Hatha Joga :: Biblioteka Hatha Jogi :: Asany :: Hatha Warsztaty
» Hatha Joga » Biblioteka Hatha Jogi » Gherandasanhita » Lekcja 3

Follow us on:
UNIWERSYTET HIMALAYA
NAUKI MISTRZÓW
Ezoteryczny Uniwersytet
Duchowy HIMALAYA
Zapraszamy wszystkich chętnych do podjęcia duchowych studiów korespondencyjnych.
Po zarejestrowaniu będziesz otrzymywać dwa razy w tygodniu Duchowe Orędzie Himalajskich Mistrzów w postaci lekcji i wykładów.
Liczba studentów: 878
Zarejestruj się
Biblioteka Wiedzy Ezoterycznej - katalog
SATSANG on WEB
Himalaya Master - odpowiedzi na pytania Uczniów, Studentów
Zbiory nauk duchowych:
Sûtry: HRIDAYA (Apokryfy)
Udâny: PMH
Ćakramy
Tajemna Wiedza o Ćakramach - ośrodkach świadomości i duchowych mocy!
Jogasutra
Księga Jogi - Ryszi Patańdźali. Komentarze
Gematria
Mistyczna Numerologia
Kosmogram Gematryczny
Listy od Mistrza
Duchowe nauki i rady zawarte w listach od Himalaya Master do Uczniów
Gâthâ
Nauki wierszem, poematy i powiedzenia metryczne
Słownik
Himalaya Wiki
 
 


KSIĄŻKI, SKRYPTY, CD
PREZENTY DLA SPONSORÓW
Nowości:
Devanagari
praca zbiorowa
blok do ćwiczeń
kaligrafii sanskrytu
Czohanija 2008
Himalaya Tirtha Sangha
Pieśni duchowe, bhadżany, hymny wedyjskie, mantramy nagrane podczas Festiwalu Czohanija 2008.
Sukha Sutra
The Himalaya Master
Płyta CD, 42 afirmacje piosenki, które pomagają rozwinąć cechy bogactwa duchowego i materialnego.
Przekazy Mistrza Himalaya TOM 2
Himalaya Master
Perły Duchowej Wiedzy. Kolejne odpowiedzi na nurtujące pytania, porady i wskazóowki. Autor prostuje wiele zagmatwanych zagadnień z dziedziny Rozwoju Ducha, Jogi, Medytacji, Religii, Mistyki.
Aktualna lista prezentów
 
 
Licznik odwiedzin: 6483990
Ostatnia aktualizacja strony:
06-11-2022, 22:28

>>> Lekcja: 1  2  3  4  5  6  7

GHERANDA POWIEDZIAŁ:


1-3. Jest dwadzieścia pięć mudr, których praktykowanie daje powodzenie (w jodze) joginom. A to:

1. Mahamudra
2. Nabhamudra
3. Uddijana
4. Dzialandara
5. Mulabandha
6. Mahabandha
7. Mahawedha
8. Kheciari
9. Wiparitakarani
10. Joni
11. Wadźroni
12. Siakticialani
13. Tadagi
14. Mandawi
15. Siambhawi
16. Pańciadharana (pięć dharan) 16-20
21. Aświni
22. Pasini
23. Kaki
24. Matangi
25. Bhudziangini

KORZYŚCI PŁYNĄCE Z PRAKTYKOWANIA MUDR

4-5. Maheśwara, zwracając się do swojej żony, wypowiedział zalety mudr tymi słowy: O Bogini! Powiedziałem ci o wszystkich nudrach. Ich umiejętność prowadzi do stopnia adepta. Winno się je starannie utrzymywać w tajemnicy i nie powinno się ich nauczać każdego bez wyboru. Dają one szczęśliwość jogi nowi i nie łatwo mogą je osiągnąć nawet marutowie (bogowie powietrza).

1. MAHAMUDRA

6-7. Naciśnij ostrożnie odbytnicę lewą piętą. Wyciągnij prawą nogę i i chwyć ręką za palec u nogi. Ściśnij gardło (nie wypuszczając tchu) i utkwij wzrok pomiędzy brwiami. Mądry nazywa to mahamudrą.

