ddha” oznacza oddanie i poÅ“wiêcenie. Siddha w swej wiedzy ponadnaturalnej ogarnia bosk¹ dharmê, co wyraŸnie widaæ w charakterze ¿ycia i sposobie nauczania ka¿dego siddha! Rozwój cudownej wiedzy, dawanie cudownej wiedzy jako boskiego pokarmu, tak dla umys³u, jak i dla samej duszy, to elementarna siddhi, jak¹ poznaæ w ¿yciu cudownie pó³boskiej istoty, która zmierza ku niebiosom, ale nie jest ju¿ cz³owiekiem, choæ te¿ nie jest jeszcze bogiem!

4. Siddha wie, jak kierowaæ swoim umys³em, cia³em i dusz¹, a w duchowoÅ“ci siddha zajmuje wy¿sze miejsce ni¿ cz³owiek, choæ nie jest w pe³ni boskim. Siddha zna sztuki, wiod¹ce ku ¿yciu wiecznemu, ku o¿ywieniu duszy dla nieÅ“miertelnoÅ“ci i ku transfiguracji ziemskiego cia³a w wy¿sz¹ formê bytu. JeÅ“li siddha nie zatraci siê w pokusie czynienia nieu¿ytecznych cudów i marnotrawienia mocy, a jego g³ównym celem bêdzie pe³ne po³¹czenie z anio³ami, bogami i Absolutem, wtedy stanie siê wielkim duchowym bytem, Wielk¹ Dusz¹, Mahātm¹ o dobrze rozwiniêtej wszechstronnej dzia³alnoÅ“ci. Tylko ten, kto ca³kowicie kontroluje umys³ i cia³o jest siddh¹, a nie ktoÅ“, kto wytwarza przypadkowe awersje, fantazje czy jakieÅ“ niekontrolowane roszczenia. Oddech, myÅ“li, s³owa, kroki, czyny, to wszystko jest wykonywane z umys³em zatopionym w Bogu, st¹d prawdziwy siddha nie jest jedynie sztukmistrzem, ale istot¹ id¹c¹ mocno ku Najwy¿szemu! Siddha zwykle nie doznaje ani zmartwienia ani zmieszania czy konsternacji, nie doznaje wstydu ani nie produkuje pomieszanych rojeñ czy fantazji. Siddha raczej bawi siê ca³¹ gra ¿ycia, wyznaj¹c wy¿sze prawa i zasady oraz prostuj¹c ludzkie zabobony, ciemnotê i b³êdne interpretacje duchowoÅ“ci. Siddha wykonuje zwykle, co jest czêœci¹ duchowej pracy i s³u¿by, a to czêsto wymaga szybkiego przenoszenia siê tam, gdzie praca siddha jest bogom potrzebna. Siddha ¿yje czynieniem wy¿szego dobra i boskie woli, które odczytuje lepiej ni¿ najbardziej uduchowieni ludzie, acz dzia³ania siddha mog¹ byæ niezrozumia³e dla zwyk³ych Å“miertelników. Przyk³adowo, siddha potrafi przybraæ bardzo gniewn¹ formê i straszliwie zrugaæ swoich uczniów czy wielbicieli za najdrobniejsze b³êdy, a jednoczeÅ“nie zakazaæ dzia³ania w ten sposób swoim uczniom do tych, których pouczaj¹. Siddha w ten sposób manifestuj¹c gniewny aspekt bóstwa, wygania z³e energie i odcina opêtania  oraz zniewolenia u swoich uczniów, którzy nie umiej¹c samokontroli nad myÅ“l¹ i emocj¹, nie powinni nawet próbowaæ imitowaæ swego guru/h – siddha! Zreszt¹ zewnêtrzne imitowanie gestów i zachowañ mistrza duchowego, guruh jest uwa¿ane za rodzaj z³oÅ“liwoÅ“ci, grzechu przedrze¿niania.

