Hatha Joga :: Biblioteka Hatha Jogi :: Asany :: Hatha Warsztaty
» Hatha Joga » Biblioteka Hatha Jogi » Hatha Yoga Pradîpikā

Follow us on:
UNIWERSYTET HIMALAYA
NAUKI MISTRZÓW
Ezoteryczny Uniwersytet
Duchowy HIMALAYA
Zapraszamy wszystkich chętnych do podjęcia duchowych studiów korespondencyjnych.
Po zarejestrowaniu będziesz otrzymywać dwa razy w tygodniu Duchowe Orędzie Himalajskich Mistrzów w postaci lekcji i wykładów.
Liczba studentów: 878
Zarejestruj się
Biblioteka Wiedzy Ezoterycznej - katalog
SATSANG on WEB
Himalaya Master - odpowiedzi na pytania Uczniów, Studentów
Zbiory nauk duchowych:
Sûtry: HRIDAYA (Apokryfy)
Udâny: PMH
Ćakramy
Tajemna Wiedza o Ćakramach - ośrodkach świadomości i duchowych mocy!
Jogasutra
Księga Jogi - Ryszi Patańdźali. Komentarze
Gematria
Mistyczna Numerologia
Kosmogram Gematryczny
Listy od Mistrza
Duchowe nauki i rady zawarte w listach od Himalaya Master do Uczniów
Gâthâ
Nauki wierszem, poematy i powiedzenia metryczne
Słownik
Himalaya Wiki
 
 


KSIĄŻKI, SKRYPTY, CD
PREZENTY DLA SPONSORÓW
Nowości:
Devanagari
praca zbiorowa
blok do ćwiczeń
kaligrafii sanskrytu
Czohanija 2008
Himalaya Tirtha Sangha
Pieśni duchowe, bhadżany, hymny wedyjskie, mantramy nagrane podczas Festiwalu Czohanija 2008.
Sukha Sutra
The Himalaya Master
Płyta CD, 42 afirmacje piosenki, które pomagają rozwinąć cechy bogactwa duchowego i materialnego.
Przekazy Mistrza Himalaya TOM 2
Himalaya Master
Perły Duchowej Wiedzy. Kolejne odpowiedzi na nurtujące pytania, porady i wskazóowki. Autor prostuje wiele zagmatwanych zagadnień z dziedziny Rozwoju Ducha, Jogi, Medytacji, Religii, Mistyki.
Aktualna lista prezentów
 
 
Licznik odwiedzin: 6820159
Ostatnia aktualizacja strony:
06-11-2022, 22:28
Wprowadzenie
Część I – Pariwradźaka
Część II – Kiticzaka
Część III – Hamsah
Część IV – Paramahamsah

Wprowadzenie

Traktat „Hatha-Yoga-Pradîpikā” napisany został przez Wielkiego Mistrza jogi, Swāmi Swātmārāma z śiwaickiego zakonu Tirtha Swāmi założonego przez czcigodnego Śri Śankara Gurudeva. Wszyscy indyjscy Swāmi tworzą swoiste duchowe Bractwo Zakonne, które składa się z wielu mniej lub bardziej znanych braterskich organizacji zakonnych (inicjacyjnie hierarchicznych). Misja Ramakryszna, Misja Boskiego Światła, Misja Duchowej Miłości, Misja Boskiego Życia, Stowarzyszenie Świadomości Kryszny, Tirtha Brahma, Ananda Marga Tantra Yoga, Premananda Ashram, Medytacja Transcendentalna, Krija Joga Giri Tirtha, Misja Chaitanya, Arcane School, Sivananda Ashrama, Brahma Kumaris Raja Yoga, Himalaya Tirtha Sangha – to tylko kilka ze znanych na całym świecie duchowych organizacji promujących nauki i praktyki autentycznej jogi.

