Rad¿a Joga :: Biblioteka RadŸa Jogi :: Rad¿a Warsztaty
» Rad¿a Joga » Biblioteka RadŸa Jogi » Buddha Dhyana

Follow us on:
UNIWERSYTET HIMALAYA
NAUKI MISTRZÓW
Ezoteryczny Uniwersytet
Duchowy HIMALAYA
Zapraszamy wszystkich chętnych do podjęcia duchowych studiów korespondencyjnych.
Po zarejestrowaniu będziesz otrzymywać dwa razy w tygodniu Duchowe Orędzie Himalajskich Mistrzów w postaci lekcji i wykładów.
Liczba studentów: 878
Zarejestruj się
Biblioteka Wiedzy Ezoterycznej - katalog
SATSANG on WEB
Himalaya Master - odpowiedzi na pytania Uczniów, Studentów
Zbiory nauk duchowych:
Sûtry: HRIDAYA (Apokryfy)
Udâny: PMH
Æakramy
Tajemna Wiedza o Æakramach - oœrodkach œwiadomoœci i duchowych mocy!
Jogasutra
Ksiêga Jogi - Ryszi PatañdŸali. Komentarze
Gematria
Mistyczna Numerologia
Kosmogram Gematryczny
Listy od Mistrza
Duchowe nauki i rady zawarte w listach od Himalaya Master do Uczniów
Gâthâ
Nauki wierszem, poematy i powiedzenia metryczne
Słownik
Himalaya Wiki
 
 


KSI¥¯KI, SKRYPTY, CD
PREZENTY DLA SPONSORÓW
Nowoœci:
Devanagari
praca zbiorowa
blok do æwiczeñ
kaligrafii sanskrytu
Czohanija 2008
Himalaya Tirtha Sangha
Pieœni duchowe, bhad¿any, hymny wedyjskie, mantramy nagrane podczas Festiwalu Czohanija 2008.
Sukha Sutra
The Himalaya Master
P³yta CD, 42 afirmacje piosenki, które pomagaj¹ rozwin¹æ cechy bogactwa duchowego i materialnego.
Przekazy Mistrza Himalaya TOM 2
Himalaya Master
Per³y Duchowej Wiedzy. Kolejne odpowiedzi na nurtuj¹ce pytania, porady i wskazóowki. Autor prostuje wiele zagmatwanych zagadnieñ z dziedziny Rozwoju Ducha, Jogi, Medytacji, Religii, Mistyki.
Aktualna lista prezentów
 
 
Licznik odwiedzin: 6992795
Ostatnia aktualizacja strony:
06-11-2022, 22:28


Wielkim zainteresowaniem wszystkich otwartych, uduchowionych umys³ów ludzkich ciesz¹ siê dzisiaj nauki i praktyki duchowe, jakie g³osi³ Mêdrzec Siddharta Gautama Buddha (VII-VI w. p. e. ch.), oÅ“wiecony reformator panindyjskiej, pradawnej duchowoÅ“ci i religijnoÅ“ci. Jednak¿e pomimo wielkiego zainteresowania oryginaln¹, autentyczn¹ nauk¹ i praktyk¹ polecan¹ przez Å’rî Gautama Buddha, nie ma wielu t³umaczeñ prawdziwych nauk ani opisów oryginalnych æwiczeñ duchowej kontemplacji, jakich naucza³ sam ksi¹¿ê Siddharta Gautama. Imiê Buddha bardzo czêsto u¿ywane jest do wyg³aszania twierdzeñ i pogl¹dów, których sam Å’rî Gautama Buddha poleca³ gorliwie wystrzegaæ siê jako pogl¹dów b³êdnych i fa³szywych. DziÅ“ wielu zajmuj¹c siê zen, czy tybetañskimi buddyzmami powinno najpierw przeÅ“ledziæ dobrze ¿ycie Gautama Buddha, przestudiowaæ dok³adnie, jak i co praktykowa³ Mistrz Za³o¿yciel Buddhayāna (Pojazdu OÅ“wiecenia), aby móc poj¹æ chocia¿ podstawy tego, co w rzeczywistoÅ“ci jest buddyjsk¹ Drog¹ (Marga) ku Przebudzeniu. Istnieje wiele bardzo dobrej literatury zawieraj¹cej oryginalne mowy i kazania Å’rî Gautama Buddha, szczególnie w jêzyku Sanskrytu, których cz³owiek powinien dobrze siê nauczyæ i zrozumieæ, aby praktykowaæ we w³aÅ“ciwy sposób, z odpowiednim nastawieniem i we w³aÅ“ciwym kierunku, pojmuj¹c, do urzeczywistnienia czego d¹¿y³ Å’rî Buddha, bo nie by³ on ani ateist¹ ani te¿ bezbo¿nikiem, jak mniema mnóstwo oszo³omów i krêtaczy z imieniem Å’rî Siddhartha Buddha na ustach.