Jej dobrodziejstwa

8. Praktykowanie mahamudry leczy gruźlicę, obstrukcje, powiększenie śledziony, niestrawność i gorączkę. Zaprawdę leczy ona wszystkie choroby.

2. NABHAMUDRA

9. Jakimikolwiek sprawami byłby jogin zajęty, gdziekolwiek by nie przebywał, niech zawsze trzyma język zwrócony ku górze (w kierunku miekkiego podniebienia) i niech powściąga tchnienie. Nazywa się to nabhamudra i usuwa wszystkie choroby jogina.

3. UDDIJANABANDHA

10. Wciągnij wnętrzność zarówno nad jak i pod pępkiem ku plecom, tak, że żeby trzewia brzuszne dotykały palców. Kto bezustannie uprawia uddijanę (wzlatywanie), ten pokonuje śmierć. Wielki Ptak (tchnienie) dzięki temu procesowi jest stale wciskany w suszumnę i lata (porusza się) tylko w niej.

Jej dobrodziejstwa

11. Z wszystkich bandh ta jest najlepsza. Doskonałe jej praktykowanie czyni wyzwolenie łatwym.

4. DZIALANDHARA

12. Ściśnij gardło i oprzyj podbródek na piersi. Nazywa się to dzialandhara. Dzięki tej bandha zostaje zamknięte szesnaście adhar. Ta i mahamudra pokonują śmierć.

Jej dobrodziejstwa

13. Dzialandhara jest bandhą dającą powodzenie i jest dobrze wypróbowana. Kto ją praktykuje przez sześć miesięcy, niewątpliwie staje się adeptem.

5. MULABANDHA

14-15. Naciskaj piętą lewej stopy okolicę pomiędzy odbytnicą i moszną oraz ściągnij kiszkę prostą. Jelita w okolicy pępka ostrożnie przyciskaj do kręgosłupa. Połóż prawą piętę na organie rozrodczym, lub na łonie. Nazywa się to mulabandhą. Jest ona niszczycielem uwiądu starczego.
Jej dobrodziejstwa

16-17. Osoba, która pragnie przekroczyć ocean egzystencji, niech się wycofa do odosobnionego miejsca i w tajemnicy niech praktykuje tę mudrę. Przez praktykowanie jej niechybnie opanuje się waju (pranę). Praktykuj ją starannie, bez lenistwa i w milczeniu.

6. MAHABANDHA

18-19. Zatkaj otwór odbytnicy piętą lewej stopy. Naciskaj ostrożnie te piętę prawą stopą. Poruszaj wolniutko mięśniami i powoli ściągaj mięśnie joni czyli krocza (przestrzeni między odbytnicą a organem rodnym). Powściągnij tchnienie przy pomocy dzialandhary. Nazywa się to mahabandhą.

Jej dobrodziejstwa

20. Mahabandha jest to wielka bandha. Niszczy uwiąd starczy i śmierć. Dzięki tej bandha osiąga się spełnienie wszystkich pragnień.

7. MAHAWEDHA

21-22. Jak piękno, młodość i urok kobiety są zbyteczne bez mężczyzn, tak samo mulabandha i mahabandha bez mahawedhy. Usiądź najpierw w postawie mahabandhy, następnie powściągnij tchnienie uddanakumbhaki. Nazywa się to mahawedhą - dawcą powodzenia joginów.

Jej dobrodziejstwa

23-24. Jogin, który codziennie praktykuje mahabandhę i mulabandhę wraz mahawedhą, jest najlepszym z joginów. Nie ma u niego obawy przed śmiercią i starość nie ma do niego dostępu. Tę wedhę winien jogin starannie utrzymywać w tajemnicy.

8. KHECIARIMUDRA

25-26. Podcinaj spodnie wiązadło języka i poruszaj językiem wielokrotnie. Natrzyj go świeżym masłem i wyciągaj go (ażeby go wydłużyć) przy pomocy żelaznego instrumentu. Przez długotrwałe powtarzanie tego zabiegu język się wydłuża i gdy dosięgnie miejsca pomiędzy brwiami, wtedy kheciari będzie można wykonać.