Oczywistym jest fakt, iż traktat „Hatha-Yoga-Pradîpikā” stanowi tylko zapis reguł i instrukcji praktyk przekazywanych dotąd ustnie jako tak zwana Wielka Joga Pana Śiwy. Tradycyjna Māha Joga czyli Wielka Joga Pana Śiwy jest niczym innym jak tylko całą i zupełną jogą nauczaną od wielu tysiącleci w obszarze wpływu indoeuropejskiej (aryjskiej) kultury duchowej Wschodu. Joga to mistyczny korzeń i dziejowa spuścizna wszystkich indoariów czy lepiej indoeuropejczyków. Stąd nawet takie ruchy jak zrywy mistyki templariuszy, różokrzyżowców czy teozofów i antropozofów w istocie swoich nauk i praktyk nawiązują do jogi i opierają się na jodze. Traktat Ryszi Swātmārāma G.K. można nazwać „Elementarzem Jogi” oraz podręcznikiem będącym praktycznym ABC każdej jogicznej i jogopodobnej działalności, mistycznej czy ezoterycznej. Ponieważ nagromadziło się zarówno w Polsce jak i w całej Europie mnóstwo rozmaitych kursów jogoterapii, czakrotrapii, acujogi, kuńdalini, jogi ayurwedyjskiej czy homaterapii warto przyjrzeć im się z bliska czy zawierają wszystkie części Wielkiej Jogi czy też są jedynie kosztownym oszustwem typu jogi dla europejczyków lub pseudoterapią propagowaną pod nośnym płaszczykiem terminów takich jak joga, czakramy, kundalini czy ayurweda.

Wskazania duchowe traktatu przeznaczone są głównie dla czterech stopni duchowego wtajemniczenia w naukę i praktykę jogi Bractwa Zakonnego Śri Śankara (Swami Tirtha= Zakon/Bractwo Swamich). Dlatego każdy kolejny rozdział należy traktować jako komentarz do inicjacyjnego przekazu jogi jaki ma miejsce podczas uroczystego przyjęcia do kolejnych kręgów zakonnej ścieżki jogi. Można z powodzeniem wykorzystać niniejszy podręcznik do rozwoju praktyki duchowej w życiu rekolekcyjnym, odosobnieniowym oraz do kreowania czterech faz duchowego odosobnienia w każdym ogólnojogicznym treningu duchowym. Instrukcje budowania chatki jogina służącej do życia w kontemplacyjnym odosobnieniu wskazują, iż instrukcje niniejszego traktatu służyły przede wszystkim ryszim (sufim)  żyjącym w celibacie i samotności, mędrcom żyjącym życiem mistyka pustelnika. Proces praktyki i jej stopni może być nieskończonym źródłem inspiracji dla osób praktykujących dłuższe odosobnienia jogiczne, źródłem praktyk dla wszystkich duchowych poszukiwaczy prawdziwie oddanych autentycznej jodze.

Wreszcie, ukazana czterostopniowa ścieżka jogi może zostać zaadoptowana jako ogólny podręcznik instruktażowy dla kolejnych czterech kręgów inicjacyjnych w Zakonach Wadźrasattwy (Agni Jogi), Giri Tirtha Kriya Jogi, Siddha Jogi czy Nathsampradaja Hatha Jogi. Zwyczajowo, czwarty stopień inicjacji oznacza też nadanie tytułu Paramahansa (Mahatma), co oznacza pełne wprowadzenie w mistyczną dziedzinę autentycznej indyjskiej (indoeuropejskiej) jogi. Intencja autora pokazuje, iż zamierzeniem Jego Świątobliwości Swātmārāmy było danie uniwersalnego podręcznika instrukcji dla życia duchowego opartego głównie o autentyczną Hatha Jogę, Radża Jogę ( w tym Siddha Jogę, Krija Jogę, Purna Jogę) Tantra Jogę oraz Laya Jogę i Nāda Jogę.