Idea³ Brahmana do którego zmierza³ Å’rî Gautama Buddha to niejako osobista w ciele i umyÅ“le urzeczywistniona Prawda, Mi³oϾ, Å’wiat³o i M¹droϾ wynik³a z przebudzenia siê w  Brahmanam,  a jest to Wszechduch i Wszech¿ycie, Duch Wszechrzeczy. Brahman to nieskoñczona inteligencja, energia, mi³oϾ i Å“wiat³o, a wiêcej rozum i Å“wiadomoϾ ca³ego WszechÅ“wiata! Buddhi to Rozum, Intuicja i Inteligencja Duchowa, jak¹ mo¿e osi¹gn¹æ ludzka istota, która uczy siê w³aÅ“ciwych pogl¹dów, praktykuje we w³aÅ“ciwy sposób, dzia³a w ¿yciu we w³aÅ“ciwy sposób, zgodnie z zasadami i prawami WszechÅ“wiata, w istocie Brahmana, czyli Ducha WszechÅ“wiata, który chrzeÅ“cijañstwo nazywa Duchem, a raczej Dusz¹ Å’wiêt¹, Czyst¹. Brahmana jest t¹ pierwotnie Czyst¹ Dusz¹, JaŸni¹, Å’wiadomoÅ“ci¹, do której zmierza ka¿dy prawdziwie praktykuj¹cy w odpowiedni i ¿arliwy sposób. Å’rî Gautama Buddha poleca³ bardzo skupione siedzenie i wtapianie siê w Brahmana, który osi¹galny jest poza i ponad osobistymi myÅ“lami i prze¿yciami, jako ¿e Wszechduch jest istnieniem ponadosobowym. Å’rî Gautama Buddha osi¹gn¹³ Przebudzenie, OÅ“wiecenie (Buddhi) dziêki d³ugotrwa³emu kontemplowaniu tak dŸwiêku, jak i znaku sylaby OM, znanego jako Prañawah. Jest to absolutna podstawa wszelkiej buddyjskiej praktyki, wszelkich g³êbokich, medytacyjnych æwiczeñ, aczkolwiek wspó³czeÅ“nie rzadko mo¿na spotkaæ osoby, które siedz¹ w porz¹dnej, wyprostowanej postawie kontemplacyjnej, dbaj¹ o wyregulowanie i pog³êbianie oddechu, a przedmiotem ich skupiania jest OM, tak jako dŸwiêk jak i jako symbol, znak wyobra¿ony jako namalowany bia³ym promieniem Å’wiat³a Ducha, Brahmana. Reformacja Å’rî Gautama Buddha polega³a na przeniesieniu emfazy z pospiesznie wykonywanych, a przez to pró¿nych rytua³ów na intensywn¹ osobist¹ praktykê, ¿arliwe d¹¿enie do poznania tego, co jest BoskoÅ“ci¹, Wszechduchem ukrytym za ca³ym stworzeniem poza i ponad myÅ“leniem personalnym, ksobnym, poza osobistymi emocjami i prze¿yciami. Brahman to Å’wiat³o Ducha Wszechrzeczy, podstawa wszystkiego, a przybli¿enie siê do poznania Brahmana przez kontemplacjê OM by³o podstawow¹ praktyk¹ Å’rî Gautama Buddha czynion¹ regularnie, przynajmniej rano i wieczorem przez okres medytacyjno-modlitewnej rundy zwanej Muhurt¹. Jest to jedna trzydziesta doby i trwa dok³adnie 48 minut, pochodz¹c z pradawnych czasów, a przecie¿ rewolucja duchowa Å’rî Gautama Buddha by³a nawrotem ku dawnej M¹droÅ“ci.

