Hatha Joga :: Biblioteka Hatha Jogi :: Asany :: Hatha Warsztaty
» Hatha Joga » Biblioteka Hatha Jogi » Hatha Yoga Pradîpikā » Część II

Follow us on:
UNIWERSYTET HIMALAYA
NAUKI MISTRZÓW
Ezoteryczny Uniwersytet
Duchowy HIMALAYA
Zapraszamy wszystkich chętnych do podjęcia duchowych studiów korespondencyjnych.
Po zarejestrowaniu będziesz otrzymywać dwa razy w tygodniu Duchowe Orędzie Himalajskich Mistrzów w postaci lekcji i wykładów.
Liczba studentów: 878
Zarejestruj się
Biblioteka Wiedzy Ezoterycznej - katalog
SATSANG on WEB
Himalaya Master - odpowiedzi na pytania Uczniów, Studentów
Zbiory nauk duchowych:
Sûtry: HRIDAYA (Apokryfy)
Udâny: PMH
Ćakramy
Tajemna Wiedza o Ćakramach - ośrodkach świadomości i duchowych mocy!
Jogasutra
Księga Jogi - Ryszi Patańdźali. Komentarze
Gematria
Mistyczna Numerologia
Kosmogram Gematryczny
Listy od Mistrza
Duchowe nauki i rady zawarte w listach od Himalaya Master do Uczniów
Gâthâ
Nauki wierszem, poematy i powiedzenia metryczne
Słownik
Himalaya Wiki
 
 


KSIĄŻKI, SKRYPTY, CD
PREZENTY DLA SPONSORÓW
Nowości:
Devanagari
praca zbiorowa
blok do ćwiczeń
kaligrafii sanskrytu
Czohanija 2008
Himalaya Tirtha Sangha
Pieśni duchowe, bhadżany, hymny wedyjskie, mantramy nagrane podczas Festiwalu Czohanija 2008.
Sukha Sutra
The Himalaya Master
Płyta CD, 42 afirmacje piosenki, które pomagają rozwinąć cechy bogactwa duchowego i materialnego.
Przekazy Mistrza Himalaya TOM 2
Himalaya Master
Perły Duchowej Wiedzy. Kolejne odpowiedzi na nurtujące pytania, porady i wskazóowki. Autor prostuje wiele zagmatwanych zagadnień z dziedziny Rozwoju Ducha, Jogi, Medytacji, Religii, Mistyki.
Aktualna lista prezentów
 
 
Licznik odwiedzin: 6555170
Ostatnia aktualizacja strony:
06-11-2022, 22:28

Wprowadzenie
Część I – Pariwradźaka
Część II Kiticzaka
Część III – Hamsah
Część IV – Paramahamsah

Praktykowanie Prānājāmy


1. Jogin, który udoskonalił się w Āsanach, powinien praktykować Prānājāmę według wskazówek Guru, powściągając zmysły i przestrzegając pożywnej i umiarkowanej diety.

2.
Kiedy oddech jest nieregularny, również umysł okazuje się niestały, jednak spokojny oddechdaje spokój umysłu i Jogin żyje długie lata. Trzeba zatem kontrolować oddychanie.

3.
Powiadają, że człowiek żyje dotąd, póki oddech przebywa w jego ciele. Kiedy oddech ustaje, człowiek umiera. Trzeba zatem praktykować Prānājāmę

4.
Jeśli Nādi pełne są nieczystości, oddech nie może wniknąć do Nādi-Suszumna. Nie osiąga się wtedy celu i nie dochodzi do Unmani-Awasthā.

5.
Kiedy wszystkie Nādi, które pełne jeszcze są nieczystości, zostaną oczyszczone, Jogin może z powodzeniem praktykować Prānājāmę.

6.
A zatem, należy praktykować Prānājāmę z umysłem czystym, w którym przeważają elementy Sattviki (Dobroci), aby Nādî-Suszumnę uwolnić od nieczystości.Oddychanie Naprzemienne (Vama-Krama)

7. W pozycji Padmāsana (Lotos) winien Jogin wdychać Prānę Idą, czyli przez lewe nozdrze i zatrzymać oddech, aby potem wydychać Pingalą, czyli prawym nozdrzem.