Termin „Pradîpikā” dosłownie oznacza „Pochwała”. Traktat mistyczny jest więc tantryczną pochwałą zakonnej ścieżki Hatha Jogi kultywowanej przez praktycznie wszystkie mistyczno- ezoteryczne Bractwa Zakonne (Tirtha Sanghas) gromadzące poszukiwaczy prawdziwej Drogi Bożej i jedynej prawdy, prostoty i miłości, prowadzącej do wyższego życia duchowego. Joga- jej nauka i praktyka jest jedyną zapisaną pozostałością Odwiecznej Drogi Bożej kultywowanej szczątkowo przez istniejące wielkie światowe religie Wschodu i Zachodu wśród których możemy wymienić tradycje chrześcijańskie, islamskie, perskie, indyjskie, taoistyczne, sintoistyczne, buddyjskie czy nawet indiańskie. Traktat jest POCHWAŁĄ tej jedynej drogi duchowej jaką jest ZJEDNOCZENIE czyli po prostu JOGA. Trening mistyki i duchowości jaki ofiaruje joga jest łatwo adaptowalny dla poszukiwaczy prawdy pośród wszystkich religii jakie istnieją na naszej planecie ziemi. Joga od zawsze jest ekumeniczna, poza podziałami i rozróżnieniami rozmaitych skłóconych sekt i stronnictw, które rzetelną praktykę zamieniły na słowne polemiki i czcze filozofowanie czy raczej pseudofilozoficzne spekulacje nie poparte żadnym duchowym oczyszczeniem.

Początkujący uczeń duchowy Zakonu Swāmi (Swāmi Tirtha) zwany jest Pielgrzymem lub Wędrowcem (Pariwradźaka). Rozumiemy, iż jest to osoba skłonna do nieustającego wzrostu duchowego, aktywna na polu mistycznych poszukiwań duchowych, z całą niewyczerpalną i nieustającą żarliwością swego serca. Zachowane Pisma Święte zarówno Wschodu jak i Zachodu zdecydowanie mówią, iż jest tylko jeden Bóg, jedna Rzeczywistość i jedna doń prawdziwa DROGA. Porzucenie tej drogi zawsze oznacza duchowy upadek, z którego nie łatwo jest się podnieść, o ile w ogóle podnieść się można. Podjęcie wędrówki po duchowej drodze rozwoju musi być autentycznie szczere i oddane. Nie wolno się wycofywać ani spoglądać za siebie by wracać do przeszłości. Zatrzymywanie się w duchowej drodze kończy się zwykle tak jak pokazuje to przykład żony Lota- zamianą w kamienny słup soli i zmarnieniem. Droga duchowego rozwoju jest dla tych, którzy podążają nią wiernie i ufnie, z radością i oddaniem. Pierwsza część dla pierwszego kręgu duchowych poszukiwaczy wyraźnie wskazuje wszystkie te cechy jako fundamentalne i absolutnie niezbędne.

Uwielbianie Pana Śiwy (Shiwa), zachowanie tajemnicy i milczenia wokół spraw duchowej praktyki, oddane i gorliwe studiowanie Hathawidji- wiedzy duchowej słoneczno-księżycowej (hatha), dystans i unikanie rozlicznych skłóconych sekt religijnych uprawiających wojnę teologiczną o jedynie słuszną rację, prymat, nieomylność czy wpływy polityczne i społeczne, przyjęcie schronienia przed trzema cierpieniami egzystencji i szczery pokłon wobec własnego Guru (Żywego Przewodnika Duchowego) to kilka podstawowych spraw jakie własnym przykładem i zachętą pokazuje nam Mistrz Jogi, Swāmi Swātmārāma Ryszi G.K.

