Hatha Joga :: Biblioteka Hatha Jogi :: Asany :: Hatha Warsztaty
» Hatha Joga » Biblioteka Hatha Jogi » Gherandasanhita » Lekcja 2

Follow us on:
UNIWERSYTET HIMALAYA
NAUKI MISTRZÓW
Ezoteryczny Uniwersytet
Duchowy HIMALAYA
Zapraszamy wszystkich chętnych do podjęcia duchowych studiów korespondencyjnych.
Po zarejestrowaniu będziesz otrzymywać dwa razy w tygodniu Duchowe Orędzie Himalajskich Mistrzów w postaci lekcji i wykładów.
Liczba studentów: 878
Zarejestruj się
Biblioteka Wiedzy Ezoterycznej - katalog
SATSANG on WEB
Himalaya Master - odpowiedzi na pytania Uczniów, Studentów
Zbiory nauk duchowych:
Sûtry: HRIDAYA (Apokryfy)
Udâny: PMH
Ćakramy
Tajemna Wiedza o Ćakramach - ośrodkach świadomości i duchowych mocy!
Jogasutra
Księga Jogi - Ryszi Patańdźali. Komentarze
Gematria
Mistyczna Numerologia
Kosmogram Gematryczny
Listy od Mistrza
Duchowe nauki i rady zawarte w listach od Himalaya Master do Uczniów
Gâthâ
Nauki wierszem, poematy i powiedzenia metryczne
Słownik
Himalaya Wiki
 
 


KSIĄŻKI, SKRYPTY, CD
PREZENTY DLA SPONSORÓW
Nowości:
Devanagari
praca zbiorowa
blok do ćwiczeń
kaligrafii sanskrytu
Czohanija 2008
Himalaya Tirtha Sangha
Pieśni duchowe, bhadżany, hymny wedyjskie, mantramy nagrane podczas Festiwalu Czohanija 2008.
Sukha Sutra
The Himalaya Master
Płyta CD, 42 afirmacje piosenki, które pomagają rozwinąć cechy bogactwa duchowego i materialnego.
Przekazy Mistrza Himalaya TOM 2
Himalaya Master
Perły Duchowej Wiedzy. Kolejne odpowiedzi na nurtujące pytania, porady i wskazóowki. Autor prostuje wiele zagmatwanych zagadnień z dziedziny Rozwoju Ducha, Jogi, Medytacji, Religii, Mistyki.
Aktualna lista prezentów
 
 
Licznik odwiedzin: 6483962
Ostatnia aktualizacja strony:
06-11-2022, 22:28

>>> Lekcja: 1  2  3  4  5  6  7

1. GHERANDA POWIEDZIAŁ: jest osiemdziesiąt cztery lakhasan podanych przez Śiwę. Tych postaw jest tyle, ile jest gatunków istot we wszechświecie.

2. Spośród nich osiemdziesiąt cztery jest najlepszych, a spośród tych osiemdziesięciu czterech trzydzieści dwie są uważane za pożyteczne dla gatunku ludzkiego na tym świecie.


Rozmaite rodzaje postaw:

3-6. Trzydzieści dwie asany, które dają doskonałość w tym śmiertelnym świecie są następujące:

1. Siddha (postawa doskonała)
2. Padma (lotosowa)
3. Bhadra (miła)
4. Mukta (wyzwolona, wolna)
5. Wadźra (diamentowa)
6. Swastikasana (pomyślności)
7. Sinha (lwia)
8. Gomukha (krowiego pyska)
9. Wira (bohaterska
10. Dhanur (łukowa)
11. Mrta (trupia)
12. Gupta (tajemna)
13. Matsja (rybia)
14. Matajendra
15. Goraksza
16. Paścimatana
17. Utkata
18. Siakata (niebezpieczna)
19. Majur (pawia)
20. Kukutta (kogucia)
21. Kurma (żółwia)
22. Uttanamanduka
23. Utanakurmaka
24. Wrksza (drzewa)
25. Manduka (żabia)
26. Garuda
27. Wrsza (byka)
28. Salabha
29. Makara
30. Usztra (wielbłądzia)
31. Bhudzianga (węża)
32. Joga

1. SIDHASANA

7-8. Praktykujący, który pokonał swoje żądze, umieściwszy jedną piętę przy otworze odbytnicy, kładzie drugą piętę na nasadzie organu rodnego. Następnie przywrzeć winien podbródkiem do piersi i pozostać w spokoju i i wyprostowany, wpatrując się w miejsce miedzy brwiami. Nazywa się to sidhasana i prowadzi do wyzwolenia.