8.
Wdychając ponownie Prānę Pingalą, należy wykonać Kumbhakę (zatrzymanie), jak to opisano w księgach i wydychać powoli przez  Ida.

9.
Należy wykonywać Purakę (wdychanie) tym samym nozdrzem, co poprzednio Rećakę (wydychanie) i zatrzymując jak najdłużej oddech, należy wydychać powoli powietrze; nigdy w pośpiechu.

10.
Wdychaj Prānę Idą i wydychaj przez Pingalę. Ponownie wdychaj Pingalą, zatrzymując oddech jak najdłużej i wydychaj Idą. Jogin, który doskonali się w Jamach, praktykując Prānajamę przez lewe i prawe nozdrze, oczyści swoje Nādi nie dłużej jak w trzy miesiące.

11.
Należy wykonywać Kumbhakę (Zatrzymanie Oddychania) cztery razy dziennie: z samego rana, w południe, po południu i wieczorem, póki nie wzmoże się go do osiemdziesięciu.

12.
W pierwszym stadium ciało poci się, w drugim przenika je drżenie, w najwyższym stadium Prāna zmierza do Brahmarandhry. Tak należy praktykować Prānājāmę.

13.
Silnie wcieraj pot, który pokrył ciało. Daje to wytrzymałość i lekkość całego organizmu.

14.
W początkowych etapach należy spożywać posiłek lekki i wymieszany z mlekiem. Potem jednak nie trzeba już stosować takich ograniczeń.

15.
Podobnie jak stopniowo oswajamy lwy, słonie i tygrysy, tak samo musimy opanowywać Prānę. W przeciwnym razie zabija ona praktykującego.

16.
Dzięki praktykowaniu Prānājāmy, uwolnić się można od wszelkich chorób. Błędna praktyka Jogi czyni Jogina podatnym na wszelkie dolegliwości.

17.
Nieodpowiednia praktyka Prānājāmy, powoduje zakłócenie oddechu i jest przyczyną kaszlu, astmy, bólu głowy, oczu i uszu, a także innych dolegliwości.

18.
Należy ostrożnie pogłębiać wdech i podobnie wydech oraz uważnie zatrzymywać oddech. W taki sposób pozyskuje się Siddhi.

19.
Wyraźne oznaki świadczą o oczyszczeniu Nādi, a ciało staje się smukłe i lśniące.

20.
Kiedy Nādi zostaną oczyszczone, oddech zatrzymać można na dłuższy czas; pobudzany jest ogień żołądkowy; słyszy się Nādę i Jogin uzyskuje doskonałe zdrowie.Sześć Oczyszczających Rytuałów

21. Kiedy ciało jest słabowite i flegmatyczne, należy najpierw (przed Prānājāmą)  zastosować sześć zabiegów (Szatkarman, Szatkrijas).

22.
Tymi sześcioma zabiegami są: Dhauti, Vasti, Neti, Trātaka, Nauli i Kapālabhāti.

23.
Zabiegi te oczyszczają ciało i muszą być zachowane w tajemnicy, ponieważ dają cudowne wyniki. Są one wysoko cenione przez wielkich Joginów.

Dhauti-Krija

24. Weź  pasek tkaniny szeroki na 4 palce i długi na 15 piędzi i powoli połykaj, zgodnie ze wskazówkami Guru.

25.
Wyciągnij go na zewnątrz. Zwie się to Dhauti i leczy astmę, Plîham (czarną żółć-melancholia), trąd i inne choroby wywołane flegmą.

Vasti-Krija

26.
Usiądź w naczyniu z wodą, zanurzony po pępek, lokując ciało na podeszwach stóp, pośladkami na piętach. Wprowadź małą rurkę bambusową do odbytnicy.

