HTS :: O nas ... :: News :: The Himalaya Master :: Biblioteka :: Uniwersytet Himalaya :: Galeria
Multimedia :: Podcast :: Złoty Brzask :: Warsztaty :: Zajęcia cykliczne :: Kalendarz Ezoteryczny
Prezenty dla sponsorów :: Tablica Ogłoszeń :: Linki :: Kontakt :: Wpłać dotację :: Mapa Strony
» HTS » Uniwersytet Himalaya » Jogasutra » Jogasutra. Lekcja Druga, Werset I.2

Follow us on:
UNIWERSYTET HIMALAYA
NAUKI MISTRZÓW
Ezoteryczny Uniwersytet
Duchowy HIMALAYA
Zapraszamy wszystkich chętnych do podjęcia duchowych studiów korespondencyjnych.
Po zarejestrowaniu będziesz otrzymywać dwa razy w tygodniu Duchowe Orędzie Himalajskich Mistrzów w postaci lekcji i wykładów.
Liczba studentów: 878
Zarejestruj się
Biblioteka Wiedzy Ezoterycznej - katalog
SATSANG on WEB
Himalaya Master - odpowiedzi na pytania Uczniów, Studentów
Zbiory nauk duchowych:
Sûtry: HRIDAYA (Apokryfy)
Udâny: PMH
Ćakramy
Tajemna Wiedza o Ćakramach - ośrodkach świadomości i duchowych mocy!
Jogasutra
Księga Jogi - Ryszi Patańdźali. Komentarze
Gematria
Mistyczna Numerologia
Kosmogram Gematryczny
Listy od Mistrza
Duchowe nauki i rady zawarte w listach od Himalaya Master do Uczniów
Gâthâ
Nauki wierszem, poematy i powiedzenia metryczne
Słownik
Himalaya Wiki
 
 


KSIĄŻKI, SKRYPTY, CD
PREZENTY DLA SPONSORÓW
Nowości:
Devanagari
praca zbiorowa
blok do ćwiczeń
kaligrafii sanskrytu
Czohanija 2008
Himalaya Tirtha Sangha
Pieśni duchowe, bhadżany, hymny wedyjskie, mantramy nagrane podczas Festiwalu Czohanija 2008.
Sukha Sutra
The Himalaya Master
Płyta CD, 42 afirmacje piosenki, które pomagają rozwinąć cechy bogactwa duchowego i materialnego.
Przekazy Mistrza Himalaya TOM 2
Himalaya Master
Perły Duchowej Wiedzy. Kolejne odpowiedzi na nurtujące pytania, porady i wskazóowki. Autor prostuje wiele zagmatwanych zagadnień z dziedziny Rozwoju Ducha, Jogi, Medytacji, Religii, Mistyki.
Aktualna lista prezentów
 
 
Licznik odwiedzin: 6484029
Ostatnia aktualizacja strony:
06-11-2022, 22:28
Jogasutra - Księga Jogi:
Lekcja Druga, Werset I.2


YÔGAŚ ĆITTAVRTTINĪRODHAH!