2. PADMASANA

9. Umieść prawą stopę na lewym udzie i podobnie lewą na prawym udzie. Skrzyżuj również ręce poza plecami i uchwyć silnie za duże palce u nóg w ten sposób skrzyżowanych. Przywrzyj podbródkiem do piersi i utkwij wzrok na czubku nosa. Nazywa się to padmasana (czyli lotosowa). Usuwa wszystkie choroby.

3. BHADRASANA

10-11. Umieść ostrożnie pięty skrzyżowane pod jądrami. Skrzyżuj ręce poza plecami i uchwyć palce stóp. Utkwij wzrok na czubku nosa, wykonawszy uprzednio mudrę zwaną dzialandhara. To jest bhadrasana (czyli postawa szczęśliwa), która usuwa wszelkiego rodzaju choroby.

4. MUKTASANA

12. Umieść lewą piętę przy nasadzie organu rodnego, a prawą pietę na niej. Utrzymuj głowę i szyję w prostej linii z ciałem. ta postawa nazywa się muktasana. Daje sidhi (doskonałość).

5. WADŻRASANA CZYLI POSTAWA DIAMENTOWA

13. Złącz ściśle uda jak diament i umieść podudzia po obu stronach odbytnicy. Nazywa się to wadźrasana. Użycza ona psychicznych mocy joginowi.

6. SWASTIKASANA

14. Ściągnięcie podudzi i ud razem oraz umieszczenie stóp pod nimi, utrzymuje ciało w wygodnym stanie i siedząc prosto stanowi postawę zwaną swastikasaną.

7. SINHASANA

15-16. Obie pięty umieść pod moszną na odwrót (tj. lewą piętę po prawej stronie, a prawą piętę po lewej stronie moszny) i odwrócone do góry. Ułóż kolana na ziemi, a ręce umieść na kolanach, trzymając usta otwarte i uprawiając dzialandharamudrę, wzrok utkwij na czubku nosa. Jest to sinhasana (postawa lwia), która usuwa wszelkie choroby.

8. GOMUKHASANA

17. Umieść obie stopy na ziemi, a pięty umieść na odwrót pod pośladkami, utrzymując ciało nieruchomo. Nazywa się to gomukhasana, przypominająca pysk krowi.

9. WIRASANA

18. Jedną nogę (prawą stopę) umieść na drugim (lewym) udzie, a drugą stopę cofnij do tyłu. Nazywa się to wirasana (bohaterska).

10. DHANURASANA

19. Nogi ułożone na ziemi sztywno wyprostowane, chwyć rękami za stopy i zegnij ciało jak łuk. Jogowie nazywają to dhanurasana czyli postawa łukowa.

11. MRTASANA

20. Leżenie płasko na ziemi niczym trup nazywa się mrtasaną (postawą trupią). Ta postawa usuwa zmęczenie i uspokaja zmęczenie umysłu.

12. GUPTASANA

21. Schowaj obie stopy pod obydwa kolana i umieść odbytnicę na stopach. Nazywa się to guptasana (postawa ukryta).

13. MATSJASANA

22. Usiądź w padmasanie bez skrzyżowania rąk. połóżsię na plecach, trzymając głowę między obydwoma łokciami. Jest to matsjasana (postawa rybia) - niszczycielka wszelkich chorób.

14. PAŚCIMATANASANA

23. Ułóż nogi na ziemi sztywno wyprostowane (nie dotykając piętami) i umieść czoło na kolanach, a rękami chwyć się za palce nóg. Jest to paścimatanasana.

15. MATSJENDRASANA

24-25. Partię brzuszną i plecy utrzymując w wygodnej pozycji zegnij lewą nogę i umieść ją na prawym udzie. Następnie umieść na tym łokieć prawej ręki, a twarz ułóż na dłoni prawej ręki. Wzrok utkwij między brwiami. Ta postawa nazywa się matsjendrasana.

16. GORAKSZASANA

26-27. Pomiędzy kolanami i udami ukryć stopy zwrócone ku górze. Pięty nakryć starannie wyciągniętymi rękami. Ścisnąć gardło i utkwić wzrok na czubku nosa. Nazywa się to gorakszasana. Daje ona joginom powodzenie (w jodze).

17. UTKATASANA

28. Dotknij palcami nóg ziemi, a pięty trzymaj w powietrzu. Usiądź odbytnicą na piętach. Znana jest ona jako utkatasana.

18. SIKATASANA

29. Umieść lewą stopę i nogę na ziemi. Otocz lewą stopę prawą nogą i ułóż obie ręce na kolanach. Jest to siakatasana.

19. MAJURASANA

30-31. Połóż dłonie na ziemi a okolicę pępka oprzyj na obu łokciach. Unieś się na rękach, a nogi, skrzyżowane jak w padmasanie, niech znajdą się w powietrzu. Nazywa się to majurasana (postawa pawia). Postawa pawia usuwa skutki szkodliwego dla zdrowia jedzenia, wytwarza gorąco w żołądku, usuwa skutki śmiertelnych trucizn i z łatwością leczy takie choroby jak guluma i gorączka. Tak wielce pożyteczna jest ta asana.