27.
Następnie zwieraj odbytnicę, tłocząc wodę do środka i wymieszaj ją dobrze w żołądku; potem wydal na zewnątrz. Jest to Vasti (Lewatywa). Leczy Gulmę (zaburzenia trawienia) i Plîham, puchlinę wodną i inne dolegliwości powstające z nadmiaru gazów, żółci i flegmy.

28.
Jeżeli Vasti praktykuje się należycie, oczyszczone zostają Dhatu, Indrija i Antahkarana. Ciało staje się lśniące, wzmaga się siła trawienia i usunięte  wady organizmu

Neti-Krija

29. Do Jednego z otworów nosowych wprowadź cienką nić (taśmę), długą na dwanaście palców i wyciągnij ustami. Jest to Neti.

30.
Oczyszcza to mózg i wzmaga widzenie. Leczy też dolegliwości występujące powyżej ramion.

Trātaka-Krija

31. Mając umysł skoncentrowany, bez mrugania powiekami, unieruchom spojrzenie i wytrwaj dotąd, póki łzy nie napłyną do oczu. Guru zwą to Trātaka.

32.
Trātaka leczy wszelkie dolegliwości oczu. Tajemnicy tej również strzec należy jak skarbu.

Nauli-Krija

33. Z głową pochyloną do przodu należy przesuwać kiszki w lewo i w prawo. Siddhowie nazywają to Nauli.

34.
Nauli jest najważniejszą praktyką Hatha-Jogi. Zapobiega słabości ognia żołądkowego, wzmaga siłę trawienia, powoduje przyjemne doznania i usuwa wszelkie choroby.

Kapālabhāti-Krija

35. Wykonuj szybko Rećakę i Púrakę, naśladując działanie miechów kowalskich. Zwane to jest Kapālabhāti i usuwa wszelkie choroby flegmy.

36.
Następnie, uwolniwszy się od otyłości i flegmy, dzięki wykonywaniu sześciu przedstawionych powyżej ćwiczeń, łatwo już będzie praktykować Prānājāmę.Gadźekārani i Unmani-Avastha

37. Niektórzy nauczyciele (Aćarja) powiadają, że wszelkie nieczystości Nādi usuwane są dzięki Prānājāmie, nie wymagając żadnej innej praktyki.

38.
Zwierając odbytnicę, wznoś Apānę do gardła i zwymiotuj całą zawartość żołądka. Zabieg ten, dający stopniowo opanowanie Nādi-Ćakr, zwany jest Gadźekārani

39.
Brahman (Wszechduch, Absolut, Rzeczywistość, Duch Święty) i Aniołowie (Dewas, Bogowie), poświęcając się praktyce Prānājāmy, uwolnili się od lęku przed śmiercią. Trzeba zatem praktykować Prānājāmę.

40.
Kiedy oddech jest zatrzymany, umysł jest pewny i nieruchomy, zaś gdy spojrzenie skierowane jest do punktu pomiędzy brwiami, po cóż mamy obawiać się śmierci ?

41.
Kiedy Nādi-Ćakry oczyszczone zostają dzięki stałej praktyce Prānājāmy, oddech łatwo wnika do Suszumny.

42.
Umysł jest nieruchomy, gdy oddech przechodzi Suszumną. Taka stałość umysłu zwana jest Unmanî-Awastha. [Unmanî  to stałość lub skoncentrowanie świadomości].

43.
Dla osiągnięcia jej mędrcy (Dźńani, Ryszi) praktykują różne sposoby Kumbhaki. Dzięki tej praktyce pozyskuje się różne Siddhi.Siedem Rodzajów Kumbhaka

44. Jest siedem Kumbhak, a mianowicie: Surjabhedana, Udźdźājî (Ujjāyî), Sitkārî, Sîtalî, Bhrāmarî, Múrećā i Plāvinî.

45.
Po zakończeniu Púraki należy praktykować Dźālandhara-Bandhę. Po ukończeniu Kumbhaki i zaczynając Rećakę, trzeba praktykować Uddijāna-Bandhę.