1. Druga lekcja Jogi wyjaśnia, co jest nazywane Jogą, jaki to rodzaj treningu, co jest przedmiotem zainteresowania, na unikanie i eliminowanie czego kładzie się nacisk. Nirodhah to powściąganie, eliminowanie, nierodzenie czy niepowstawanie, które odnosi sie do Vrtti, które są wszelkim negatywnym, szkodliwym i demonicznym naruszeniem świadomości, Ćitta! Świadomość obejmuje aktywności ciała, mowy, zmysłów, organów działania, myśli i emocji z naciskiem na wszelkie stany przeżyć myślowo-emocjonalnych. Jogi szukamy bardziej tam, gdzie naucza się i praktykuje, jak sobie radzić ze wszelkimi zakłócającymi funkcjonowanie wytworami umysłu w najszerszym jego pojęciu bo Vrtti to wszystko, co osłabia skupienie i zakłóca intuicyjną odbiorczość, uniemożliwia rozumny tok myślenia, wiedzie do konfabulacji, zmyślania czy fałszowania odbioru rzeczywistości. Ćittam jest jak czyste zwierciadło umysłu wiernie i dokładnie ukazujące rzeczywistość bez zakłócania percepcji przez uprzedzenia, fobie, obawy czy antypatie. Jogą jest oswobodzenie świadomości ze wszelkich zakłócających wnętrze przeżyć, wrażeń zjawiskowych, powściągnięcie negatywności, aż do stanu ich niewytwarzania, nierodzenia. Osiąganie umiejętnosci w jodze wszelkiej to opanowanie stanu czystości czy wolności od produkowania powtarzających się skojarzeń, uprzedzeń, antypatii, powątpiewań na rzecz zdolności odbierania rzeczywistości taką jaką jest, bez zniekształceń. Brak nauk i praktyk w tej materii świadczy o braku celu i sensu w podejściu do praktykowania jogi, generalnie o nieuctwie i braku podstaw. Ćittam, Świadomość, to sama czysta, odbiorcza uważność, percepcja tego, co jest bez wewnętrznego komentarza i bez fal emocjonalizmu, jaki towarzyszy ludziom zdominowanym przez astralne reakcje lęku, smutku, fobii, złości, chciwości czy lubieżnej pożądliwości na czym akurat zdolności zwierciadła, dobrze się testuje. Osoby doznające trwogi czy paraliżu lękowego o charakterze fobii na pewno nie są umocnione, osadzone w jodze, acz wskazany jest dla nich intensywny trening, aż do skutków w postaci uwolnienia od swego zniewalajacego Vrtti!


2. Istotne jest pochodzenie, geneza pojęcia Vrtti, aby głębiej zrozumieć od czego jogin się powstrzymuje, czego nie wytwarza w swej świadomości ani nie przyjmuje od innych umysłów, ażeby nie zatruć swojego własnego wnętrza! Vrtti to w tradycji kultury duchowej Orientu produkty jednego z najstraszliwszych mitycznych demonów, ucieleśnień zła i wroga duchowości, jakim jest Vrtra pokonany w mitologicznych opisach przez boskiego niebianina, anioła INDRA-Deva, uosobienie duchowej Mocy! Cóż może wytwarzać demon Vrtra oprócz senności napadowej w czasie medytacji, niechęci do chodzenia na zajecia Jogi do jakiegoś Guru/h czy Bractwa albo strachu przed wewnętrzną przemianą umysłu? Jeśli przestudiować mitologiczne opisy, w jaki sposób legiony demonów pod wodzą Vrtra asura atakują niebiosa i Indrę, króla aniołów, dewów będących strażnikami raju i opiekunami sił dobra, to łatwo można zrozumieć, że toksyczny jad vrtti można znaleźć na ustach wszystkich, którzy opętani przez demony Vrtrowe zwalczają jogę, mistykę, medytacje i wszelkie zainteresowanie duchowością w jakiejkolwiek postaci. Promowanie czegoś, co Jogą nie jest, a jedynie kiepską gimnastyką i wmawianie rzeszom ludzi, jakoby uczęszczali na zajęcia Jogi to też jest zasiewanie Vrtti, które zatruwają świadomość ludzi powodując ich pobłądzenie, zagubienie i duchowy upadek. Vrta jako upostaciowiony demon atakował z furią burzy lub dzikiego zwierza tak Mistrza Niebian, Czochan Indra, jak i jego zaawansowanych uczniów, a nawet całe uduchowione społeczeństwa. Najazd materialistycznych chińskich okupantów na Tybet, krainę Duchową, można i należy postrzegac w charakterze siłowego ataku demona Vrtra na krainę duchowości z pomocą podległych sobie ateistycznie toksycznych umysłów chińskiej armii. To posiewanie grozy, odstraszanie od głębokiej duchowości, fizyczne represjonowanie, perswazja złośliwa i szkaradna, aby przestać uprawiać prawdziwą Jogę. Namawianie do porzucenia Guru/h czy rezygnacji z medytacji jest atakiem ze strony demona Vrtra poprzez usta osób o ciemnością zatrutych umysłach. Uwolnienie od Vrtti, powściąganie Vrtti jest pewną walką, głównie wewnętrzną ale i zewnętrzną z przeciwnościami i przeszkodami, które zwodzą, odwodzą i zniechęcają, jak mawiał też Gautama Buddha, jest to walka z demonem Iluzji z Mayasura, jak inaczej nazywany jest ten rodzaj oporującej ciemnej strony mocy. Jogą nie jest akceptowanie ani zgadzanie się na roszczenia ciemności i mroku, acz zdecydowane powściągnięcie wszystkiego co zakłóca Ćittam, czystą odbiorczą sferę wnętrza tak, aby negatywności nie pojawiały się w Świadomości i znikły! Kto ma jasny i czysty umysł, światły Ćittam, ten zdecydowanie odeprze demony zewnętrzne, które w postaci życiowych sytuacji czy słodkich, acz podstępnych ust odwodzą od Jogi. Jogą bowiem jest niepozwalanie na to, aby Vrtti kierowały ludzką świadomością!