20. KUKKUTASANA

32. Siedząc na ziemi skrzyżuj nogi w postawie lotosowej. Wsadź ręce w dół pomiędzy uda i kolana. Unieś się na rękach, utrzymując ciało na łokciach. Nazywa się to postawą koguta.

21. KURMASANA

33. Umieść pięty skrzyżowane pod moszną. Głowę, szyję i korpus ciała trzymaj sztywno (ale swobodnie). Nazywa się to postawą żółwia.

22. UTTANAKURMASANA

34. Przyjmij postawę koguta (jak podano w zwrotce 32). Chwyć się rękami za szyję i stój podniesiony jak żółw. Jest to uttanakurmasana.

23. MANDUKASANA

35. Weź stopy do tyłu, tak żeby palce nóg dotykały się wzajem, a kolana wsuń do przodu. Nazywa się to postawą żaby.

24. UTTANAMANDUKASANA

36. Przyjmij postawę żaby, trzymaj głowę między łokciami i unieś się tak jak żaba. Jest to uttanamandukasana.

25. WRKSZASANA

37. Stań prosto na jednej nodze (lewej). Zgiąwszy prawą nogę umieść prawą stopę u nasady lewego uda. Stanie w ten sposób jak drzewo na ziemi nazywa się postawą drzewa.

26. GARUDASANA

38. Ułóż nogi z udami na ziemi, przyciskając je do niej. kolanami unieruchom ciało. Połóż ręce na kolanach. Nazywa się to postawą garudy.

27. WRSZASANA

39. Umieść odbytnicę na prawej pięcie. Na lewo od niej skrzyżuj lewą nogę poprzecznie, utrzymując ją pod spodem na ziemi. Jest to postawa byka.

28. SIALABHASANA

40. Leż twarzą do ziemi. Ręce połóż na piersi, dotykając dłońmi ziemi. Unieś nogi w powietrze na wysokość jednego łokcia. Nazywa się to postawą szarańczy.

29. MAKARASANA

41. Połóż się twarzą i piersią na ziemi, a nogi wyprostuj. Obejmij głowę ramionami (rękami). Jest to makarasana - wzmagacz gorąca ciała.

30. USZTRASANA

42. Połóż się twarzą do ziemi. Podnieś nogi do góry i unieś je w kierunku pleców. Chwyć nogi rękami. Zaciśnij usta i silnie ściągnij brzuch. Jest to postawa wielbłąda.

31. BHUDŹANGASANA

43-44. Niech ciało od pępka w dół dotyka ziemi. Ułóż dłonie na ziemi. Podnieś głowę (górna partię ciała) jak wąż. Jest to postawa węża. Wzmaga ona zawsze gorąco ciała, usuwa wszystkie choroby i przez uprawianie tej postawy budzi się Bogini Wężowa (siła kundalini).

32. JOGASANA

45-46. Odwróć stopy do góry i umieść je na kolanach. Następnie połóż ręce na ziemi z dłońmi zwróconymi do góry. Zrób wdech i utkwij wzrok na czubku nosa. Nazywa się to postawą jogi, stosowaną przez joginów, ćwiczących się w jodze.

koniec lekcji drugiej

>>> Lekcja: 1  2  3  4  5  6  7
Jeśli podobał Ci się artykuł
dodaj do niego swój głos
Zobacz ranking najbardziej popularnych artykułów na naszej stronie
SZUKAJ na naszej stronie


OGŁOSZENIA
 
Poszukujemy TŁUMACZA
z języka polskiego na
CHIŃSKI
.
Prosimy o kontakt
na adres mailowy:
info@himalaya-tirtha.org

Poszukujemy TŁUMACZA
z języka polskiego na
HISZPAŃSKI
.
Prosimy
o kontakt na adres mailowy: 
sadadeva@yahoo.es
Tablica ogłoszeń
 
   
 

© 2005-2010 by Himalaya Tirtha Sangha.
Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów
zawartych na stronie bez zgody jej autorów jest ZABRONIONE.
Engine by CodaTeam

Kontakt: info@himalaya-tirtha.org


Firefox 3  Submit your website to 20 Search Engines - FREE with ineedhits!
 
strona zaprojektowana
i zarządzana na platformie
Apple Macintosh
komunikację oraz wymianę
danych z serwerem ftp
obsługuje TRANSMIT 3