Nauka i praktyka Å’rî Gautama Buddha nie eliminowa³a myÅ“lenia, ale ukierunkowywa³a myÅ“lenie, szczególnie ku czterem Wielkim Duchowym Cnotom (Brahmā-Vihara) znanym jako MAITRΠ (PrzyjaŸñ, ¯yczliwoϾ), KARUÑA (Wspó³czucie, Mi³osierdzie, DobroczynnoϾ), MUDITA (RadoϾ, Zachwyt, ZacnoϾ), UPEKSZA (Spokój, Tolerancja, ObojêtnoϾ). Te cztery wielkie si³y moralne stanowi³y dziedzictwo kultury wedyjskiej i aryjskiej, a Å’rî Gautama Buddha nieustannie poleca³ ich zg³êbianie, zrozumienie i wcielanie  w codzienne ¿ycie, o czym kap³ani w czasie jego ¿ycia zapominali. Uczniowie i wielbiciele nauk Å’rî Gautama Buddha wielce omawiali i czêsto przypominali, ¿e kultywowanie czterech Brahmā-Vihara, Duchowych Cnót, po prostu Oczyszcza Å’wiadomoϾ, aby ludzka istota by³a gotowa ku Przebudzeniu. Te cztery cnoty s¹ podstaw¹ dla OÅ“wieconej Natury Bodhisattwów, którzy s¹ przebudzon¹ Dobroci¹ i Prawd¹, UcieleÅ“nieniami Prawdy i Dobra Ducha. Nacisk Å’rî Gautama Buddha na praktyki wychodz¹ce poza i ponad personifikacje istot niebiañskich wynika z faktu zapomnienia w owych czasach tej istotnej czêœci pracy w ludzkim d¹¿eniu ku wy¿szemu, ale nie oznacza wcale negacji dla osobowych form Niebian, Anio³ów (Deva) czy Boga w ogólnoÅ“ci. Å’rî Gautama Buddha stara³ siê przypomnieæ to wszystko co istotne, wspólne i duchowe dla zwolenników rozlicznych drobnych kultów i dró¿ek, aby nast¹pi³o wiêksze zrozumienie, pojednanie i braterstwo czynnie kultywowane w codziennym ¿yciu.

Wiele pojêæ zosta³o przet³umaczonych na jêzyk chiñski, japoñski czy palijski, ale pierwotnym jêzykiem nauczania Mêdrca Å’rî Gautama Buddha by³ tradycyjny jêzyk Sanskrytu, choæ narodowym jêzykiem Å’rî Buddha by³a Uddhiyana. Buddyjskie, bardzo popularne Siedzenie (jap. Zazen) to po prostu Āsana, rozumiane zawsze jako Siad Medytacyjny, skrzy¿ny lub klêczny, od zawsze u¿ywany przez Mêdrców, Joginów i Cudotwórców dawnej Wielkiej Bhārata, czyli Indii. Praktyka medytacyjna, kontemplacyjna (jap. Zenna) to po prostu DHYĀNA, co oznacza p³yniêcie, zmierzanie ku Ÿród³u wszelkiego ¿ycia i doskonale odnosi siê do Wielkiego Ducha, Brahmana, ku któremu doskonale p³yn¹³ Å’rî Gautama Buddha, s³awi¹c i polecaj¹c skupianie w OM, a tak¿e recytowanie i Å“piewanie OM, oraz tradycyjnych acz zapomnianych w Jego czasie fraz rozpoczynaj¹cych siê od OM, zwanych Mantramami! Dhyāna to nie tylko rodzaj skupienia i odczuwania ale bardziej ¿ycie w duchowej praktyce, wype³nianie æwiczeñ ci¹gle w tym samym miejscu, ¿ycie w Å’wietle (DHÎ) bo DHÎ oznacza Å’wiat³o, a YĀNA oznacza Pojazd, Wóz wiod¹cy do celu. Aby zrealizowaæ Buddhi, niew¹tpliwie Dhyāna (Dhî + yāna) jest konieczna, a skupianie w poszukiwaniu Å’wiat³a Brahmana, Å’wiat³a WszechÅ“wiata, Å’wiat³a, które jest podstaw¹ i Ÿród³em wszelkiego Stworzenia, Æaitany¹, jest metod¹!