27. Wówczas (gdy język się wydłuży) obracaj go do góry i do tyłu, dotykając podniebienia, aż w końcu dosięgnie otworów nozdrzy, wychodzących do jamy ustnej. zamknij te dziurki językiem i utkwij wzrok w miejscu między brwiami. Nazywa się to kheciari.

Jej dobrodziejstwa

28. Dzięki tej praktyce znikają słabości, głód, pragnienie i lenistwo. Ani choroba, ani starość, ani śmierć nie ma dostępu. Ciało staje się boskie.

29. Nie spali ciała ogień, nie wysuszy wiatr, nie przemoczy woda, nie zrobi nic ukąszenie węża.

30. Ciało staje się piękne. Zaprawdę osiąga się smadhi. Język dotykając tych dziurek czerpie różne soki (pije nektar).

31-32. Dzień po dniu wytwarzane są różne soki i człowiek doświadcza nowych wrażeń. najpierw doświadcza smaku słonego, potem alkalicznego, potem gorzkiego, później ściągającego (ostrego), następnie czuje smak masła, potem masła topionego, potem mleka kwaśnego, potem serwatki, następnie miodu, potem soku palmowego, a w końcu powstaje smak nektaru.

9. WIPARITAKARANI

33-35. Słońce (nadi słoneczne) mieści się u nasady pępka, a księżyc u nasady podniebienia. Zabieg dzięki któremu słońce wznosi do góry, a księżyc na dół, nazywa się wiparitakarani. Jest to tajemna mudra we wszystkich tantrach. Połóż głowę na ziemi, wyciągnij ręce, unieś nogi do góry i trwaj tak nieruchomo. Nazywa się to wiparitakarni.

Jej dobrodziejstwa

36. Przez ciągłe praktykowanie tej mudry starość i śmierć są zniszczone. Staje się on adeptem i nie przepada nawet w pralaji.

10. JONIMUDRA

37-42. Siedząc w sidhasanie, zatkaj uszy kciukami, oczy palcami wskazującymi, nozdrza palcami środkowymi, górną wargę palcami serdecznymi, a dolną małymi palcami. Wciągnij pranawaju przy pomocy kakimudry (jak w zwrotce 86) i połącz go z apanawaju, kontemplując sześć czakr, w kolejności w jakiej występują. Niech mądry obudzi śpiącą boginię wężową Kundalini przez powtarzanie mantry hum i hansa i wznosząc Siakti (siłę kundalini) i dziwę (duszę), niech umieści je w tysiąclistnym lotosie. Będąc wypełniony Siakti i połączony z wielkim Siwą, niech myśli o różnych przyjemnościach i radościach. Niech kontempluje nad zjednoczeniem Siwy (ducha) i Siakti (siły lub energii) na tym świecie. Będąc przepełnionym błogością, niech urzeczywistni to, że jest on Brahmanem. Jonimudra jest wielce tajemna i trudna do osiągnięcia nawet przez dewów. Jesli się raz osiągnie doskonałość w tej praktyce, zaprawdę wchodzi się w samadhi.

Jej dobrodziejstwa

43-44. Przez praktykowanie tej mudry nie będzie się nigdy skalanym przez grzechy zabicia bramina, zabicia płodu, picia trunków, lub skalania łoża nauczyciela. Wszelkie grzechy zabójstwa i zepsucia niszczy ta mudra. Niech więc ją praktykuje, jeśli pragnie wyzwolenia.

11. WADŹRONIMUDRA

45. Połóż obie dłonie na ziemi, wznieś nogi do góry nie dotykając głową ziemi. Budzi to Siakti, daje długie życie i mądrzy nazywają to wadźroni.

Jej dobrodziejstwa

46-48. Jest to najwyższa z praktyk jogi, wiedzie do wyzwolenia i ta dobroczynna joga daje doskonałość joginowi. Dzięki tej jodze osiąga się bindusidhi (zatrzymanie nasienia), a gdy się uzyska tę siddhi, czego on nie może osiągnąć na tym świecie? Choćby się nurzał w różnorakiej rozpuście, jeśli praktykuje tę mudrę, zaprawdę osiąga się wszelką doskonałość.

