Lekcja 7 - Samadhijoga

>>> Lekcja: 1 2 3 4 5 6 7
GHERANDA RZECZE:
3. Oddziel manas od ciała i połącz go z Paramatmanem. Jest to znane jako samadhi lub mukti z wszelkich stanów świadomości.
GHERANDA RZECZE:
1. Samadhi jest wielką jogą. Osiąga się je dzięki wielkiej pomyślności. Uzyskuje się ją dzięki łasce i życzliwości guru i przez wielkie oddanie się jemu.
2. Ten jogin osiąga najpiękniejszą praktykę samadhi, który pokłada ufność (wiarę) w poznanie, wierzy swojemu guru, wierzy własnemu Ja, a także, którego umysł budzi się do inteligencji z dnia na dzień.
3. Oddziel manas od ciała i połącz go z Paramatmanem. Jest to znane jako samadhi lub mukti z wszelkich stanów świadomości.
4. Ja jestem Brahmanem. Nie jestem niczym innym, poza tym. Brahman jest na pewno mną. Ja nie podzielam żadnej troski. Ja jestem Istnieniem, Inteligencją i Szczęśliwością, zawsze wolny, o jednej istocie.
Ramana Maharishi - stan Samadhi
5-6. Samadhi jest czworakie tj.: dhjanasamdhi, nadasamadhi, rasanandasamdhi i lajasamadi odpowiednio osiągane przez lambhawimudrę, kheciarimudrę, bhramarimudrę i jonimudrę. Bhaktijogasamadhi jest piątą, a radżajogasamadhi, osiągana przez manomurćhikumbhakę jest szóstą formą samadhi.
1. DHJANAJOGASAMDHI
7. Wykonawszy siambhawimudrę, postrzegaj atmana. Raz ujrzawszy Brahmana w bindu (w punkcie światła) przykuj umysł do tego punktu.
8. Przenieś atmana w kha (eter), przenieś kha (eter l. przestrzeń) w atamna. W ten sposób widząc atmana wypełnionego kha (przestrzenią lub Brahmanem), nic mu nie przeszkodzi. Będąc przepełnionym błogością, człowiek wchodzi w samadhi (trans lub ekstazę).
2. NADAJOGASAMDHI
9. Wywróć język do góry, zamykając przejścia wiatru przez wykonanie kheciarimudry. Dzięki uczynieniu tego wywoła się samadhi (duszenie transowe). Nie ma potrzeby wykonywania czegokolwiek więcej.
3. RASANANDAJOGASAMADHI
10-11. Niech wykona bhramarikumbhakę, wciągając powoli powietrze. Wypuszczaj powietrze powoltku, wydając dźwięk przypominający brzęczenie chrząszcza. Zabierz manas i umieść go w środku dźwięku tego brzęczącego chrząszcza. Przez dokonanie tego nastąpi samadhi, a dzięki niemu powstaje poznanie soham - (ja jestem TYM) oraz ma miejsce wielka szczęśliwość.
4. LAJASIDHIJOGASAMADHI
12-13. Wykonaj jonimudrę i wyobrażaj sobie, że jesteś Siakti, a Paramatman jest Puruszą oraz, że oboje połączyli się w jedno. Dzięki temu staje się on pełen błogości i urzeczywistnienia Aham Brahman (Ja jestem Brahmanem). Doprowadza to adwjtasamadhi.
5. BHAKTIJOGASAMDHI
14-15. Niech kontempluje wewnątrz serca swoje szczególne bóstwo. Niech się stanie pełen ekstazy przez taką kontemplację. Niech wyciśnie mu to łzy szczęścia. Przez uczynienie tego pogrąży się w ekstazie. Prowadzi to do samadhi i manomani.
6. RADŻAJOGASAMADHI
16. Wykonawszy manomurćhakumbhakę zjednocz manas z atmanem. Przez to zjednoczenie osiąga się radżajogasamdhi.
7. POCHWAŁA SAMADHI
17. O Ciando. A zatem opowiedziałem ci o samadhi, które wiedzie do wyzwolenia. Radżajogasamadhi, unmani, shadziawastha są to wszystko synonimy i oznaczają zjednoczenie umysłu z atmanem.
18. Wisznu jest w wodzie, Wisznu jest w ziemi, Wisznu jest na szczycie góry. Wisznu jest wewnątrz ogni wulkanów i płomieni. Cały Wszechświat jest pełen Wisznu.
19. Wszystko, co porusza się na lądzie, co lata w powietrzu, wszelkie żyjące i ożywione stworzenie, drzewa, krzewy, korzenie, pnącza, trawy itd., oceany i góry - wszystko - wiedz jest Brahmanem. Ujrzyj to wszystko w Atmanie.
20. Atman zamknięty w ciele jest ciajtanią lub świadomością. Jest on bez (czegoś) drugiego, wieczny, najwyższy. Poznawszy go oddziel go od ciała. Niech będzie wolny od pragnień i namiętności.
21. W ten sposób osiągnie się samadhi, wolne od wszelkich pragnień, wolne od przywiązania do własnego ciała, do syna, do żony, przyjaciół, krewnych lub bogatych. Będąc wolnym od wszystkiego, niech osiągnie w pełni samadhi.
Narajana Tirtha, jako nieprzerwany potok miłości, skierowany do stóp Pana; miłość, na której wszystko się kończy, która winna być ostatecznym kresem istnienia osobowości i w czasie trwania której jest jakby pochłonięty przez przedmiot swej czci. Madhusudanasaraswati spisał ją również jako stan umysłu, kiedy przed jego całkowitym unicestwieniem i wchłonięciem staje się tej samej natury, co Pan czyli Bhagawan. Tak więc bhakti w swoim najbardziej transcendentalnym aspekcie zalicza się do sampradźniatasamdhi. Zatem trzy rodzaje jogi wyjawione przez Krisznę w Bhagawacie, okazują się jako włączone do stopni jogi. Joga zatem praktykowana w pełni i w podanym porządku wystarcza do osiągnięcia mukti. W tym tylko sensie słowa o puranach, mówiące, że Brahmana można osiągnąć przez jogę, rozumieć należy jako tę samą rzecz co dźnianę.
![]() |
Jeśli podobał Ci się artykuł dodaj do niego swój głos |
![]() |
||
Zobacz ranking najbardziej popularnych artykułów na naszej stronie |