5. Kiedy duchowe obowi¹zki, cele siddha wype³niaj¹ siê w jednym miejscu i zostaj¹ zakoñczone, siddha przenosi siê w nastêpne miejsce, czêstokroæ ju¿ nie wracaj¹c do miejsca poprzedniego. Siddha nie uwa¿a cia³a za wa¿ne, dlatego, ¿e ma pog³êbion¹ Å“wiadomoϾ bycia jaŸni¹, dusz¹, st¹d brak egoistycznych myÅ“li o sobie, a dzia³a dla dobra innych. Siddha jest jak mêdrzec i pielgrzym, uzdrowiciel, mag i szaman, z wielk¹ znajomoÅ“ci¹ praktycznych i skutecznych rytua³ów duchowych oraz warunków dla zaawansowanych praktyk i osi¹gania ich owoców. Siddha nie ma uczuæ zawiedzenia ani poczucia rezygnacji, zmartwienia czy k³opotu, gdy¿ dusza siddha jest generalnie wolna od takich mentalnych chorób ludzkiego rodzaju. Siddha dziwi siê, kiedy ludzie okazuj¹ strach czy zmartwienie, bo ktoÅ“ urodzony jako siddha po prostu nie jest otumaniony demonicznymi energiami kalaj¹cymi ludzkie dusze. Siddha ¿yje wewnêtrzn¹ radoÅ“ci¹ i zadowoleniem, b³ogoÅ“ci¹ i dobrym nastrojem kontemplowania boskoÅ“ci Niebios! JeÅ“li ktoÅ“ nie jest siddh¹, bo charyzmatyczne, cudowne moce nie dzia³aja, nie manifestuj¹ siê, to tym bardziej nie jest dev¹ (bogiem, anio³em), gdy¿ boskie moce s¹ przyrodzon¹ czêœci¹ natury niebiañskiej, anielskiej, boskiej. Cuda uzdrawiania to tylko ma³y aspekt cudownej boskiej mocy, jakie przejawiaj¹ wy¿sze boskie istoty, zdolne tak¿e do wielkich wyrzeczeñ, ascezy, poÅ“wiêcenia i bezgranicznego oddania. Natury choæ trochê anielskie, boskie, z umi³owanie pog³êbiaj¹ wiedzê i doskonale harmonizuj¹ siê z lini¹ przekazu, z sangh¹ i z guru/h, pozostaj¹c wiernymi i sta³ymi w umi³owaniu i oddaniu przez ca³e ¿ycie od chwili przy³¹czenia.

6. Kiedy siddha osi¹ga dar duchowej wiedzy i m¹droÅ“ci, ³askê boskiej wszechwiedzy, któr¹ manifestuje dla dobra ludzkoÅ“ci, dla nauczania duchowego stworzeñ, wtedy jest zwany mistrzem m¹droÅ“ci, ryszim (ŗºi, rishi), mêdrcem bo¿ym albo prorokiem. Ryszi jest siddh¹ wyspecjalizowanym w przekazywaniu boskiej wiedzy, a darem ryszi jest boska m¹droϾ, wszechwiedza i doskona³e odró¿nianie dobra od z³a i prawdy od fa³szu. Wszyscy ryszi tworz¹ razem niejako specyficzny gatunek m¹droÅ“ciowych upadevas, pó³boskich istot, które s¹ doskona³ymi znawcami wiedzy potrzebnej do prowadzenia ludzi. JeÅ“li ryszi przejawia wiele innych mocy duchowych oprócz przeogromnej duchowej wiedzy, której nie sposób siê wyuczyæ nawet ucz¹c siê ca³e ¿ycie, wtedy jest siddh¹ w pe³nym znaczeniu tego s³owa i mahāryszim (mahāŗsi, mahārishi), wielkim poÅ“ród duchowej hierarchii mistrzów m¹droÅ“ci. DŸwiêk sylaby samog³oskowego „ŗ” (ry, ri) sugeruje potê¿na si³ê woli a dŸwiêk sylaby „sza” (ºa, sha) – spe³nienie, czystoϾ i realizacjê pragnieñ. Razem z cudownoÅ“ci¹ dŸwiêku krótkiego „i” termin ryszi przynosi cudownoϾ spe³nienia i realizacji, jakie ludzkoÅ“ci jest wskazane jako jej ogólny, wy¿szy cel rozwoju, paragati! O charyzmatycznych uzdrowicielach, którzy jeno uzdrawiaæ potrafi¹ mo¿emy powiedzieæ, ¿e s¹ u pocz¹tku Å“cie¿ki siddha i potrzebuja dobrego guru/h – mistrza przewodnika dla dalszego rozwoju, bo jedno siddhi uzdrawiania to jeszcze zbyt ma³o, aby nazywaæ siê juz siddh¹. Pododnie sama wiedza ksi¹¿kowa bez jej doÅ“wiadczenia nie czyni z cz³owieka istoty o naturze ryszi, która przejawia siê wielk¹ s³u¿b¹ dla rozwoju duchowego ogó³u ludzkoÅ“ci. Siddha w ka¿dym miejscu czuje i dostrzega boskiego ducha, ale wybiera miejsca, w których s¹ szczególnie korzystne energie i istoty dla duchowego wzrostu i pog³êbiania czystej wiedzy u swoich uczniów. Dopiero ryszi czy siddha ma prawo przyjmowaæ uczniów w pe³nym tego s³owa znaczeniu, a inne istoty o ludzkich kszta³tach mog¹ byæ jedynie āæārya(mi), dzia³aj¹cymi Å“ciÅ“le pod kierunkiem takiego upadeva, istoty pó³boskiej o ludzkich kszta³tach zewnêtrzenego cia³a. Kszta³t duszy (jaŸni) jest istotny dla stopnia ewolucji a nie kszta³t cia³a.