46.
Ściskając gardło i odbytnicę, sprawia się, że oddech przebiega Suszumnę i pochłaniany jest do środka przez tylną część pępka (Nabhi).

47.
Zwierając odbytnicę ku górze i spychając Prānę od gardła w dół, Jogin przemienia się w szesnastoletniego młodzieńca i na zawsze uwalnia od starości.

Súryabhedana

48. Siedząc wygodnie, w łatwej (Sukha) Āsanie, winien Jogin wdychać powoli przez prawą Nādi, czyli Pingalę.

49.
Powinien wykonywać Kumbhakę, póki nie poczuje, że Prāna przenika całe jego ciało, od głowy do stóp. Potem powinien wydychać powoli przez prawe nozdrze.

50.
Ta Súrjabhedana-Kumbhaka musi być wykonywana wiele razy, ponieważ oczyszcza mózg i niszczy robaki jelitowe, usuwając dolegliwości spowodowane nadmiarem gazów.

Udźdźājî (Ujjājî)

51. Zamknąwszy usta, wdychaj powietrze przez nozdrza, póki powietrze szumiące nie wypełni przestrzeni pomiędzy gardłem i sercem (wdech górnoszczytowy).

52.
Wykonaj Kumbhakę jak poprzednio, wydychając przez lewe nozdrze. Zwie się to Udźdźājî; wykonuje się chodząc lub siedząc. Usuwa wszelkie dolegliwości Nādis oraz Dhātus (Siedmiu Powłok: skóra, mięso(mięśnie), krew, kości, szpik, tłuszcz, i nasienie) i leczy puchlinę wodną.

Sitkārî

53. Ułożywszy język pomiędzy wargami i wdychając ze świstem przez usta, należy wykonać Púrakę i następnie Rećakę nozdrzami. Nazywane to jest Sitkārî. Powtarzając to, przemieniasz się w drugiego anioła (boga) piękna.

54.
Ten kto tak czyni, budzi zachwyt kobiet i staje się zdolny do działania i niedziałania, nie odczuwa głodu, pragnienia, ani słabości.

55.
Dzięki tej praktyce osiąga siłę fizyczną i przewodzi Joginom; staje się wolnym od każdej szkody.

Sîtalî

56. Wysunąwszy język nieco poza wargi, powinien Jogin wdychać Prānę i po wykonaniu Kumbhaki, wydychać przez nozdrza.

57.
Kumbhaka ta, zwana Sîtalî, niszczy Gulmę, Pliham i inne dolegliwości, podobnie jak gorączkę, choroby żółci, głód, pragnienie i skutki jadu oraz ukąszeń wężów.Lecznicza Padmāsana i Prānājāma

58. Ułóż stopy na przeciwległych udach. Jest to Padmāsana. Usuwa wszelkie dolegliwości.

59.
W pozycji tej należy zamknąć usta, wydychając przez nozdrza, aż poczuje się ucisk w sercu, gardle i w mózgu.

60.
Potem należy wdychać, aż powietrze dotrze do serca, trzymając w tym czasie ciało i głowę wyprostowane.

61.
Ponownie należy wdychać i wydychać, jak zostało opisane powyżej. Powtarza się to wiele razy, podobnie, jak kowal, co porusza miechy. (Jest to Praćzardana).

62.
Należy utrzymać stały ruch Prāny w ciele. Kiedy się zmęczy, powinien wydychać przez prawe nozdrze.

63.
Kiedy powietrze szybko wypełnia żołądek (przeponę), należy ścisnąć nos kciukiem, palcem serdecznym i małym (prawej ręki).

64.
Po wykonaniu Kumbhaki według wskazań, należy wydychać przez lewe nozdrze. Usuwa to choroby spowodowane nadmiarem gazów, żółci, flegmy i wzmaga ogień trawienny w ciele.

65.
Podnosi to szybko Kundalini. Oczyszcza znacznie Nādî, sprawia przyjemność i jest najlepszą pomiędzy Kumbhakami. Usuwa flegmę, która znajduje się w gardle Suszumny.