3. Jogiczny wysiłek dążenia do tego, co jest Jogą zawiera wiele, czasem niespodziewanych aspektów, a biegłą ich znajomość i dobre rozeznanie posiada jedynie autentyczny Guru/h, taki u którego uczą się nawet ucieleśnienie Dobroci, Święci znani jako Sadhu, którzy z powodu Vrtrowych ataków przeszli nawet przez okres męczeństwa! Dbanie o to, aby szkodliwe Vrtti w postaci mięsnych dodatków do żywności nie zatruwało pokarmu i nierujnowało zdrowia jest małym elementem w zmaganiach o nierodzeniu chorób ani dolegliwości, bo te należą do dziedziny w swej istocie demonicznej. Powstrzymywanie się od szkodliwych środków narkotycznych jak alkohol, tytoń czy heroina jest zwykle wpisane w podstawowy program zdrowotny każdej grupy Jogi, chociaż w społecznościach ludzi umysłowo zatrutych, niektórzy pomijają te ważne kwestie tak potrzebne dla zachowania dobrego zdrowia. Wiele osób prubujących Jogi w pijanym i zaćpanym dragami społeczeństwie musi stoczyć prawdziwą batalie o czyste wegetariańskie pożywienie, czystą wodę, życie bez alkoholu i narkotyków, a bywa, że zmagania te są trudniejsze niżeli pójście na zwykłą wojnę! Słabsze świadomości ledwie same powstrzymują się od demonizmu picia alkoholu czy palenia tytoniu, a silniejsze świadomości nie pozwalają na to zło w swoim otoczeniu. I tak rozpoznajemy ludzi osadzonych w jodze, że powściągają i powstrzymują zatruwanie Świadomości na różne sposoby, także uwalniając skutecznie innych od służenia demonicznej bestii w postaci mitycznego Vrtra, wroga duchowości, wroga Guru/h i Bractw Jogi, w jej autentycznej, inicjacyjnej, duchowej formie! Uwolnienie się od pragnienia, od żądzy spożywania produktów mięsnych jest powsciągnieciem konkretnej Vrtti, która zatruwa świadomość wystawiając całą istotę włącznie z ciałem na rozliczne choroby i cierpienia, raz z powodu spożywania mięsnej trucizny, a dwa z powodu karmicznego zwrotu za mordowanie zwierzat dla nieuzasadnionej, toksycznej chuci. Człowiek szkodzi sobie podwójnie, a często jeszcze bardziej, z powodu ulegania demonicznym, degradacyjnym obyczajom, co widać w karmanie alkoholika, pijaka, który pijąc alkohol wyniszcza sobie mózg, a w kolejnym wcieleniu odradza się z bardziej zdegenerowanym i upośledzonym mózgiem, co degeneruje cywilizację prowadząc ją demoniczna drogą rozkładu i upadku. Postęp leży w oczyszczaniu z sideł zła, w uwolnieniu od demonicznych naleciałości i wpływów Vrtrāsura, a przecież negowanie potrzeby Guru/h, chęć porzucenia Guru/h jest li tylko innym demonicznym zaburzeniem świadomości, które pochodzi z mrocznych sfer demonów!