7. Mahāsiddha znaczy tyle, co wielki siddha i jest to pe³nia tego, co mo¿e osi¹gn¹æ dusza na Å“cie¿ce siddha czy vibhŭti-padah, jak zw¹ to jogini. Stan mahāsiddha, to zdolnoϾ przejawiania oÅ“miu siddhi, oÅ“miu cudownych, charyzmatycznych, wielkich mocy jogicznych, które s¹ charakterystyczne dla boskiej istoty, dla niebian zwanych devami oraz devî. Afirmatywne powtarzanie mantramu „siddhoham” jedynie skieruje ku coraz lepszym mo¿liwoÅ“ciom praktykowania, aby do siddha-yanah siê przy³¹czyæ jako do pojazdu wy¿szej ewolucji duchowej. Kiedy siddha osi¹ga stan mahāsiddha jest niejako w ¾ dev¹, gdy¿ brakuje jeszcze jednej dziewi¹tej siddhi zwanej jako kaivalya, zbawienie, wyzwolenie. Jedna czwarta ca³ej podró¿y duchowej, a¿ do celu jakim jest bycie dev¹ stoi przed mahāsiddh¹, który potrafi materializowaæ przedmioty, pokazywaæ siê w kilku miejscach na raz albo nalaæ do baku samochodu wody i cudownie przemieniæ j¹ w benzynê. Praktyka afirmacji „devoham” z nikogo deva czy devî nie uczyni, ale pozwala iϾ pewnie w³aÅ“ciw¹ drog¹ do najwy¿szego celu, parasamgati, co jest staniem siê dev¹, przeistoczeniem w anio³a czy anielicê, w istotê bosk¹, w bóstwo! Mistrz siddha jest jedynie w ¾ dev¹ i nie powinien siê jeszcze obwo³ywaæ Bogiem, bo do spe³nienia boskoÅ“ci nawet pocz¹tkuj¹cym devom jest jeszcze daleko jako, ¿e niebiañskie stopnie obejmuj¹ dok³adnie dziewiêæ stopni rozwoju, osi¹gniêcie których wymaga kolejnej transfiguracji duchowej w istotê niebiañsk¹ wy¿szego rodzaju. Mantram „sivoham” kieruje ku samemu Bogu Najwy¿szemu, ku Å’iva, Jahwah, Mahādeva, jednak stopni poÅ“rednich jest wiele, w³¹cznie z czêœciej spotykanymi upadevami, istotami pó³boskimi, z których sādhu/h uwa¿ani s¹ za najbardziej pocz¹tkuj¹cych!