66.
Bhastrika – Kumbhaka powinna być szczególnie praktykowana ponieważ umożliwia powietrzu przedostanie się przez trzy Granthi, które mocno tkwią w Suszumnie.Bhrāmarî, Múrća i Plāvinî

67. Wdychaj szybko, wydając dźwięk pszczoły. Wydychając potem i naśladując podobny dźwięk, wykonaj Kumbhakę. Wielcy Jogini odczuwają w sercu przy tej praktyce, nieopisane szczęście. Jest to Bhrāmarî.

68.
Po zakończeniu Púraki praktykuj Dźālandhara-Bandhę, wydychając powoli powietrze. Jest to Múrća-Kumbhaka, która prowadzi umysł do stanu całkowitego odrętwienia i sprawia przyjemność.

69.
Mając płuca całkowicie wypełnione powietrzem, aż się zupełnie rozszerzą, Jogin porusza się na powierzchni głębokich wód, niczym liść lotosu. Jest to Plāvinî.

70.
Są trzy odmiany Prānājāmy: Rećaka-Prānājāma, Púraka- Prānājāma  i Kumbhaka.

71.
Póki nie dojdzie się do Kewala-Kumbhaki, która polega na zatrzymaniu powietrza w Púrace i Rechace, należy praktykować Sahita-Kumbhakę.

72.
Ten rodzaj Prānājāmy zwie się Kevala-Kumbhaka.

73.
Kiedy Kumbhaka ta będzie ściągnięta bez żadnej Rećaki czy Púraki, nie ma nic takiego, czego nie osiągnąłby Jogin w trzech światach. Może on, dzięki tej Kumbhace, zatrzymać swój oddech tak długo, jak zechce.Doskonałość Hatha i Rādźa Jogi

74. Osiąga on stopień Rādźa-Jogi. Dzięki tej Kumbhace budzona jest Kundalini i gdy wznosi się ona, Suszumna uwolniona zostaje ze wszystkich przeszkód. Osiągaj tedy doskonałość w Hatha-Jodze.

75.
Nie można osiągnąć doskonałości w Rādźa-Jodze bez Hatha-Jogi i na odwrót. Należy więc praktykować obie, póki nie osiągnie się doskonałości w Rādźa-Jodze.

76.
Po zakończeniu Kumbhaki należy odsunąć umysł od wszelkich przedmiotów. Postępując tak, osiąga się stopień Rādźa-Jogina.

77.
Oznaki doskonałości w Hatha-Jodze są następujące: Ciało staje się długie i smukłe, głos przekonywujący, dźwięki wewnętrzne są doskonale słyszalne, oczy stają się jasne i pełne blasku, ciało uwalnia się od wszelkich dolegliwości, płyn nasienny jest skoncentrowany, ogień trawienny wzmożony i Nādi zostają oczyszczone.Wprowadzenie
Część I – Pariwradźaka
Część II Kiticzaka
Część III – Hamsah
Część IV – Paramahamsah
Jeśli podobał Ci się artykuł
dodaj do niego swój głos
Zobacz ranking najbardziej popularnych artykułów na naszej stronie
SZUKAJ na naszej stronie


OGŁOSZENIA
 
Poszukujemy TŁUMACZA
z języka polskiego na
CHIŃSKI
.
Prosimy o kontakt
na adres mailowy:
info@himalaya-tirtha.org

Poszukujemy TŁUMACZA
z języka polskiego na
HISZPAŃSKI
.
Prosimy
o kontakt na adres mailowy: 
sadadeva@yahoo.es
Tablica ogłoszeń
 
   
 

© 2005-2010 by Himalaya Tirtha Sangha.
Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów
zawartych na stronie bez zgody jej autorów jest ZABRONIONE.
Engine by CodaTeam

Kontakt: info@himalaya-tirtha.org


Firefox 3  Submit your website to 20 Search Engines - FREE with ineedhits!
 
strona zaprojektowana
i zarządzana na platformie
Apple Macintosh
komunikację oraz wymianę
danych z serwerem ftp
obsługuje TRANSMIT 3