Å’rî Gautama Buddha wymaga³ od praktykuj¹cych, szczególnie od Bhikshu, czyli poÅ“wiêconych mnichów noszenia ¿ó³tych szat d³ugich do ziemi, a kolor ¿ó³ty zalecony by³ do noszenia  z uwagi na to, ¿e u³atwia uczenie siê i zdobywanie g³êbokiej wiedzy w inteligentny sposób, a tak¿e jako pomoc  w rodzaju ochrony przed z³ymi i negatywnymi myÅ“lami, emocjami i z³ymi duchami, jakie z³oÅ“liwi przeciwnicy nasy³ali na Sanghê, czyli Wspólnotê czy Zbór, aby j¹ rozproszyæ. JeÅ“li szukamy autentycznej szko³y buddyjskiej, to jasna ¿ó³ta szata na pewno jest oznak¹ trzymania siê autentycznych wymagañ danych jako Regu³a Praktyki dla Wspólnoty Uczniów, nawet jak z ¿ó³tej szaty, ledwie ¿ó³te, symboliczne czapeczki pozosta³y w Tybecie! Ponad 400 lat minê³o od wejÅ“cia Å’rî Gautama Buddha w Å’wiat³o Wyzwolenia, a nakaz noszenia ¿ó³tych szat zacz¹³ byæ ignorowany przez tych, którym po pierwsze nie chcia³o praæ siê swoich szat, a po drugie wÅ“ród tych, którzy wêdruj¹c do krajów innych ni¿ Indie, gdzie siê od pocz¹tku buddyjska szko³a rozwija³a, chcieli siê inkulturowaæ i przystosowaæ do otoczenia nosz¹c zwyczajowe, czêsto ciemne i szarobure szatki. Niestety by³ to te¿ pocz¹tek powstania odchy³ów i wypaczeñ, który zdeformowa³ wznios³¹ i górnolotn¹ szko³ê myÅ“li duchowej oraz intensywnej praktyki. Reformacja Å’rî Gautama Buddha rozpoczê³a siê u podnó¿y Dachu Å’wiata, u podnó¿a gór Himālāya, które stoj¹ w obszarze pó³nocnej Indii, Tybetu, Nepalu, Bhutanu, Sikkimu, Kaszmiru i Hindukszu, a sam Å’rî Gautama Buddha by³ i jest przez spo³eczeñstwo Indii i wedyjskiej kultury uwa¿any za kolejne wcielenie Å’rî Vishņu (Wisznu), gdy¿ VISHŅU to postaæ ³askawego i dobrotliwego Zbawcy, Wybawiciela, dobrotliwego Nauczyciela Duchowego. Samo rodowe imiê Gautama Buddha pokazuje nie tyle królewskie pochodzenie ale istotn¹ przynale¿noϾ do duchowej i królewskiej tradycji ezoterycznej okreÅ“lonej mianem Siddha-Tantra, gdy¿ Siddhārtha, to ktoÅ“ kto jest uczniem szko³y Siddha, linii cudotwórców i magów, a tak¿e osi¹gn¹³ Ārtha, czyli ¿yciowe powodzenie. Linia królewskich Siddhów zawsze u¿ywa³a w swoim Zakonie imiona rozpoczynaj¹ce siê od „Siddha-...” takie w³aÅ“nie jak Siddhārtha i nie jest to ani przypadek ani ¿aden zbieg okolicznoÅ“ci, w³aÅ“nie z ascetami ze szko³y ezoterycznej Siddhayāna zdobywa³ Å’rî Gautama Buddha szlify w wiedzy i praktyce, acz dokona³ wybitnej reformy tak Zakonu, jak i w ogóle myÅ“li duchowo-religijnej szerzonej w czasach w których ¿y³ i dzia³a³ na Ziemi. Å’rî Gautama zaprowadzi³ te¿ rygorystyczny porz¹dek siedzenia w czasie medytacyjnych zgromadzeñ polegaj¹cy na  siedzeniu w równych liniach i rzêdach na ogólnych zasadach piêkna oraz geometrycznej symetrii, co bardzo pomaga w praktyce, jak od zawsze uczy³a Vāstu-Tantra (póŸniejsze Feng Szui w Chinach). Oprócz ¿ó³tej szaty i regularnej formy siedzenia w zgromadzeniu Å’rî Buddha, zaleca³ ezoteryczne spotkania praktykuj¹cych Å“wieckich i zakonnych dok³adnie w wieczór poprzedzaj¹cy NÓW oraz PE£NIÊ Ksiê¿yca, a tak¿e w tych dniach na najlepiej ca³odobowe studiowanie nauk i wspólne praktykowanie. Stosowanie siê do tego rytmu spotkañ i praktykowania jest niew¹tpliwie cech¹ buddyjskiej szko³y, gdy¿ ten rytm od pocz¹tku dobrze znany jako UPAWASATHA opisywany i zalecany jest we wszystkich wczesnych Ÿród³ach jako Czysta Nauka Å’rî Gautama. Rytm zgromadzeñ poÅ“wiêconych, inicjowanych Uczniów to rytm po³owy obiegu Ksiê¿yca, rytm spotkañ w NÓW (Amavasya) i rytm spotkañ w PE£NIE (Purnima), ¿ycie w duchowej harmonii z rytmem ksiê¿ycowych faz miesi¹ca. Wieczór poprzedzaj¹cy Nów oraz Pe³niê Ksiê¿yca by³ uroczystym rozpoczêciem praktyki i intensywnego studiowania, powtarzania Å“lubowañ i przykazañ moralnych zaleconych przez Å’rî Gautama Buddha, Ksiêcia poÅ“ród Siddhów, a nie tylko proroka i reformatora zrodzonego z ksi¹¿êcego rodu! Mêdrzec Gautama Buddha, emanacja, Awatāra Wiszñu, Wyzwoliciela i zbawiciela ludzkoÅ“ci, dba³a te¿ o to, aby miejsca s³u¿¹ce praktyce duchowej medytacji budowane by³y wedle odwiecznych zasad, czyli Å“ciany pomieszczeñ musz¹ wskazywaæ kardynalne strony Å“wiata bez specjalnych od tej regu³y odchy³ów!