12. SIAKTICIALANI

49. Wielka bogini Kundalini, energia Ja (jaźni), atmasiakti (siła duchowa), śpi w muladharze (kiszce prostej). Ma ona postać węża skręconego trzy i półkrotnie.

50. Dopóki ona śpi w ciele, dziwa jest jak nieokrzesane bydlę i prawdziwe poznanie nie ma miejsca, choćby praktykował dziesięć milionów jog.

51. Jak kluczem otwiera się drzwi, tak przez obudzenie kundalini hathajogą, otwarte są wrota Brahmana.

52. Obwinąwszy biodra kawałkiem materiału, oraz siedząc w ukrytym pokoju, niech praktykuje siakticialanę.

53. Materiał, którym ma się obwinąć winien być długi na łokieć, na cztery palce szeroki (trzy cale), miękki i delikatnie tkany. Przyczep ten materiał za pomocą katisutry (sznurka noszonego wokół bioder).

54-55. Natrzyj czoło popiołem, usiądź w postawie siddhasany i wciągaj pranawaju nozdrzami, silnie łącząc go z apaną. Kurcz kiszkę prostą powoli przy pomocy aświnimudry tak długo, aż waju nie wejdzie do suszumny i nie ujawni w niej swej obecności.

56. Powściągając w ten sposób tchnienie przy pomocy kumbhaki wąż Kundalini czując się duszony, budzi się i podnosi do brahmarandry.

57. Bez siakticialani jonimudra nie jest zupełna i doskonała. Najpierw nalezy przaktykować cialanę, później należy się nauczyć jonimudry.

58. O Ciandakapali! A zatem nauczyłem cię siaktocialani. Zachowaj je pieczołowicie i praktykuj codziennie.

Jej dobrodziejstwa

59. Ta mudra winna być starannie utrzymywana w tajemnicy. Niszczy ona starość i śmierć. Dlatego jogin pragnący doskonałości winien ją praktykować.

60. Jogin, który praktykuje to codziennie, zdobywa stopień adepta, osiąga wigrahasiddhi i wyleczony jest ze wszystkich chorób.

13. TADGIMUDRA

61. Siedząc w postawie pascimottana, wciągnij żołądek, czyniąc z niego zbiornik na wodę (dziuplę). Jest to tadagimudra (mudra-zbiornik) - niszczyciel starości i śmierci.

14. MANDUKIMUDRA

62. Zamknąwszy usta włóż koniec języka w podniebienie i smakuj powoli nektar (płynący z tysiąclistnego lotosu). Jest to mudra żabia.

Jej dobrodziejstwa

63. Ciało nigdy nie słabnie, nie starzeje się, a zachowuje wieczną młodość. Włosy nigdy nie zsiwieją u tego, kto praktykuje.

15. SIAMBHAWIMUDRA

64. Utkwiwszy wzrok między brwiami czuj się samoistny. To jest siambhawi, tajemne we wszystkich tantrach.

Jej dobrodziejstwa

65. Wtedy, pisma i purany są jak publiczne kobiety, ale ta siambhawi winna być strzeżona, jakby była damą z szanowanej rodziny.

66. Ten, kto zna tę siambawi jest Naraną, jest on Brahmą, Stwórcą.

67. Maheśwara powiedział: Zaprawdę, zaprawdę i jeszcze raz zaprawdę, ten kto zna siambhawi jest Brahmanem. Nie ma co do tego żadnej wątpliwości.

16-20 PAŃCIADHARANA
(Pięć dharanamudr)

68. Siambhawi zostało objaśnione. Posłuchaj teraz o pięciu dharanach. Nauczywszy się tych pięciu dharan, czego nie można osiągnąć na tym świecie?

69. Dzięki temu można w ludzkim ciele odwiedzać swargalokę i ponawiać te odwiedziny. Może się on udać dokąd tylko chce, tak szybko jak myśl, osiąga zdolność chodzenia po niebie. Tych i pięć dharan to parthwin (ziemia), ambhasin (woda), wajawin (powietrzna), agnejin (ogniowa) i akasin (eteryczna).

a. PARTHIWIN

70. Parthiwinattwa ma kolor aurypigmentu (żółty). Litera la jest jej tajnym symbolem, lub zalążkiem (bidzia). Jej forma jest czworobokiem, a Brahma jest jej zwierzchnim bóstwem. Umieść tę tattwę w sercu i przykuj tam przy pomocy kumbhaki pranawaju i cittę, przez okres pięciu ghatik (2 1/2 godziny). Nazywa się to adhodharana. Dzięki niej pokonuje się Ziemię i żaden ziemny element nie może wyrządzić mu krzywdy. Daje także stałość (nieruchomość).