Zaprawdę, aby we właściwy sposób praktykować Jogę, szczególnie Hatha i Radża Jogę (w tym ich odmiany takie jak Siddha Jogę, Krija Jogę, Tantra Jogę czy Agni Jogę) możemy sobie szczególnie gruntownie przyswoić i kultywować wersety 14-17 pierwszej części przeznaczonej dla Pielgrzymów. Samokontrola bowiem czy samoopanowanie, JAMA (Yamah) jest etyczną (moralną) podstawą wszelkiej Jogi i nie można bez niej wyruszać w duchową podróż ani w żaden sposób się rozwijać. Dziesięć starożytnych JAMA, jakby dziesięć płatków kwiatu lotosu stanowi podstawę wszelkiej autentycznej Kontroli Umysłu i Rozwoju Potęgi Woli. Wymieńmy sobie tutaj tych dziesięć zasad moralnej postawy joginów, tak jak wprowadził je Ryszi Dattatreja G.K. u początku tej Kali Yugi (3102 r.p.e.ch.): Ahinsa, Satja, Asteja, Brahmaćarja, Dāja, Arjawa, Kszama, Dhryti, Mitahara, Śauća. W kolejności mamy więc: Nieczynienie zła i niekrzywdzenie, Mówienie prawdy, Niewyciąganie ręki po cudze, Wstrzemięźliwość, Tolerancyjność, Siła woli z uczciwości i szlachetności, Współczucie bliźniemu, Skromność i stałość, Przestrzeganie diety i umiar w jedzeniu, Oczyszczanie się. Częścią odwiecznej ścieżki jogi jest kultywowanie zdrowego i właściwego odżywiania (Mitahara), co zwiemy zwykle jarstwem lub wegetarianizmem. Nie jest to część którą należy oddzielać od pozostałego treningu i twierdzić jakoby z jogą nie miała nic wspólnego ani część którą wolno byłoby pominąć. Jest to jeden z filarów i fundamentów praktyki każdej formy jogi od początku. Szczególnie zwolennikom robienia sobie z Hatha Jogi jakiejś zlaicyzowanej gimnastyki czy jogoterapii i wszystkim, którzy w niewiedzy swej chcieliby ćwiczyć tylko Āsany (Postawy) lub tylko Mudry czy Kuńdalini gorąco polecam lekturę tego doskonałego traktatu poświęconego autentycznej JODZE.

Wszystkie śródtytuły, podkreślenia i pogrubienia dodane zostały dla polepszenia czytelności tekstu poszczególnych kręgów wtajemniczeniach i wypuklenia rzeczy niezmiernej wagi, które dobrze jak nie zostałaby zapomniane. Oryginalny traktat pomyślany bowiem został raczej jako podręcznik dla Āćārjów (Nauczycieli) Jogi. Dziś jednak wiele osób mieni się dyplomowanymi instruktorami jakiejś jogi, a nie zna nawet terminu określającego Nauczyciela-Instruktora, nie mówiąc już o jego znaczeniu, niezbędnych kwalifikacjach i obowiązkach. Warto też pamiętać, iż jogi uczymy się zawsze od Guru lub Jego/Jej Aćarjów (Apostołów), a podstawowe lekcje autentycznej jogi, zgodnie z tradycją, otrzymuje się w procesie inicjacji (wtajemniczenia).

The Himalaya MasterWprowadzenie
Część I – Pariwradźaka
Część II – Kiticzaka
Część III – Hamsah
Część IV – Paramahamsah
Jeśli podobał Ci się artykuł
dodaj do niego swój głos
52
Zobacz ranking najbardziej popularnych artykułów na naszej stronie
SZUKAJ na naszej stronie


OGŁOSZENIA
 
Poszukujemy TŁUMACZA
z języka polskiego na
CHIŃSKI
.
Prosimy o kontakt
na adres mailowy:
info@himalaya-tirtha.org

Poszukujemy TŁUMACZA
z języka polskiego na
HISZPAŃSKI
.
Prosimy
o kontakt na adres mailowy: 
sadadeva@yahoo.es
Tablica ogłoszeń
 
   
 

© 2005-2010 by Himalaya Tirtha Sangha.
Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów
zawartych na stronie bez zgody jej autorów jest ZABRONIONE.
Engine by CodaTeam

Kontakt: info@himalaya-tirtha.org


Firefox 3  Submit your website to 20 Search Engines - FREE with ineedhits!
 
strona zaprojektowana
i zarządzana na platformie
Apple Macintosh
komunikację oraz wymianę
danych z serwerem ftp
obsługuje TRANSMIT 3