4. Vrttinirodah to powstrzymanie zmysłów i ich narządów przed wszelkim złem, niegodziwością i mrocznym elementem, a rady takie jak trzymanie się dobrego towarzystwa Guru/h, Sadhu, Mistrza i Uczniów Jogi, a unikanie złego towarzystwa osób nieuduchowionych, ateistycznych, o płytkiej religijności i wielu toksycznych i szkodliwych obyczajach są uszczegółowionymi, konkretnymi zaleceniami dla praktyki i postępowania w życiu. Osoba jest bardziej osadzona w jodze, im mniej podlega wpływów i zwodniczym obyczajom o demonicznym pochodzeniu, a przecież Asury należą do świata mroku, ciemnej materii Wszechświata tam, skąd płynie niewidzialnym wszelkie zło, ucisk, degeneracja, manie i narkomania. Nirodhah to powściągliwy sposób życia, dbanie o niewytwarzanie toksycznych i szkodliwych pragnień, żądz i chuci, ćwiczenie się w porzucaniu zaobserwowanych niepotrzebnych ciągotek do tego, co jest inspirowane przez złe istoty stworzone z mrocznego elementu, który jest antyświatem w stosunku do wzniosłych celów autentycznej Jogi. Głębokie rozmyślanie ukierunkowane jest na oczyszczanie pragnień, myśli i dążeń, na odseparowanie tego, co właściwe i przydatne w Drodze od tego, co jest chwastem i podlega wyplewieniu Ogrodu duszy, usunięcia z przestrzeni umysłu tak, aby Ćittam, Czysty Umysł, Świadomość mogła królować i jaśnieć pełnią Chwały. Vrtti demona Vrtrasura, Asura Zła, atakuje i unicestwia duchowe skłonności i zaangażowanie wielu poszukujących Drogi, stąd prawdziwy Guru/h i Jego aćarjowie - starsi uczniowie pomagający w nauczaniu, muszą dokładać wszelkich starań, aby ta lekcja o negatywnościach i ich powściąganiu była dobrze przyswojona, wszechstronnie zrozumiała i ugruntowana. Ideał Yoga/h rozpoczyna się dźwiękiem półsamogłoskowej sylaby "Ya", która jest korzeniem Serca, a ta wskazuje, że praca praktyczna w Jodze musi być wykonana do samej głębi istoty, aż korzeń serca, centrum Jaźni tego wcielenia zostanie całkowicie oczyszczone od pierwiastków ciemności, mroku i zła w postaci vrtti. Podobnie oczyszczona musi zostać i wysubtelniona sfera pragnień, a osoba Ucznia Jogi nie była podatna na niegodziwe pomysły i propozycje znajomych pijaków, narkomanów i mięsożerców czy innych dewiantów-deprawatorów boskiej duszy, jaką jest pierwotna Deva - Świetlistość Jaźni. Sylaba "Ća" będąca początkowym znakiem pojęcia ćittam wskazuje na to, co łączy i jednoczy z pomocą władzy, a jako dźwięk "Ći" sugeruje władzę jednoczenia i unifikacji, na cud pojednania. Ćittam to taka substancja wyzwolonego z mroczku niegodziwości umysłu, który będzie wybierał to, co rzeczywiście jednoczy z tym, co jest sferą cudowności!