Jej dobrodziejstwa

71. Ten, kto praktykuje tę dharanę staje się bodajże zwycięzcą śmierci. Chodzi on po ziemi jako adept.

b. AMBHASIN

72. Tattwa wody jest biała jak kwiat kundy lub muszli czy księżyca. Jej forma jest okrągła jak księżyc. Litera wa jest zalążkiem tego ambrozyjnego elementu, a Wisznu jest jego zwierzchnim bóstwem. Przy pomocy jogi wytwórz tattwę wody w sercu i przykuj tam pranę i czittę (świadomość), przez pięć ghatik (2 1/2 godziny) praktykując kumbhakę. Jest to dharana wodna. Niszczy ona wszelkie smutki. Woda nie może wyrządzić krzywdy temu, kto praktykuje tę dharanę.

Jej dobrodziejstwa

73-74. Ambhasin jest wielką mudrą. Jogin, który ją zna nie umrze nawet w najgłębszej wodzie. Winno to być trzymane w najgłębszej tajemnicy. Przez wyjawienie jej nie osiągnie się powodzenia. Zaprawdę, mówię ci zaprawdę.

c. AGNEJIN

75. Tattwa ognia mieści się w pępku. Jej forma jest trójkątna. Jej zalążkiem jest ra. Jej zwierzchnim bóstwem jest Rudra. Jest promienna jak słońce i jest dawcą powodzenia. Przykuj pranę wraz czittą do tej tattwy przez pięć ghatik (2 1/2 godziny). Nazywa się to dharaną ognia - niszczycielem strachu przed okropną śmiercią. Ogień nie może wyrządzić mu krzywdy.

Jej dobrodziejstwa

76. Jeśli praktykującego ją wrzuci się do palącego się ognia, dzięki tej mudrze pozostanie żywy i wolny od trwogi przed śmiercią.

d. WAJAWIN

77. Tattwa powietrza jest czarna jak czernidło do oczu (collirium). Jej zalążkiem jest litera ja , a Iśwara jest jej zwierzchnim bóstwem. Ta tattwa jest pęłna jakości sattwy. Przykuj pranę i czittę do tej tattwy przez pięć ghatik. Jest to wajawidharana. Dzięki niej praktykujący chodzi w powietrzu.

Jej dobrodziejstwa

78-79. Ta wielka mudra niszczy starość i śmierć. Praktykującego ją nie zabiją nigdy zakłócenia przestrzenne. Dzięki niej chodzi w powietrzu. Nie należy o niej nauczać niegodziwych lub pozbawionych wiary. Jeśli się to uczyni, powodzenie jest stracone. O Ciandi! Jest to szczera prawda.

e. AKASIDHARANA

80. Tattwa eteru ma barwę czystej wody morskiej. Ha jest jej zalążkiem. Jej zwierzchnim bóstwem jest Sadasiwa. Przykuj pranę wraz z czittą przez pięć ghatik do tej tattwy. Jest to dharana eteryczna. Otwiera ona bramy wyzwolenia.

Jej dobrodziejstwa

81. Ten, kto zna tą dharanę jest prawdziwym joginem. Śmierć nie zbliży się nigdy do niego, ani też nie przepadnie przy pralaji.

21. AŚWINIMUDRA

82. Zwieraj i rozluźniaj wielokrotnie otwór odbytnicy. Nazywa się to aświnimudrą. Budzi to Siakti (kundalini).

Jej dobrodziejstwa

83. Ta aświni jest wielką mudrą. Niszczy ona wszelkie schorzenia kiszki prostej. Daje siłę i żywotność. Zapobiega przedwczesnej śmierci.

22. PASINIMUDRA

84. Zarzuć obie nogi na szyję w kierunku pleców, łącząc je silnie jak pasię (pętlę). Nazywa się to pasinimudra. Budzi ona Siakti (kundalini).