Gruntowna i szeroka wiedza duchowa (Prajñā) uzyskiwana ze Ÿród³a, jakim jest OÅ“wiecona, duchowo Przebudzona istota, to istotna oznaka ca³ej buddyjskiej tradycji opartej na dociekaniu, ale bez fanatyzowania czy popadania w skrajne pogl¹dy. Zawsze  trzymano siê w przekazie oÅ“wiecaj¹cej wiedzy zwanej Prajñā (PradŸnia) pewnych zasadniczych filarów i niezmiennych, istotnych pojêæ, które po dziÅ“ dzieñ podawane s¹ w autentycznym jêzyku przekazu jakim zawsze by³ wedyjski Sanskryt. Oznaki Prajña-Paramita by³y od pocz¹tku podstawowymi, uznawanymi oznakami duchowego wgl¹du i oÅ“wieconego rozumienia, a s¹ to oznaki wewnêtrznej m¹droÅ“ci p³yn¹cej ze Å’wiat³a Wszechrzeczy, z Brahmana, o którem powiada siê, i¿ jest Bezimienny, Nieskoñczony, a zatem nie podlega personifikacji ani jednostkowemu uosobowieniu tak jak rozliczne Anio³y, Bóstwa znane jako Devas (Bogowie, Anio³y) i Devîs (Boginie, Anielice), których kultowi buddyjska tradycja nie przeszkadza³a, ale te¿ nie uwa¿a³a za najwa¿niejsze, k³ad¹c nacisk na praktyczn¹ realizacjê i uÅ“wiadamianie Wszechducha, Brahmana, Prawibracji i PraÅ“wiat³a ukrytego za wszystkimi istotami i rzeczami, jakie istniej¹. Istotn¹ cech¹ buddyjskiej Drogi, jest fakt, ¿e OÅ“wiecenie, M¹droϾ p³ynie w przekazie duchowym z Mistrza OÅ“wieconego na jego wiernego Ucznia  i generalnie nie zdarza siê ¿adne samoistne OÅ“wiecenie bez solidnej nauki i treningu, co jest istotn¹ czêœci¹ buddyjskiej autentycznej Å’cie¿ki. Wszelkie praktykowanie bez pomocy i kontroli Mistrza OÅ“wieconego jest wysi³kiem bezsensownym, podobnie jak praktykowanie bez ³¹cznoÅ“ci i harmonii z Sangh¹, ze zgromadzeniem Uczniów Mistrza, który jest ¿yj¹cym Buddh¹, a Å“ciÅ“lej Arhatem lub Bodhisattw¹! Ci, którzy nie poddaj¹ siê treningowi i weryfikacji starszych Uczniów oraz oÅ“wieconych Nauczycieli s¹ jedynie oszustami, którzy nie maj¹ ¿adnego zwi¹zku z lini¹ nauczania prowadzon¹ przez OÅ“wieconych Mistrzów Dharmy, bo Dharma podlega ustnemu przekazowi. Nauczyciel uczy, ale i bada gruntownie czy Uczeñ uczy siê i rozumie we w³aÅ“ciwy sposób, czy nie popada w b³êdne i fa³szywe pogl¹dy, a tak¿e czy praktykuje i czyni w³aÅ“ciwe postêpy. Bez tej pomocy i nadzoru Mistrza nie ma mowy o praktykowaniu buddyjskiej kontemplacji czy medytacji.