5. Siedzenie, Asana, w której rozpoczyna się Joga, staje się zaraz w kolejnej lekcji transformacją ludzkiej istoty tak, aby negatywne wibracje mroku zostały odrzucone, a osoba stała się z natury Czystym Umysłem, Świadomością, Ćittą, która ma dość siły woli, aby odrzucić wszelkie ciemne obyczaje upadłych osób, demonów i ich pokusy. Nauczanie jogi tutaj, to uświadomienie co jest Vrtti, a co nim nie jest i jak się wzmocnić, aby Vrtti nie pojawiało się, nie kusiło, nie sterowało postępowaniem ani zwyczajami, co jest wprost Dyscypliną Uczniostwa na Ścieżce Jogi. Nie istnieje podział na Jogę duchową i cielesną, bo Joga w swej istocie jest Duchowością, Mistyką, Rozwojem każdego aspektu istoty ludzkiej. Trening uwalniania świadomości od Vrrtti, wytworów demonizmu i niegodziwości ma fazy bardziej zgrubne i fazy bardziej subtelne, jednak od początku Schronienie Inicjacyjne w boskiej Świadomości Guru/h, Gurudeva, jest bardzo konieczne w obliczu tego, z czego człowiek się uwalnia nie mając w materii Vrtti ani doświadczenia, ani zdolności rozeznania. Można powiedzieć, że druga lekcja jest taką lekcją zasadniczą, gdyż jak mawiają Mędrcy, kurz tego świata trzeba regularnie usuwać ze Zwierciadła Umysłu, podobnie jak i mieszkanie wymaga regularnego sprzątania, aby utrzymać Czystość! Praktykowaniem Jogi jest praca wyzbywania wszelkich negatywności i doprowadzenie się do stanu wzmożenia potęgi woli tak, aby wpływ sił mroku nawet nie powstawał w polu Świadomości. Słusznie powiada się, że Ścieżka Światła, Jogi jest wielką życiową bitwą o wyzwolenie spod wpływów i owładnięć powodowanych przez chwast i brud ciemnych żądz i złych obyczajów. Sfera mroku obejmuje wszelkie niepożądane stany umysłu, także takie jak niewłaściwe życie erotyczne czy szkodliwe dla duszy zajęcia związane z mordowaniem innych istot, jak zawód rzeźnika, rybaka czy myśliwego. Rabunkowe grabienie podatków i niegodziwych ceł wbrew prawom natury na jakiś reżim czy złodziejski system polityczny należy do sfery demonicznej ciemności i jako takie powinno być unikane przez Uczniów Jogi! Seks ze zwierzętami, osobami niedojrzałymi fizjologicznie do współżycia (dziećmi), gwałt seksualny, pragnienia do osób tej samej płci, fałsz zdrady wbrew obietnicom w związkach to wszystko należy do sfery Vrtti i jest spowodowane omamieniem przez demoniczne siły, a Jogini uwalniają się, ze wszelkiego omamienia ich Świadomości przez negatywności! Nawet praca w fabryce mocno trującej dla środowiska jest służbą po stronie sił zła, ciemności i wszelkiej niegodziwości i  powiedzmy sobie, że to piekielne jarzmo człowiek z siebie zrzuca podejmując i ugruntowując Mistyczną Drogę, którą jest Joga/h!

The Himalaya Master

Jeśli podobał Ci się artykuł
dodaj do niego swój głos
25
Zobacz ranking najbardziej popularnych artykułów na naszej stronie
SZUKAJ na naszej stronie


OGŁOSZENIA
 
Poszukujemy TŁUMACZA
z języka polskiego na
CHIŃSKI
.
Prosimy o kontakt
na adres mailowy:
info@himalaya-tirtha.org

Poszukujemy TŁUMACZA
z języka polskiego na
HISZPAŃSKI
.
Prosimy
o kontakt na adres mailowy: 
sadadeva@yahoo.es
Tablica ogłoszeń
 
   
 

© 2005-2010 by Himalaya Tirtha Sangha.
Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów
zawartych na stronie bez zgody jej autorów jest ZABRONIONE.
Engine by CodaTeam

Kontakt: info@himalaya-tirtha.org


Firefox 3  Submit your website to 20 Search Engines - FREE with ineedhits!
 
strona zaprojektowana
i zarządzana na platformie
Apple Macintosh
komunikację oraz wymianę
danych z serwerem ftp
obsługuje TRANSMIT 3