8. Siddha znaj¹cy sztukê materializowania cia³a i ukazywania siê w innym miejscu a nawet w innej formie zapewne jest juz mahāsiddh¹, ale jeszcze wcale nie musi byæ dev¹, bogiem (anio³em) we wcieleniu czy zst¹pieniu, czyli avatār¹! BoskoÅ“ci w istocie upadeva jest du¿o wiêcej ni¿ w ludziach, ale zbyt ma³o, aby nazywaæ siebie bogami, niebianami, co bywa przyczyn¹ zahamowania w rozwoju, kalectwa, a czasem i upadku siddhów zbytnio popisuj¹cych siê swoimi mocami i sztukami magicznymi. Unikanie pychy, chwalenia siê osi¹gami czy demonstrowania mocy bez po¿ytku dla uczniów duchowych to podstawa bezpiecznego treningu. Siddhi, nawet uzdrawiania, nie nale¿y przejawiaæ ani u¿ytkowaæ dla zysku czy w inny sposób zarabiaæ na oznakach cudownej mocy, która jest ³ask¹ Najwy¿szego Boga. Siddha nie odczuwa ani ciep³a, ani zimn¹, nie odczuwa g³odu ani pragnienia mog¹c w skrajnych warunkach swobodnie funkcjonowaæ! Siddha, choæby tylko by³ ryszim, spokojnie wype³nia swoj¹ pracê, robi¹c wszystko bez oczekiwania czegoÅ“ od innych. Siddha potrafi znaleŸæ uczniów i wspó³pracowników nawet na bezludnych wyspach, na dnie piekie³, w wiêzieniach czy szpitalach psychiatrycznych, wÅ“ród spo³ecznych wyrzutków czy odpadków, wszêdzie, gdzie jest jakaÅ“ dusza, która nadaje siê do podjêcia duchowej Å“cie¿ki. Siddha posiada wielka moc przyci¹gania ludzi i demonów dla ich oczyszczenia, uzdrowienia i ewentualnej duchowej przemiany. Siddha z urodzenia czêsto wychowuje siê w lesie, w górach lub jaskiniach, gdzie nabywa ascetycznej mocy ducha i w spokoju opanowuje cielesn¹ formê aktualnego wcielenia i jej mo¿liwoÅ“ci. Joga to droga powrotu duszy na Niebiosa poÅ“ród Bogów, ale dopiero dziewi¹te Wielkie Siddhi, Kaivalya, zdolnoϾ bycia Zbawicielem dla ludzi i demonów (asurów) jest pieczêci¹ potwierdzaj¹c¹ rzeczywiste bycie DEVÂ¥ w ludzkiej inkarnacji, a przecie¿ droga wyzwolenia zajmuje ludziom wiele wcieleñ a demonom du¿o wiêcej niŸli ludziom!

The Himalaya Master

Jeœli podoba³ Ci siê artyku³
dodaj do niego swój g³os
10
Zobacz ranking najbardziej popularnych artyku³ów na naszej stronie
SZUKAJ na naszej stronie


OGŁOSZENIA
 
Poszukujemy T£UMACZA
z jêzyka polskiego na
CHIÑSKI
.
Prosimy o kontakt
na adres mailowy:
info@himalaya-tirtha.org

Poszukujemy T£UMACZA
z jêzyka polskiego na
HISZPAÑSKI
.
Prosimy
o kontakt na adres mailowy: 
sadadeva@yahoo.es
Tablica og³oszeñ
 
   
 

© 2005-2010 by Himalaya Tirtha Sangha.
Wszystkie prawa zastrze¿one. Wykorzystywanie materia³ów
zawartych na stronie bez zgody jej autorów jest ZABRONIONE.
Engine by CodaTeam

Kontakt: info@himalaya-tirtha.org


Firefox 3  Submit your website to 20 Search Engines - FREE with ineedhits!
 
strona zaprojektowana
i zarządzana na platformie
Apple Macintosh
komunikację oraz wymianę
danych z serwerem ftp
obs³uguje TRANSMIT 3