Buddha Gautama jako Mistrzów wyuczy³ 16 swoich Āæāryas, Wys³anników Aposto³ów, Emisariuszy zdolnych do w³aÅ“ciwego nauczania i badania postêpów nowicjuszy, a w niespe³na rok po fizycznym odejÅ“ciu grono Āæāryas wzros³o do oko³o 500 Arhatów, których rozpoznawano jako Doskona³ych Mistrzów OÅ“wieconej M¹droÅ“ci i takich trzeba szukaæ, aby trzymaæ w³aÅ“ciwy kierunek. W oryginale Āæārya (tyb. LAMA) to przebudzony duchowo Nauczyciel Prawdy, przy tym wyró¿nia siê przynajmniej 8-10 stopni czy rodzajów umiejêtnoÅ“ci jakie Āæārya musi rozwin¹æ aby osi¹gn¹æ stopieñ Arhata, Doskona³ego Mistrza. Jak pokazuje przyk³ad jednego z wybitnych oÅ“wieconych Uczniów Å’rî Gautama Buddha o piêknym imieniu Ānanda, rekomendowana by³a pamiêciowa znajomoϾ Nauk Buddha, a w³aÅ“nie Ānanda ws³awi³ siê tym, ¿e wszystkie kazania i przemowy oraz instrukcje praktyk, jakie wyg³osi³ Mistrz Buddha zna³ na pamiêæ i recytowa³ z pamiêci. Utrwalanie pamiêciowe nauki pomaga j¹ zawsze mieæ ze sob¹, a wiadomo, ¿e po Å“mierci zabieramy ze sob¹ w dalsz¹ podró¿ tylko to, czego trwale siê nauczyliÅ“my i co odbi³o siê w pamiêci. BuddyÅ“ci zawsze s³ynêli z recytowania pamiêciowego d³ugich Sūtr i Traktatów. OczywiÅ“cie wyuczone teksty niew¹tpliwie trzeba jeszcze zrozumieæ oraz stosowaæ naukê w ¿yciu, ale jest to o wiele ³atwiejsze, kiedy siê naukê dok³adnie pamiêta, a tak¿e nosi ¿ó³t¹ szatê sprzyjaj¹c¹ inteligencji i m¹droÅ“ci. S³owo Ānanda oznacza B³ogoϾ i Szczêœcie, a Uczeñ Ānanda jest po dziÅ“ dzieñ uosobieniem symbolu Szczêœcia z powodu znajomoÅ“ci Boskiej Wiedzy. Rozwój periodów wzrostu i upadku buddyjskiej nauki, sam Å’rî Gautama Buddha przewidzia³ na okres 5 tysiêcy lat po swoim odejÅ“ciu z fizycznego cia³a, a szczegó³owo ca³a ta Å’îla-Kāla podzielona jest na okresy po 500 lat, które zosta³y w proroctwach Mistrza Buddha dok³adnie scharakteryzowane i opisane!
 
