Gherandasanhita

>>> Lekcja: 1 2 3 4 5 6 7
1. Pewnego razu Giandakapali przyszedł do pustelni muniego Gherandy. Pozdrowiwszy go z pokorą i czcią Giandakapali powiedział:
1. Pewnego razu Giandakapali przyszedł do pustelni muniego Gherandy. Pozdrowiwszy go z pokorą i czcią Giandakapali powiedział:
2. O Jogeśwaro! O Jogesie! O Panie! Pragnąłbym usłyszeć o ghatasthajodze (o jodze fizjologicznej), która przyczynia się do tattawadźniany (poznania prawdy).
GHERANDA ODRZEKŁ:
3. Zaprawdę, dobrze, że się pytasz, o dzielny. Powiem ci to, o co mnie prosisz synu. Strzeż tego pilnie!
4. Nie ma większych więzów niż maja (ułuda), nie ma większej siły niż joga, nie ma wierniejszego przyjaciela nad poznanie, nie ma większego wroga od pychy.
5. Jak przez nauczenie się stosowania alfabetu można poznać wszelkie nauki, tak też przez wstępne praktyki jogi osiąga się stopniowo poznanie prawdy (tattawadźniana).
6. Z dobrych i złych uczynków tworzą się ghaty (czyli ciała) ludzi, a ciała wytwarzają karmana (czyli czyny), i w ten sposób toczy się kołowrót wcieleń, jak obracający się młyn.
7. Jak ghatidziantra (kręcący się młyn) obraca się do góry i w dół, poruszany przez woły, tak też dżiwa (dusza ludzka) przechodzi przez życie i śmierć poruszana siłą karmana.
8. Jak niewypalony garnek gliniany szybko się rozpuszcza w wodzie, tak też i ciało musi być wzmocnione i oczyszczone ogniem jogi, ażeby się zahartowało.
Lekcja 1 – Siedem Sadhan czyli ĆwiczeńLekcja 2 – Asany czyli Postawy
Lekcja 3 – O Mudrach
Lekcja 4 – Pratjahara czyli Powściągnięcie Umysłu
Lekcja 5 – Pranajama czyli Powściągnięcie Tchnienia
Lekcja 6 – Dhjanajoga
Lekcja 7 – Samadhijoga

![]() |
Jeśli podobał Ci się artykuł dodaj do niego swój głos |
53 | ![]() |
|
Zobacz ranking najbardziej popularnych artykułów na naszej stronie |