Jej dobrodziejstwa

85. Ta wielka mudra daje siłę i jest odżywcza. Ci, którzy pragną powodzenia (w jodze) winni ją troskliwie praktykować.

23. KAKIMUDRA

86. Złóż wargi jak dziób kruka i pij powolutku (wciągaj) powietrze. Jest to kakimudra (mudra krucza) - niszczyciel wszelkich chorób.

Jej dobrodziejstwa

87. Kakimudra jest wielką mudrą, utrzymywaną za tajemną we wszystkich Tantrach. Dzięki niej uwalnia się od choroby jak kruk.

24. MATANGINIMUDRA

88-89. Stój w wodzie po szyję, wciągaj wodę nozdrzami, a wypuszczaj ustami. Następnie wciągaj wodę przez usta, a wypuszczaj nozdrzami. Powtórz to wielokrotnie. Nazywa się to mudrą słonia - niszczycielem starości i śmierci.

Jej dobrodziejstwa

90-91. W odosobnionym miejscu, wolnym od ludzkiej intruzji, winno się praktykować ze skupioną uwagą mudrę słonia. przez czynienie tego staje się on silny jak słoń. Gdziekolwiek by nie był, dzięki temu zabiegowi jogin doznaje wielkiej błogości. Dlatego tę mudrę należy praktykować bardzo pieczołowicie.

25. BHUDZIANGINIMUDRA

92. Wyciągnąwszy szyję nieco do przodu pij (wciągaj) powietrze przełykiem. Nazywa się to mudrą wężową - niszczyciel starości i śmierci.

Jej dobrodziejstwa

93. Mudra wężowa szybko niszczy choroby żołądka, szczególnie niestrawność, dyspepsję itp.

DOBRODZIEJSTWA MUDR

94. O Ciandakapali, podałem ci rozdział o mudrach. Są one ulubione przez joginów i niszczą starość i śmierć.

95. Nie powinno się o nich nauczać byle kogo, ani też osoby przewrotnej lub pozbawionej wiary. Należy je zachować tajemnicy. Są one trudne do osiągnięcia nawet przez dewów.

96. Tych mudr, które dają szczęśliwość i wyzwolenie należy nauczać osobę szczerą, spokojną i z uciszonym umysłem, która jest oddana swojemu nauczycielowi i pochodzi z dobrej rodziny.

97. Te mudry niszczą wszelkie choroby. Wzmagają ogień żołądkowy u tego, który je codziennie praktykuje.

98. Śmierć nie ma przystępu do niego, ani starość itp. Nie ma u niego strachu przed ogniem, wodą czy powietrzem.

99. Kaszel, astma, wydłużenie śledziony, trąd - którego jest dwadzieścia gatunków, zaprawdę niszczy praktyka tych mudr.

100. O Ciando! Co ci więcej powiem? Krótko mówiąc nie ma niczego na tym świecie, co by tak szybko dało powodzenie w jodze jak mudry.

koniec lekcji trzeciej

>>> Lekcja: 1  2  3  4  5  6  7
Jeśli podobał Ci się artykuł
dodaj do niego swój głos
Zobacz ranking najbardziej popularnych artykułów na naszej stronie
SZUKAJ na naszej stronie


OGŁOSZENIA
 
Poszukujemy TŁUMACZA
z języka polskiego na
CHIŃSKI
.
Prosimy o kontakt
na adres mailowy:
info@himalaya-tirtha.org

Poszukujemy TŁUMACZA
z języka polskiego na
HISZPAŃSKI
.
Prosimy
o kontakt na adres mailowy: 
sadadeva@yahoo.es
Tablica ogłoszeń
 
   
 

© 2005-2010 by Himalaya Tirtha Sangha.
Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów
zawartych na stronie bez zgody jej autorów jest ZABRONIONE.
Engine by CodaTeam

Kontakt: info@himalaya-tirtha.org


Firefox 3  Submit your website to 20 Search Engines - FREE with ineedhits!
 
strona zaprojektowana
i zarządzana na platformie
Apple Macintosh
komunikację oraz wymianę
danych z serwerem ftp
obsługuje TRANSMIT 3