Å’rî Gautama Buddha nie tylko wiele razy skutecznie prorokowa³, ale te¿ czêsto uzdrawia³ i uczy³ swoich uczniów sztuki duchowego Uzdrawiania. Nak³adanie r¹k w celu uzdrawiania ludzi oraz zwyczaj prorokowania pochodz¹cy od Uczniów Å’rî Gautama Buddha szeroko siê rozpowszechni³ i wp³yn¹³ nawet na przysz³y kszta³t helleñskiego chrzeÅ“cijañstwa, gdy¿ Uczniowie Å’rî Gautama Buddha znani byli w Grecji jako Therapeutos, Ruch Uzdrawiania i Terapii Duszy! Opanowanie TRIPIÞAKA, Trzech Zbiorów, Koszy oryginalnych Nauk Buddha, jest absolutn¹ podstaw¹ dla zrozumienia przekazu buddyjskiego. Gdzie siê tego¿ Ÿród³a nie studiuje od pocz¹tku w procesie ustnego przekazu i z mo¿liwoÅ“ci¹ czytania, tam mo¿na podejrzewaæ pseudobuddyjsk¹ fikcjê, jaka czêsto zdobywa wielk¹ popularnoϾ w przyzwyczajonym do fa³szu Zachodzie. Å’rî Gautama Buddha by³ Å“cis³ym wegetarianinem, absolutnie zaleca³ wstrzymanie siê od zabijania i spo¿ywania zwierz¹t, nie ma zatem buddyzmu bez wegetarianizmu. Praktykowano zarówno w sposób Å“wiecki (Upāsaka) jak i klasztorny (Bhikshu) poprzez przyjêcie Å“lubów mnisich i ¿ycie w klasztorach. Szko³y buddyjskie bez klasztorów, jak i takie gdzie brak Å“wieckich praktykuj¹cych, to wynaturzone dziwol¹gi. Umiarkowana asceza Å’rodkowej Drogi, to okresowe, krótkie posty, a tak¿e utrzymywanie trzeŸwoÅ“ci umys³u na co dzieñ, co wyklucza toksyczne, zaburzaj¹ce Å“wiadomoϾ u¿ywki jak alkohol, tytoñ, opium i inne dragi. Fa³szerze i oszuÅ“ci degraduj¹cy buddyjsk¹ duchowoϾ s¹ bardzo ³atwi do rozpoznania bo Uczniowie Å’rî Gautama Buddha nie tylko chodz¹ w ¿ó³tych szatach, ale i s¹ Å“cis³ymi wegetarianami oraz antynarkotykowymi abstynentami! Praktyczna czystoϾ ¿ycia i prawoϾ (Å’îla), praktyki skupiania w Å’wietle (Samādhi) oraz osi¹ganie i rozwijanie OÅ“wieconej M¹droÅ“ci (Prajñā) to trzy podstawy rzeczywistej buddyjskiej drogi, nauki i praktyki u OÅ“wieconego Āæārja (Nauczyciela), który zdolnym jest przewodziæ Wspólnocie w charakterze Guru, Mistrza Przewodnika Duchowego.

Niech wszyscy Arhaci i Bodhisattwowie maj¹ Ciebie w Opiece! Hūm!

The Himalaya Master
Jeœli podoba³ Ci siê artyku³
dodaj do niego swój g³os
6
Zobacz ranking najbardziej popularnych artyku³ów na naszej stronie
SZUKAJ na naszej stronie


OGŁOSZENIA
 
Poszukujemy T£UMACZA
z jêzyka polskiego na
CHIÑSKI
.
Prosimy o kontakt
na adres mailowy:
info@himalaya-tirtha.org

Poszukujemy T£UMACZA
z jêzyka polskiego na
HISZPAÑSKI
.
Prosimy
o kontakt na adres mailowy: 
sadadeva@yahoo.es
Tablica og³oszeñ
 
   
 

© 2005-2010 by Himalaya Tirtha Sangha.
Wszystkie prawa zastrze¿one. Wykorzystywanie materia³ów
zawartych na stronie bez zgody jej autorów jest ZABRONIONE.
Engine by CodaTeam

Kontakt: info@himalaya-tirtha.org


Firefox 3  Submit your website to 20 Search Engines - FREE with ineedhits!
 
strona zaprojektowana
i zarządzana na platformie
Apple Macintosh
komunikację oraz wymianę
danych z serwerem ftp
obs³uguje TRANSMIT 3